Комунальний заклад «Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Десняночка» с. Сосонка Стрижавської селищної ради»
Конспект відкритого заняття
з художньо-естетичного розвитку в молодшій групі
з теми: «Метелики прилетіли»
Розробила: Тетяна РОМАНЕНКО
2026р.
Освітня програма: «Дитина» (розділ «Художньо-естетичний розвиток. Образотворча діяльність»)
Завдання: формування емоційно-естетичного ставлення до світу; розвиток сенсорних здібностей, уяви, творчої активності; оволодіння доступними способами зображення; розвиток дрібної моторики, координації рухів руки та очей; виховання терпіння, акуратності, радості від власної діяльності та результату.
Очікувані результати: дитина виявляє емоційну чутливість до краси, експериментує з художніми матеріалами, створює симетричне зображення нетрадиційним способом, радіє власному творчому успіху.
Техніка: малювання краплями на олії (з елементами аплікації та розтікання фарби) («Чарівне дзеркало»). Це нетрадиційна техніка, рекомендована програмою «Дитина» та БКДО для молодшої групи як один із видів монотипії предметної з використанням пластикової основи. Вона розвиває розуміння симетрії, сенсорні відчуття та уяву через ефект «віддзеркалення».
Мета: Розвивати творчу уяву, сенсорні здібності та дрібну моторику дітей через експериментування з нетрадиційною технікою монотипії на пластиковій плівці; формувати вміння створювати симетричне зображення; виховувати інтерес до образотворчої діяльності, радість від спільної творчості та «чарівного» результату.
Завдання:
Навчальні: ознайомити з технікою масляні краплі на файлові (змащеній олією), навчити підтягувати краплі відповідно зображення.
Розвивальні: розвивати уяву, мислення, координацію «око — рука», дрібну моторику, мовлення.
Виховні: виховувати естетичне ставлення до природи, терпіння, акуратність, бажання допомагати казковому герою.
Тривалість заняття: 16–19 хвилин (відповідно до вікових особливостей молодшої групи).
Обладнання та матеріали (на 1 дитину + демонстраційні):
Організаційний момент «Сонячний промінчик» + зорова гімнастика
Вихователь (тримає дзеркальце, пускає «зайчиків» по стінах і стелі):
— Ой, малята, подивіться! До нас завітав веселий Сонячний Зайчик! Він такий швидкий і пустотливий, стрибає з квітки на квітку. Давайте наздоженемо його оченятами!
Зорова гімнастика (діти стежать очима за промінчиком, не повертаючи голови):
— Зайчик стрибає вгору-вниз… ліворуч-праворуч… по колу… далеко-близько… Молодці! Оченята стали сильними і веселими!
— Сонячний Зайчик привів нас на чарівну весняну галявину. А там стоїть гарна скринька… (показує скриньку).
2. Мотиваційна частина + дидактична гра
Вихователь (дістає білого метелика з серветки):
— У цій скриньці живе головний красень весни. Відгадайте загадку:
Має крильця кольорові,
Пахне квітами довкола,
По квітках собі літає,
Весну-красну він вітає!
Діти: Метелик!
Вихователь: — Наш метелик сьогодні сумний. Зима заморозила його в чарівному дзеркальці-озерці, і він став білий-білий. Давайте спочатку допоможемо йому «згадати», як він має виглядати!
Дидактична гра «Посади метелика на квітку»
На столі/дошці — 5–6 великих паперових квіток різних кольорів. У вихователя — 4–5 кольорових метеликів.
Вихователь: — Метелик хоче сісти тільки на квітку такого ж кольору, як його крильця. Допоможіть йому! (Діти по черзі беруть метелика, «садять» на квітку, називають колір).
— Молодці! Тепер метелик згадав усі свої кольори. А зараз допоможемо йому стати таким же красивим назавжди за допомогою чарівного дзеркала!
Фізкультхвилинка «Ранкові метелики»
Вихователь: — Щоб наші ручки стали чарівними, перетворимося на метеликів!
Ми метелики чудові,
Крильця маєм кольорові. (махають руками)
Над квітками ми літаєм, (легко бігають на носочках)
Втоми зовсім ми не знаєм.
Раз — присіли на пелюстку, (присідають, обхопивши коліна)
Два — злетіли, наче пух. (встають, руки вгору)
Три — до сонця потягнулись, (тягнуться на носочках)
Чотири — друзям посміхнулись! (посміхаються сусіду)
П’ять — за столики сідаєм, Малювати починаєм!
4. Практична частина. Малювання.
Вихователь (показує свій приклад покроково, повільно, з паузами):
— Малята, сьогодні ми будемо чаклувати! Перед вами — чарівна пластикова плівка, змащена олією. На ній уже «спить» білий метелик з серветки (крильця складені, як книжечка).
Під час роботи вихователь ходить, індивідуально допомагає, підбадьорює: — Дивись, як красиво віддзеркалилось! Яка симетрія! Який яскравий метелик у тебе вийшов!
5. Підсумок. Рефлексія «Бал метеликів»
Вихователь викладає метеликів на велику зелену галявину з квітами:
— Яка краса! Наші метелики прокинулися і прилетіли на святковий бал!
Індивідуальна рефлексія: — Софійко, якого кольору твій метелик? — Артемку, що сталося, коли ти притиснув долонькою? (Це було як диво, як чарівне дзеркало!) — Марійко, тобі сподобалося чаклувати?
Вихователь: — Ви всі — справжні маленькі чарівники! Метелики тепер яскраві, веселі і будуть радувати сонечко та весну. Давайте поплескаємо собі за чудову роботу!