«Подорож до сонечка»
Мета:
Навчальна: учити користуватися умовною міркою, визначаючи довжину, лічити в межах 10, порівнювати суміжні числа;
Розвивальна: розвивати знання про просторові відношення ( ближче, далі), дні тижня, геометричні фігури;
Виховна: виховувати позитивне ставлення до занять як найважливішого етапу отримання знань для вступу до школи; викликати бажання брати участь у грі.
Обладнання й матеріал: дидактичний матеріал( виготовлені з тканини обємні квіти, комахи, гриби, сонечко, геометричні фігури) картка з демонстраційними цифрами; гра-танграм « Відшукай сонячні промінці»
ХІД ЗАНЯТТЯ:
Діти входять до зали , що розподілена на зони : «ліс», «галявина», й місце для «будиночка Сонечка».
У залі вісять паперові хмаринки різного розміру, одна з них – з намальованим обличчям, починає розхитуватися.
Хмаринка: Зранку хмарка плаче, ридає,
Адже поганий настрій має,
А ще чомусь сумує сонечко,
Не визирає у віконечко.
Вих.: Зараз до Сонечка ми завітаємо,
«Що тапилось?» - у нього запитаємо.
Заплющимо оченята й порахуємо.
(діти заплющують очі)
Один, два, три-
Усіх нас хмаринко, прийми!
Розплющуємо оченята, поглянемо чи ми вже близенько біля Сонечка.
(Зявляється хатинка за якою ховається Сонечко)
Вих.: Стук-стук ! Ти вдома , Сонечко ласкаве?
Чому ти вранці нас не привітало?
Чому залишилось вдома без діла?
Мабуть, Сонечко, ти захворіло?
Сонечко: Ні-ні не хворію, ні-ні не без діла!
Я діти свої промінці розгубило!
(на бічній стіні хатинки розміщено гру-танрам «Відшукай сонячні промінці», де бракує промінців.)
Вих.:Десять промінчиків Сонечко мало,
Скільки їх зараз у сонечка стало?
( діти разом із вихователем рахують кількість сонячних промінців, що залишилися в танграмі)
Вих.: Мабуть ми можемо допомогти-
Всі промінці для Сонечка знайти.
Тож маємо у путь дорогу вирушати,
Щоб швидше промінці всі відшукати.
Діти давайте запитаємо Сонечка,
Де воно вчора гуляло.
Разом: Сонечко любе, де вчора гуляло?
Сонечко: Біля ставочка з рибою грало,
У лузі зеленому квіти вітало,
У лісі сосновому гриби збирало,
Увечері пісню комахам співало,
А решту часу дітей звеселяло.
Вих.: Спочатку потрібно до ставочка нам йти,
Коротку стежинка , швиденько знайти.
(помічник вихователя за спиною дітей розкладє різнокольорові доріжки із тканини, що різняться розміром.)
Логічна гра «Довгий – короткий»
Мета: закріплювати знання кольорів , уміння користуватися умовною міркою;
Розширювати знання понять «широкий» , «вузький», «коротка», «довга».
Хід гри:
Вихователь пропонує дітям за допомогою умовної мірки знайти коротшу
«стежину» ( запропоновано «стежинки» різного кольору, різного розміру).
Діти називають найкоротшу «стежину», пояснюючи, як вони зясували, що вона є коротшою.
Далі вони мають визначити також колір «стежини»(червона – коротка, або навпаки). Але на стежині є геометричні фігури, стрибаємо по червоній стежині, та тільки по зелених трикутниках.
(діти стрибають на одній нозі по червоній – «коротшій стежині», та лише по зелених трикутниках.)
Вих.: Ви гарно стрибали за що цей промінчик нам дарували.
(1 промінчик ) (вихователь показує дітям промінець і спонукає їх визначити, яке число зображено на ньому)
Цифра 1
Вих.: Далі поспішаємо адже час спливає,
Не забуваймо, що нас Сонечко чекає.
(діти рухаються до зони ставочок) Виходить журавель.
Вих.: Ой журавлику,
ти вчора Сонечка тут не зустрічав?
Журавель.: Так , біля ставочка з рибою грало.
Вих. : допоможи нам знайти його промінчик.
Журавель.: Спочатку діти пограйте ,у ставочку рибку спіймайте.
Спіймай рибку
Мета: закріплювати вміння рахувати в межах 10, співвідносити цифру і відповідне їй число; розвивати увагу, зорове сприймання, уміння порівнювати, зіставляти; виховувати інтерес до лічби.
Обладнання: - площинні зображення рибок, на хвости яких з одного боку наклеєні цифри від 1 до 10; - числа від 1 до 10 (картки, на яких зображена відповідна кількість геометричних фігур); - вудочки, до яких прикріплені «наживки» у вигляді чисел від 1 до 10; - озеро, виготовлене із тканини.
Хід гри: Вихователь роздає кожному з дітей вудочку, розкладає рибок на поверхні «озера». Відтак пропонує дітям наловити рибки. Вихователь розкладає рибок зворотнім боком, щоб на них не було видно цифр. Діти мають зловити таку кількість рибок, що відповідає цифрі на відерці.
Журавель: Молодці діти а ось і промінчик для Сонечка.
цифра 2 промінець 2
Вих.: Далі вирушаймо адже час спливає,
Не забуваймо, що нас Сонечко чекає.
(Діти рухаються до зони лісу. Назустріч вибігає білочка)
Білочка: Хто-хто до мене в лісок завітав?
Хто-хто в лісочку тварин налякав?
Вих.: Ми діти з садочку у ліс завітали
Для Сонця промінці ми тут шукаєм.
Білочка.: Біля ялинки грибочки ростуть
Сонечко вчора збирало їх тут.
Вих.: Білочко допоможи,
Нам промінчик відшукати.
Білочка: Спочатку діти пограйте,.
Краплини рахуйте число називайте.
Діти давайте позбираємо грибочки
Беремо по два грибочки і рахуємо крапочки на грибочку.
(маленькі діти просто рахують, а старші порівнюють на якому грибі більше крапок)
Діти мають порахувати кількість білих крапок на грибі та обрати картку з числом що відповідає їх кількості. А тоді порівняти числа , яке більше,а яке менше.
Білочка: Я вдячна вам
Ви збирали грибочки не даремно
За це промінець вам повертаю
І в гості радо вас знову чекаю.
Промінець 3 цифра 3
Вих.: Діти ми з вами потрапили на квіткову галявину. Подивіться які тут гарні квіти. Ой дивіться тут метелик.
- Діти допоможіть нам знайти свої квіточки а то ми заблукали.
Діти допоможемо метеликам?
Дидактична гра «Допоможи метеликам»
На чарівних квітах написані цифри. А на метеликах приклад його потрібно розвязати і посадити квіточку на відповідну цифру. Маленькі діти рахують кількість крапок і садять на відповідну квітку.
Метелики вам дякують. І дарують промінець
Промінець 4 цифра 4.
Вих.:А зараз давайте відпочинемо.
Танок «Виглядаєм, виглядаєм сонечко дарма».
Ой діти дивіться іще один промінець знайшли.
Промінець 5 цифра 5.
( За допомогою помічника вихователя на підлозі зявляються фігурки комах із тканини)
Вих.: Комахи в траві до нас привіталися,
Кажуть що вже на нас зачекалися.
Щоб далі йти нам слід попрацювати
І правильно фігури всі назвати.
Дидактична гра «Геометричні фігури»
Мета: закріплювати знання геометричних фігур, уміння визначати їх основні ознаки, порівнювати між собою.
А ось наш промінець,яке число зображене на промінчику, а яке було попереднє?
Промінець 6 цифра 6.
Зайчик: Знаю ,що Сонечку допомагаєте
Його промінці у лісі шукаєте,
Дні тижня швіидко називайте
І промінці в нас забирайте.
Розумова гра «Дні тижня»
Їх в родині рівно сім
І вони відомі всім
Йдуть вони завжди по черзі
За останнім зразу перший
Віком рівні всі брати
Спробуй їх назвати ти. (Дні тижня)
Днів у тижні рівно сім
назви знаємо усі
Понеділок- перший день
А за ним вівторок йде
Далі середа, - четвер,
Твердо знають всі тепер
Після пятниці субота
Ну а сьомий день який?
Та звичайно ж – вихідний.
-Який день вихідний? (неділя)
-Назвіть дні тижня.
-Який сьогодні день?
- Який день буде завтра?
-Який день був учора?
-Як називається перший день тижня?
Зайчик: Молодці правильно відповідали на запитання
Ось ваш промінець.
(вихователь показує дітям промінець, разом вони визначають ,яке число зображено на промінці, згадують яким було попереднє число.)
Промінець 7 цифра 7.
Вих.: Нам повернули останній промінець Сонечка. Порахуймо їх разом, можливо я помилилася.
(діти рахують промінці)
Вих.: Усі промінці ми змогли позбирати
Час уже Сонечку їх повертати.
(діти повертаються до будиночка Сонечка)
Гра-танграм «Збери Сонечко»
Хід гри
Потрібно Сонечко скласти так, щоб промінці з цифрами розташувалися на своєму місці від 1 до 7.
«Відповідай»
-Назви цифру, яку викладаєш.
-Додай один.
-Порахуй до цього числа.
-Порахуй у зворотному порядку від цього числа.
-Яке суміжне число.
Сонечко: Дякую , діти, радію за вас.
Тепер мені людям світити вже час.
До побачення Сонечко.
-Які добрі справи ми сьогодні зробили?
Найголовніше, це допомогли Сонечку знайти його промінці.
-Давайте скажемо з яким настроєм ми сьогодні мандрували?
Від ваших гарних усмішок у групі стало дуже тепло, а тепер подаруйте свої усмішки та часточку тепла нашим гостям. Посміхніться.