Інтегрований урок
(біологія + українська література)
7 клас
Тема. Покритонасінні: будова та видозміни листка.
Мета:
вивчити будову листка, ознайомити з різноманітністю простих і складних листків, розміщення їх на стеблі, жилкування; розвивати уяву учнів, уміння використовувати знання; виховувати культуру спілкування, толерантність.
Обладнання: кімнатні рослини біологічного кабінету з різною формою листів; таблиця «Зовнішня будова листка», роздатковий гербарний матеріал «різноманітність листків».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування практичних умінь і навичок.
Хід уроку:
І. Розминка.
Вправа «Чарівник».
На початку уроку вчитель оголошує, що 1-ну хв. ручка кожного учня буде «чарівною паличкою», яка виконуватиме бажання (але не для себе), і пропонує побажати щось сусідові по парті на сьогоднішній урок.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1). Методика інтерактивної технології «Незакінчене речення».
Учитель розпочинає речення, учні доповнюють його (усно):
1. Рослина має органи: корінь і … (пагін);
2.Пагоном називають стебло з розташованими на ньому … (листками) і … (бруньками);
3. Пагін розвивається з … (вегетативної бруньки);
4. Зовні брунька вкрита … (лусками);
5. Брунька – це … (зародок пагона чи квітки);
6. Пагін росте за рахунок поділу … (твірної тканини) конусу наростання;
7. Основою пагона є … (стебло);
8. За наявністю деревини стебла бувають … (дерев’янисті і трав’янисті);
9. Стебла виконують функції … (проведення поживних речовин, розмноження, винесення листка до світла);
10. Стебло росте у товщу за рахунок поділу клітин … (комбію);
11. Ділянку листка до якої кріпиться листок називають … (вузлом);
12. До видозмінених пагонів належать … (вусики, колючки, бульби, цибулини, кореневища).
2). Рольова гра «Подорож до казкового лісу».
Дійові особи: Казкар, діти: Маша і Мишко, Бджілка, Баобаб, Алое, Фіалка.
Казкар: Діти, зручно вмостившись на крильцях Бджілки, вирушили в подорож до казкового лісу. Вони з нетерпінням чекали зустрічі з невідомим і дуже хотіли дізнатися про цікаві факти з життя його дивних мешканців. І ось на горизонті – ліс. Діти зойкнули від захоплення.
Маша: А це що за велетенська пляшка? Мабуть вища за п’ятиповерхівку.
Мишко: Ой, яка ж товстезна!
Баобаб: Які дивні діти. Невже ви не знаєте мене – Баобаба. Я з африканської савани. Діаметр мого стовбура-стебла – 10 м. Щоб охопити мене, потрібно 40 чоловік. У сезон дощів моя деревина накопичує багато води. В одному моєму знайомому містилося 120 т. Стільки важить, до речі, 70 легкових автомобілів.
Маша: А які чудернацькі покручені гілки у вас, Баобабе! Вони схожі на коріння …
Баобаб: Так, особливо, коли я скину все своє листя.
Казкар: Стародавня легенда так пояснює цю дивну зовнішність. Спочатку Бог посадив Баобаб у квітучій долина річки Конго. Але для Баобаба там було дуже мокро. Тоді Творець посадив його на схили Місячних гір.
- Тут дуже сухо, - пожалівся Баобаб.
Розсердився Бог, вирвав його із землі й недбало кинув у савану, де дощі змінюють посуху. З тих часів Баобаб і росте корінням … догори.
Мишко: А це що за чудернацькі дерева?
Маша: Такі ж високі, як Баобаб! Гілки голі, лише на кінцях м’ясисте соковите листя.
Бджілка: Це – Алое.
Мишко: Ти жартуєш, Бджілко?! Вазони такими не бувають …
Алое: Бувають, бувають, любі діти. Кімнатні алое, які ви вирощуєте на підвіконнях класу, - лише крихітні копії велетнів південних пустель.
Маша: Як вони виростають такими великими в пустелі й не помирають від спраги?
Алое: Нічого дивного. Ми, на відміну від Баобабів, воду запасаємо в листі.
Казкар: Крім того, що стебла накопичують воду, вони ще можуть давати початок новому організму. Цей процес насправді дуже таємничий і казковий. Явіть. Зламав вітер невеличку гілочку тополі чи верби, відніс її на вологий ґрунт, там її щось притисло до землі, і незабаром вона вже пустила коріння, почало рости деревце.
Фіалка: А я можу розмножуватися листочками. Спробуйте, відірвіть від мене листочок, посадіть у вологий пісок – він пустить коріння і з’явиться на світ моя донечка.
Мишко: Як цікаво! Але нам треба поспішати. На нас чекає ще багато незвіданого.
Маша: Дякуємо вам, шановні мешканці казкового лісу!
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Поетична хвилинка.
Учитель:
Багато цікавого ми дізналися про функціонування стебел, коренів. Наступні уроки відкривають нам двері у таємничий світ листків. (Зачитує байку М. Старицького)
Коріння та листки
У літній день, хороший та ясний,
Розкинувши далеко тінь у полі,
Пишалися листки на дубі широчолім
Життям розкішним та ясним
Із вітром-ласкавцем гаряче шепотіли
Про гущину, про свої ярі сили:
По правді, ми даєм одні
Красу усій низовині!
Та через нас, признатись, праве,
Це дерево величне й кучеряве!
А щоб без Листків рясних
З ним сталося?
Та просто сміх
І говорить!
Не дуб би вийшов – пнище,
Та ще й голісіньке, як днище …
Й похитнувшись нам не гріх:
Хіба не ми од спеки вівчаря
Й прохожого у холодку ховаєм?
Хіба не ми, коли блисне зоря,
Пишнотами дівчаток привабляєм?
Де ж, як не тут, і пізно, і раненько
Щебече любо соловейко?
Та й ти, тихесенький, мовлять по правді, нас
Не покидаєш і на час!
Здається, слід би й нам хоч раз спасибі дати, –
Одмовило щось тихо з-під зелені.
Яка мізері ще має голос зняти?
Хто ви і де там поросли,
Що сміливо до нас себе зрівняли?
А ми, панове, – граблі,
Що риємось од зірки до зорі
Та вас годуємо; невже пак не пізнали?
Ви – Листя, ви – пани,
Убралися в розкішні жупани
І нас нехтуєте, позбувшися сумління
А ми – робітники, Коріння.
Пишайтеся, але шануйте й нас
Та пам’ятайте ще часами,
Яка різниця поміж нами:
Без вас нам не яка пеня,
Бо й дерево щороку вас міняє,
А от, бува, хоч раз,
Коли Коріння зів’яне,
То вже напевно, що не стане
Ні дерева, ні вас!
2. Бесіда.
- Хто має рацію – коріння чи листки? Чому ви так вважаєте?
- Хто кому має дякувати і чому?
Учитель:
На ці запитання ґрунтовнішу відповідь допоможуть дати наступні уроки, на яких ми вивчимо зовнішню і внутрішню будову листка.
(Учитель оголошує тему, мету уроку)
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Функції листка.
Учитель:
Одним із вегетативних органів рослини є листок. Функції листка – фотосинтез, випаровування води (транспірація) і газообмін.
- Які ще функції листка вам відомі?
2. Розміри листків.
Учитель:
Листки рослин переважно зеленого кольору, найчастіше – пластинчасті, звичайно мають двобічну симетрію. Розміри: від кількох міліметрів (ряска) до 10-15 м. (у пальм).
(Повідомлення учня про розміри листків різних рослин)
3. Зовнішня будова листка.
Вправа «Імпровізація».
Учні об’єднуються в групи та опрацьовують однакову інформацію, потім презентують її у вигляді сценки, графічних знаків.
Завдання: Підготуйтеся до презентації «Зовнішня будова листка». У ході підготовки до презентації використайте наданий вам текст і малюнки.
4. Прості та складні листки.
Гра «Лист від К. Ліннея»
Учитель:
Я отримала бандероль з дивовижного острова Вчених. А в ньому – лист від Карла Ліннея, відомого біолога, систематика, який зробив багато відкриттів. Ось цей лист. «Друзі! Вчора я перебирав стару скриню з іграшками і знайшов у ній купу листя, яке в дитинстві приніс до дому. Розкладіть їх у два ящики. В один – прості, у другий – складні листки. З повагою Карл Лінней».
Учитель на кожну групу роздає по набору висушених листків і пропонує учням розглянути їх та встановити, за якими ознаками можна поділити листки на прості і складні. Розділивши листки, кожна група має пояснити, що вона взяла за основу, зробивши такий поділ.
5. Жилкування листків.
1). Розповідь учителя.
2). Заповнення таблиці «Типи жилкування».
Типи жилкування
|
Жилкування |
Сітчасте |
Паралельне |
Дугове |
|
Особливості розташування жилок |
|
|
|
|
Призначення жилок |
|
||
6. Типи листкорозміщення.
Робота з природнім матеріалом.
Учитель на кожну групу роздає пагони фікуса, клена, хвоща і пропонує дітям визначити типи листкорозміщення, використовуючи знання про розміщення бруньок, а потім скласти схему «Типи листкорозміщення».
V. Рефлексія.
Виконання лабораторної роботи.
Тема. Будова і різноманітність листків.
Мета: навчитися визначати типи листків за особливостями морфологічної будови, листкорозміщення, живлення.
Обладнання та матеріали: гербарні зразки листків, кімнатні рослини, підручник.
(Учні виконують роботу за завданнями інструктивної картки, яка знаходиться у них на партах.)
VI. Підсумки уроку.
Бесіда.
- Що вам найбільше сподобалось на уроці?
- Чи є бажання проводити дослідження вдома?
VІІ. Запис домашнього завдання.
Провести дослідження: зрізати 2-3 гілочки смородини завдовжки 30-50 см. Гілки поставити у воду і залишити в теплому приміщенні, біля вікна. Провести спостереження за розпусканням бруньок.