Інтегрований урок "Числівник : відмінювання та вживання.

Про матеріал
• З української мови: закріпити знання про числівник як частину мови, відпрацювати навички відмінювання кількісних та порядкових числівників, правильне вживання їх із іменниками, закріпити навички правопису числівників. • З математики: вдосконалити навички додавання та множення цілих чисел, навчити складати простий фінансовий план (бюджет), розвивати логічне мислення через роботу з цифровими фактами. • Ключові компетентності: математична грамотність, фінансова грамотність, екологічна та культурна обізнаність. • Виховна: виховувати почуття гордості за культурну спадщину України.
Перегляд файлу

Конспект інтегрованого уроку « 7 чудес України» 4 клас

/ українська мова, математика, ЯДС/

Тема: Числівник: відмінювання та вживання. Складання бюджету подорожі Україною.

Мета:

  •          З української мови: закріпити знання про числівник як частину мови, відпрацювати навички відмінювання кількісних та порядкових числівників, правильне вживання їх із іменниками, закріпити навички правопису числівників.
  • З математики: вдосконалити навички додавання та множення цілих чисел, навчити складати простий фінансовий план (бюджет), розвивати логічне мислення через роботу з цифровими фактами.
  • Ключові компетентності: математична грамотність, фінансова грамотність, екологічна та культурна обізнаність.
  •          Виховна: виховувати почуття гордості за культурну спадщину України.

Обладнання: Карта України, калькулятори, презентація до уроку, картки із завданнями.

Хід уроку

Буду патріотом неньки – України,

Бо немає кращої на землі країни!

 

C:\Users\user\Desktop\1.PNG
 

І. Організаційний момент та мотивація

- Слово урок… Таке звичне для нас, але дуже вагоме. Скільки слів можна утворити з його літер? І всі ці слова потрібні нам будуть для успішної роботи на уроці.
У – увага
Р – робота
О – організованість
К – кмітливість
Вчитель пропонує учням уявити, що вони — менеджери туристичної агенції. Завдання: спланувати триденну подорож до одного з міст України (наприклад, Львів, Кам'янець-Подільський або Одеса) для групи з 5 осіб.

ІІ. Актуалізація знань (Мовна розминка)

Сьогодні ми з вами відправляємось у захоплюючу подорож до країни Чисельники, де ми поринемо у хвилі цікавих завдань під вітрилами невирішених проблем.
Але, щоб взяти участь у подорожі, слід придбати путівки, вартість яких виражається не грішми, а вашими знаннями. З кожної подорожі мандрівники повертаються з приємними враженнями та везуть друзям подарунки. Ви теж маєте змогу привезти гостинець – оцінку за урок.


Оголошую аукціон розпродажу путівок.
Правильне виконання домашнього завдання і є підтвердження наявності путівки. Зараз з’ясуємо чи нема серед нас «зайців».

1.   Погляньте уважно на дошку:

- Як можна назвати ці поняття одним словом?(Частини мови).

- Скільки частин мови в українській мові?(Десять).

- Назвіть усі частини мови, які ми вже вивчили, пригадавши слова з вірша Дмитра Білоуса «Частини мови».

Вчитель: Як намистинки, диво калинове – частини мови!

Іменник!

Діти: Він узяв собі на плечі велике діло – називати речі.

Вчитель: Прикметник!

Діти: Дасть іменнику-предмету якусь його ознаку чи прикмету.

Вчитель: Ну а візьмімо назву Дієслово!

Діти: Само підказує, що діє слово.

Вчитель: Числівник!

Діти: Зможе визначить тобі число речей, порядок при лічбі.

2. Метод «Мозковий штурм» : Тренажер з Lego. «Частини мови»

 

Вчитель : Сьогодні ми розглянемо пам’ятки культури України.

  1. Першим чудом України є Києво-Печерська Лавра.

 

444

 

Києво-Печерська Лавра – православний монастир, заснований у 1051 році монахами Антонієм і Феодосієм у печерах біля літньої княжої резиденції Брестові поблизу Києва.
- Щоб переступити поріг лаври, слід пригадати правила вживання числівників разом з іменниками.

  • Завдання 1 : Узгодьте числівники з іменниками: 2 (дзвіниця), 1.5 (мільйон) відвідувачів, 4 (собор).
  • Перевірка: дві дзвіниці, півтора мільйона, чотири собори.

Запитання: Що об’єднує ці об’єкти України , окрім краси? (Число 7).

   Завдання 2 : Запишіть слово «сім» у п'яти відмінках.


2. Наступним чудом України є Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець».

Він розташований в Кам’янці-Подільському Хмельницької області. Невід’ємною частиною Старого міста, його перлиною, є Стара фортеця, яка стала візитною карткою Кам’янця-Подільського, його символом.

444

Історія її заснування починається в XII столітті. Немов продовження кам’яних скель височать башти фортеці. До нашого часу збереглася система ходів і казематів. Денна вежа призначена для спостерігачів. Уявіть, можна піднятися на неї кожному і насолодитися оспіваним українським народом.
А щоб нам з вами піднятися на вежу, потрібно розв’язати усні вправи від розумного козака.

  1.   Вправа «Українські народні прислів’я з числами

 

Ану вставай, чоловіче, 3 півень кукуріче.

Балакала-говорила 7 мішків гречаного Гаврила.

Біда біду перебуде — 1 мине, 10 буде.

В роботі «ох», а їсть за 3.

Він уже 7 літ на 1 дудці грає.

Влітку 1 тиждень рік годує.

Говорить так, як 3 дні хліба не їв.

2 коти в 1 мішку не помиряться.

2 брехуни 1 правди не скажуть.

 

  1.  Вправа «Числовий диктант»:
    Запишіть словами цифри, що стосуються України (вчитель диктує цифри, учні пишуть числівники):

 

Висота Говерли — 2061 метр (дві тисячі шістдесят один).

Найглибша станція метро «Арсенальна» — 105 метрів (сто п’ять).

На території України понад 3 тисячі природних озер.

Найбільшою річкою України є Дніпро./ 2201 км (у межах України — 981 км)/

ІΙΙ. Відпрацювання навичок.
Третім чудом України є Софія Київська.

Дивне відчуття охоплює кожного, хто переступає поріг славетної Софії Київської. Десь поза стінами залишається гомінливе сьогодення, віки розступаються, і постає далеке минуле…
Софійський собор – всесвітньо відома пам’ятка архітектури і монументального живопису ХI століття. Заснування собору згадується в літописах як під 1017р., так і під 1037 р. Будівничим Cв. Софії літописці називають великого київського князя Ярослава Мудрого.

444                C:\Users\user\Desktop\зображення_viber_2026-01-21_21-12-34-111.jpg 

Завдання 1. Спробуй за 1 хвилину відповісти, якого числа не вістачає до 100 на кожному крилі вітряка. Запиши, вживаючи числівники у відповідній формі.

На першому крилі до ста не вистачає …

  • Завдання2 : Провідміняйте числівник «п'ятдесят» .

Четвертим чудом України є Херсонес Таврійський.

Місто Херсонес було засноване древньогрецькими колоністами більше ніж 2500 років тому на південному заході Криму. Нині його руїни – одна з найвизначніших пам’яток Севастополя. До наших днів збереглося багато давніх споруд. Серед них елліністичний театр, римська цитадель, середньовічні християнські храми, житлові квартали, вулиці, гончарні майстерні, колодязі.
Щоб подивитися на руїни цих житлових кварталів найсміливішим треба вірно виконати завдання:

  •           Обчисліть загальний вік двох пам’яток (Софія Київська — 1017 р.,Києво-Печерська лавра  - 1051 р.) станом на 2026 рік.
  • Мовна умова: Отриманий результат запишіть словами, виділивши закінчення у числівниках.

444

П’ятим чудом України є Хотинська фортеця
Сьогодні на території Хотинської фортеці створено Державний історико-архітектурний заповідник. Тут полюбляють проводити свята козацької звитяги та знімати фільми. Про те, коли і де було створено Хотинську фортецю ви дізнаєтесь після того, як розв’яжете вправи
Робота в зошиті (завдання на партах в учнів):

 

1.Відгадай загадки. Спиши, вставляючи пропущені орфограми.

Пл..ту хлівець на ч..тверо овець, а на п..яту окремо.

С..діла старуха на д..в..ятьох кожухах. Хто побачить, той заплаче.

Сім братів віком рівні, ім..нами різні.

2.Випиши числівники, постав запитання.

3.Запиши декілька назв казок, до складу яких входять числівники.

Хотинська фортеця веде свій початок від Хотинського форту, що був створений у ΙΧ столітті князем Володимиром Святославовичем як одне із порубіжних укріплень південного заходу Русі, у зв’язку з приєднанням до неї буковинських земель.
Укріплення було споруджено на кам’янистому мисі, утвореному високим правим берегом Дністра і долиною дрібної притоки.

 

Шостим чудом України є Національний заповідник-острів «Хортиця»

Острів «Хортиця» є найбільшим островом на Дніпрі, унікальність якого в рідкісному поєднанні на одній території різноманітних природних комплексів – цілинних степів, байрачних та плавневих лісів, наскальної рослинності, рідкісних та зникаючих видів рослин, пам’яток геології…

444  Основу найбільшого острова на Дніпрі (довжина 12, а ширина, в середньому, 2,5 кілометри) складають граніти і гнейси, яким близько 2 мільярдів років. Саме вони, здіймаючись у вигляді скель, у північній частині острова, до тридцяти метрів над поверхнею Дніпра, створюють тут гірську країну в мініатюрі.

Сьомим чудом України є Національний дендрологічний парк «Софіївка»

Уманський парк “Софіївка” є шедевром і зразком світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII – початку XIX сторіччя.  Парк розкинувся на площі 155 гектарів на узбіччі старовинного міста Умань Черкаської області. Заснований парк у 1796 році багатим польським магнатом Станіславом Потоцьким на честь своєї дружини красуні-гречанки Софії, і був подарований їй в день її янгола у травні 1802 року.

Завдання : списати текст, замінюючи числа словами.

Ось і закінчилася наша подорож. Ми відвідали багато цікавих місць, дізналися про 7 чудес України.

ІІІ. Практична робота: Складання бюджету (Математика + Мова) подорожі.

Відправимось у подорож.  Відвідаємо одне із чудесних місць України.

 

Етап 1: Транспорт

  • Завдання: Обчислити вартість квитків у два боки для п'яти (5) осіб.           /Ціна квитка 200 гривень/ ( 200+200) *5 = 2000 гривень

(Вартість квитків дві тисячі гривень.)

Етап 2: Проживання та харчування

Вчитель надає прайс - лист: готель — 450 грн/доба з особи, комплексний обід — 180 грн.

  • Математичне завдання:  Порахувати загальну суму на 3 дні.

(450+180)*3 = 1890 гривень – за 1 особу на 3 дні.

1890*5 = 9450 гривень

(Бюджет для подорожі  п’яти  осіб на три дні  складає : дев`ять тисяч чотириста п’ятдесят гривень.)

  • Мовне завдання: Записати речення . Поєднати числівники з іменниками. Пояснити закінчення іменників, підкреслити числівники.

IV. Закріплення знань

Гра «Фінансовий контролер»:

На дошці записано речення з помилками у вживанні числівників. Учням треба їх виправити:

  1. Ми придбали чотири квитка. (Правильно: чотири квитки)
  2. Потяг прибуває в дванадцять годин. (Правильно: о дванадцятій годині)
  3. Бюджет подорожі склав біля восьмиста гривень. (Правильно: близько восьмисот гривень)
  4.  V  Підсумок уроку.
    (Рефлексія)  C:\Users\user\Desktop\var-lib-jenkins-workspace-naurok-web-uploads-files-818799-27 4.png C:\Users\user\Desktop\13.jpg
  • Критерій оцінювання: точність розрахунків та відсутність помилок у написанні числівників словами.

VI. Домашнє завдання

Підготувати коротку довідку (4-5 речень) про одне з «Семи природних чудес України», обов’язково використавши  числівники.

 

 

docx
Додав(-ла)
Яремус Поліна
Додано
30 січня
Переглядів
228
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку