Інформування "Лялька-мотанка - сакральний оберіг"

Про матеріал
Даний матеріал зацікавить учнів до вивчення історії розвитку ляльки-мотанки, до самого процесу створення та різновидів ляльок, їх значення в житті людини, як оберегів. Формуватиме повагу до культурних традицій України, духовних потреб берегти її як сімейний скарб.
Перегляд файлу

Інформування   «ЛЯЛЬКА-МОТАНКА – сакральний оберіг»

 

Мета: Зацікавити учнів вивченням історії розвитку ляльки-мотанки, прищепити повагу до культурних традицій родини й країни .Домогтися глибокого осмислення учнями значення ляльки-мотанки в житті людини. Вироблення духовної потреби берегти її як сімейний скарб, як оберіг. Виховувати любов до праці майстринь-лялькарів. Виховувати любов до матері-т рудівниці, до своєї Батьківщини.

Епіграф  Моя лялька-мотанка
                 Ниточкою змотана,
                 Оберіг мій на землі,
                 Талісман мені в житті

 

 

 

ХІД інформування

 

І. Організаційний момент

 

Вихователь.

    Кожна людина на землі мріє мати оберіг, який захистить від зла та біди, який допоможе виконати найзаповітніше бажання та дасть сили побороти усі негаразди сьогодення.У нашого народу здавна такий оберіг існував – це лялька-мотанка.

     Моя перша зустріч із забутою іграшкою відбулася ще в дитинстві, коли бабуся показала,як із носових хустинок робили «кукли».Щось було магічне в тій зробленій нашвидукоруч іграшці. Зараз я розумію, що магічним було оживлення шматка тканини, а ще любов, якою надихали виріб.
Про історію народної ляльки та про методику виготовлення та використання ми й поговоримо.

 

     

 

 

 

ІІ.Основна частина.

Словникова робота

Учитель. Мабуть кожна людина на землі мріє мати оберіг, який захистить її від зла та біди, який допоможе виконати найзаповітніші бажання та дасть сили побороти усі негаразди сьогодення.

- Діти, а ви знаєте, що таке оберіг? 

Оберіг - найдревніший амулет щастя, чарівний предмет, що призначений захищати свого власника, принести удачу, попередити про небезпеку, поліпшити стан здоров'я.

- А які обереги ви знаєте?

 (Християнські – свічка, ікони,хрест;слов’янські - рушник, вишиванка, хліб, квіти.)

 Сакральний - священне, присвячене Богам; те, що має магічний зміст, який звучить як заклинання.

    Наші предки традиційно прикрашали свій дім оберегами, бо вірили, що вони охороняють від нещастя, хвороб, зурочення, поганих людей, стихійних явищ та різних напастей. Збираючись в дорогу, брали їх із собою, аби вони зігрівали душу та нагадували про рідний дім.

У нашого народу здавна існував ще один оберіг - це лялька – мотанка.

Лялька - це дитяча іграшка і оберіг родини, це магічний талісман та символ зв’язку між поколіннями.

 

             

 

Виступи учнів.

 

Учень 1.

Історія української ляльки сягає сивої давнини і налічує близько 5000 років. Деякі вчені відносять її до часів так званої «Трипільської культури» .У цих племен існував культ жінки (про що свідчить багато глиняних фігурок жінок, знайдених під час розкопок).

Так само культ жінки – Берегині (жіночої фігурки з піднесеними для благословіння руками) – і сьогодні можна зустріти на українських вишиванках і писанках.

Імовірно, що саме ці жіночі фігурки з глини могли бути праобразом української

ляльки–мотанки. Вона схожа на свою сестру, яка робилася з глини і в неї також додавали зерно або злаки. Трипільці вирощували льон, коноплі. І в них було розвинене ткацтво. До сих пір вважають, що лялька, зроблена з ниток льону або конопель, має сакральне значення! 

 

Учень 2.

Магічно–обрядове значення ляльки.

Раніше в Україні ляльку-мотанку робили, щоб викликати або припинити дощ, змінити погоду, залагодити сварку в родині, забезпечити добру подружню пару дівчині чи хлопцеві.

Ляльку часто використовували в обрядах. При виготовленні обрядової ляльки в неї вплітали все те, від чого людина хотіла позбутися (біди, хвороби), і спалювали на вогнищі, або топили у воді. До кінця 19 ст. витоки обряду остаточно втратилися і забулися, а ляльки залишилися.

До наших днів дійшли обрядові зображення певних стихій чи символів природи з трави або дерева – Купайло та Марена (символи Води й Вогню на святі Івана Купала), Масляниця, яку роблять, коли проводжають зиму і зустрічають весну.

Узимку та навесні ляльки спалювалися («Колодій», «Масляниця»), влітку – закопувалася в землю («Зозуля»), топилися у воді або спалювалися («Купайло», «Марена».)

 

        

 

Вихователь. Висновок. Яку ж роль відігравала лялька? (Виконувала обрядову роль.)

 

Вихователь. В 20 столітті український народ зазнав непоправних людських втрат-це війни, репресії, голодомори, депортації, штучне «перемішування» населення. Саме тому люди не мали змоги передати культурну спадщину своїм дітям, і з часом мотанки себе віджили. Лише останнім часом, з набуттям Україною незалежності, ми знову повертаємось до своєї культури, споконвічних традицій українців.

Існує багато різновидів ляльок - мотанок. Вони різняться за матеріалами, формою та розмірами, а головне – призначенням.

Учень 3.

Один із різновидів ляльки-мотанки – солом’яні ляльки. Зазвичай, їх використовували у ритуально-культових обрядах. 

Також були ляльки-мотанки у вигляді козачків, якими могли бавитися хлопчики. У такий спосіб їм не тільки прищеплювали інтерес і любов до національного коріння, але й соціальну роль захисників. Серед іграшок для хлопчиків були популярними фуркалки, калатальця, музичні ріжки,коники, зайчик на пальчик.

 

Вихователь. Висновок. Про яку ще роль ляльки ви щойно дізналися? (Була іграшкою).

   

 

Учениця 1.

Лялька – пеленашка. 

При народженні дитини виготовляли ляльку-немовля в пелюшках.
Цих ляльок у родині робили найпершими. Їх клали в ліжечко до немовляти для відволікання злих духів, для охорони її сну і здоров'я. Це були перші іграшки малюка.

Учениця 2.

Лялька-наречена. Захищала дівчат і підтримувала їх. Цю ляльку багато одягали і прикрашали, бо вона символізувала придане нареченої і привертала багатого нареченого.

Учениця 3.

Берегиня - це символ життя і родючості.

Берегиня – захисниця людей від усякого зла, добра «хатня» богиня, що оберігала оселю, малих дітей, добробут сім’ї. Ця лялька є символом здоров’я, достатку, материнської любові та захисту.

Дорослим людям вона допомагає повірити в себе, заспокоїтись, як в дитинстві, відчути себе захищеними. Цю ляльку традиційно ставлять навпроти вхідних дверей (вище рівня людських голів), щоби вона зустрічала гостей і не пускала злі сили до хати.

Берегиням на обличчі намотували хрести.    

Вихователь. Які ще ляльки набули популярності серед українців?

Учениця 4.

Нерозлучники. Нерозлучники - дружна сім'я лялечок-мотанок - допоможуть створити і зберегти розуміння, вірність, затишок і спокій в сімейному житті.

Це ляльки чоловічої та жіночої статі, які мають одну ручку на двох, що символізує злагоджене любов'ю життя.

Вони є також символом єдності. Їх дарували на весілля, щоб молоді ніколи не розлучилися і все робили разом. І нерідко таку парну ляльку садовили на першій підводі, якою молоді їхали до церкви вінчатися, щоб ця лялька захищала майбутнє подружжя від лихого ока. До речі, дотепер нерідко можна бачити на капоті машин весільного кортежу ляльку, хоча уже давно забувся первісний, сакральний символ цієї традиції.

Учениця 5.

Лялька-багаторучниця - допомога для господині. Свою назву лялька отримала за наявність великої кількості рук (п`ять пар).
Таку ляльку полюбляли господині, її підвішували над прялкою чи піччю для того, щоб господиня встигала робити всю хатню роботу. А лялька допомагала їй у цій справі.

Виготовляють з соломи чи сіна, обов’язково використовували нитки червоного кольору.

Таку ляльку дарують нареченій на весілля, щоб вона все встигала і усе в неї ладилося.

 

    

 

Учениця 6.

Лялька-Зерновушка (Крупенічка). Серед ляльок-оберегів виділяються ляльки-зерновушки, які, за народним повір'ям, приносять у дім достаток, благополуччя, допомагають досягти успіхів у роботі.

Тому круп'яничка має бути кругленькою, повненькою. Таку назву отримала через те, що всередині вона наповнена крупою (зерном). Основне правило при виготовленні - заборона застосовувати подрiблену крупу, обов'язково лише ціле зерно: пшеницю, гречку, рис, пшоно, горох.

По тому, наскільки повненька лялечка робили висновок щодо достатку у родині. Якщо круп'яничка була худенькою - значить в родині скрута.

 

Учениця 7.

Трав’яниця.  Ця лялька подібна до сучасної аромотерапії. Її поселяють в будинку, щоб повітря було чистим. Тільце цієї лялечки наповнене запашними заспокійливими травами, які час від часу слід оновлювати. Ляльці цій місце там, де ви відпочиваєте, і біля ліжка хворого, щоб вона відганяла духів хвороби. Лялечка ця особлива: на відміну від інших ляльок-мотанок дуже любить, щоб її «потискали», пальчиками массажик частіше робили. А травиця розстарається, подарує вам аромати цілющих трав. Така ось стародавня аромотерапія!

Учениця 8.

Подорожниця.  Збираючи чоловіків в дорогу, нерідко дівчата (жінки) разом з речами клали коханим зроблену своїми руками мініатюрну лялечку-оберіг "Подорожницю".

Це крихітна лялечка з клаптиків тканини, з вузликом в руках, в якому було сховано декілька крупинок пшона або іншої крупи та нитки. Крупа була символом ситості, щоб подорожній завжди був в дорозі ситий. Нитки клали з метою, щоб подорожній завжди міг знайти дорогу додому. 

Учениця 9.

Мотанка-Матуся – одна з найдобріших і найулюбленіших ляльок. 

Вона символізує головне призначення жінки - дати життя новій людині, піклуватися, захищати та оберігати малюка все своє життя. Її обов’язково робили пишногрудою (треба ж малюка годувати). В руках вона тримає ляльку-немовлятко (пеленашку). Поставити слід у дитячій. Вважається, що мотанка-Матуся захищає і оберігає малюка від злих сил, лихого ока і хвороб.

   

 

Учениця. Правила виконання мотанки

  •                               Не можна шити голкою…- мотаю!
  •                               Замотуємо тільки за годинниковою стрілкою, як повертається сонце, позитивна енергетика.
  •                               Вважається, що лялька – мотанка повинна бути безлика, а та, яка служить Берегинею – з хрестом замість обличчя;
  •                               Майстриня, створюючи ляльку – мотанку, закладає у своє творіння щасливі побажання.
  •                               До голови додавали копійки та пшеницю – на добро та здоров’я.
  •                               Мотати потрібно тільки з гарним настроєм і думками.
  •                               Вишивають чи пришивають елементи костюму заздалегідь (голка на порчу!)
  •                               Здавна виготовлення ляльки супроводжувалося обрядовими піснями, і це було свого роду магічним актом, спрямованим на добру долю, гармонію в родині.

 

Учень. Кольори для мотанки

Важливу роль відігравав і колір ниток:

зелений — колір здоров'я та багатства;

червоний — колір життя, вогню, кохання;

жовтий — колір сонця, пшениці, землі, фізичного світу;

синій — колір творчості та саморозвитку;

фіолетовий — колір мудрості;

золотий — колір Божої любові.

   

 

ІV. ПІДСУМКИ

Прадавній український талісман, зігрітий теплом Твоїх маленьких долоньок, готовий здійснювати заповітні бажання та захищати Твій дім від злих сил. Нехай ваша, для когось перша, лялька – мотанка стане для вас сьогоденним оберегом, бо ви «примотали» до неї всі свої побажання і сонячне тепло. А оскільки ми робили її з любов’ю та були налаштовані позитивно, то можна бути впевненими, що така річ, зроблена власноруч, пов’язана з історичним минулим, стане справжнім оберегом та допоможе, якщо буде у цьому потреба.

 

 

 

Оберіг - найдревніший амулет щастя, чарівний предмет, що призначений захищати свого власника, принести удачу, попередити про небезпеку, поліпшити стан здоров'я.

(Християнські – свічка, ікони, хрест; слов’янські - рушник, вишиванка, хліб, квіти.)

Сакральний -священне, присвячене Богам; те, що має магічний зміст, який звучить як заклинання.

 

doc
Додано
23 лютого
Переглядів
317
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку