Урок з української мови на тему "Прикметник"

Про матеріал

Урок з української мови на тему "Прикметник"

Перегляд файлу

 

 

Тема: Підсумковий урок з теми «Прикметник»

Мета:  Закріплювати та узагальнювати знання учнів про прикметник,

        його граматичні категорії, удосконалювати вміння розпізнавати

        прикметники в тексті поміж інших частин мови;

                 розвивати спостережливість за мовними явищами, розвивати зв’язне

        мовлення, творче мислення;

                виховувати любов до рідної мови, вміння співпрацювати у групі.

Інтерактивні технології: «Карусель», Проектна робота,

«Мозковий   штурм», гра «Асоціація», творча робота, гра «Прямо чи влучно»,

гра «Хто швидше?».

Хід  уроку

  1. Організаційний момент

Створення емоційного настрою. 

                  Пам’ятка – аутотренінг

 Я – школяр (ка).

 Я – творча особистість.

 Я – думаю, спостерігаю, замислююсь.

 Я – аналізую, висловлюю свої думки.

 Я – хочу все знати.

    

-  Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

      (Висловлювання учнів про очікувані результати)

 

     - А я очікую від вас:

     злагодженої роботи;

     дружньої співпраці;

      говоріння чіткого й виразного;

     письма грамотного, каліграфічного.

  1. Оголошення теми, мети уроку. Актуалізація опорних знань.

Мотивація навчальної діяльності

1. Оголошення теми уроку:

  •    Сьогодні ми підемо в гості. Тема нашого уроку «Прикметник кличе на гостину». Підсумковий урок за темою «Прикметник». Урок проведемо у формі гри.

Сьогодні свою роботу ви будете оцінювати самі, за допомогою картки самооцінювання.

Картка   самооцінювання

                       Завдання

 

Прізвище, оцінки

1. Проектна робота

 

2.  Інтелектуа-льна розминка.

3.  «Мозковий штурм»

 

4. Складаємо вірш 

 

5. гра «Хто шви-дше?»

6. Гра «Асоціація». Вправа «Карусель».

 

7. Прямо чи влучно.

 

8. Творча робота

 

 

Загальна оцінка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.  Міні – проект.Презентація домашнього завдання.

1 група – дібрати прислів’я і приказки про гостинність, пояснити деякі. 

Веселий гість – дому радість.

Гарними розмовами гостей не наситиш.

Чим хата багата, тим гостям  рада.

Рідкісного гостя двері навстіж. 
Бажаний гість поклику не чекає. 

Гість трохи гостює, та багато бачить. 
В гостях - не вдома: воля не своя. 
Гість хазяїнові не укажчик. 
Гість задоволений - господар радий. 
Господар весел - і гості ради. 
За порожній стіл гостей не садять. 
Вміла гукати, умій і пригощати. 
Чим багаті, тим і раді. 
Не клич гостей, коли немає і кісток. 
Які дружки, такі їм і пиріжки. 
Хто пізно приходить, той нічого не знаходить. 
Хто запізниться, той хлебче воду. 
На незвана гостя не пасена і ложка. 

Непроханий гість - гірше татарина. 
Прийдеш незваним, підеш дрантявим. 
Полювання їздити в гості, та ніхто не кличе. 
Кликати - кличе, а адреси не дає. 
Поназвали гостей повен двір, а самі з дому геть. 
Милі гості, чи не набридли вам господарі?

 

2 група – розробити пам’ятку «Правила поведінки в гостях».

  • Приходь у гості вчасно, як запрошували;
  • Знімай шапку, черевики, верхній одяг і йди мити руки;
  • Вітайся з усіма присутніми;
  • Якщо просять заспівати, продекламувати вірш, не змушуй себе вмовляти;
  • За столом не вередуй, не забувай подякувати;
  • Йдучи додому, подякуй за гостинність і чемно попрощайся.
  • Не входь у будинок, не постукавши.
  • Якщо прийшов не один, не проходь першим, пропусти вперед дорослого, дівчинку.
  • Не чекай, щоб тебе розважали, прагни веселити інших.
  • Не демонструй іншим свій поганий настрій.
  • Будь акуратно одягненим, причесаним.

 

3 група – скласти пам’ятку «Правила, яких повинні дотримуватися господарі, коли до них приходять гості»

 

  • Запрошуючи в гості, завчасно подбайте про запрошення.
  • Враховуйте спільність інтересів та уподобань своїх гостей.
  • Одягніться відповідно до ситуації.
  • Господар допомагає гостям зняти верхній одяг.
  • Незнайомих між собою гостей господар обов’язково знайомить.
  • 3 усіма гостями господареві необхідно поводитися однаково привітно.
  • Подарунок необхідно розгорнути, роздивитися і щиро подякувати тому, хто його приніс.
  • Гостя, який запізнюється, чекають не більше, ніж 15 хвилин.
  • Найкращі місця — гостям.
  • Знайдіть цікаву, спільну для всіх гостей тему для обговорення або гру.
  • Господар не повинен поспішати з’їсти свою страву першим, а має зачекати, доки гості з’їдять своє.
  • Гостей, які йдуть додому, необхідно провести (до дверей, на вулицю або до трамваю).

 

3. Хвилинка каліграфії

Для хвилинки каліграфії я пропоную записати прислів’я  «Чим хата багата, тим гостям рада». Підкресліть у цьому реченні прикметники.

      4. Оголошення мети уроку. Мотивація.

  •    Під час уроку ми повторимо все, що знаємо про прикметник, закріпимо свої знання про цю частину мови. 
  •    Дамо відповідь на питання «Яку роль відіграють прикметники в мовленні?»                   Основний зміст роботи
  1. Інтелектуальна розминка.
  • Чи може словосполучення складатися з одного слова? (не може)
  • «Жовтіє лист» - це словосполучення чи речення? (речення)
  • Що таке граматична основа речення? (підмет і присудок)
  • Чи правильно, що підмет відповідає на питання що робити? Що зробити? (неправильно)
  • Який розділовий знак ставиться в кінці питального речення? (знак питання)
  • Чи може речення складатися з одного слова? (може)
  1. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм», «Мікрофон». (Питання записані на листочках, група витягує, кілька секунд на обговорення, відповідає).
  • На що вказує прикметник? (на ознаку предмета)
  • На які питання відповідає? (який, яка, яке)
  • З якою частиною мови найчастіше зв’язаний у реченні? (з іменником0
  • За чим змінюється прикметник? (число, рід, відмінок)
  • Як визначити рід, число і відмінок прикметника у реченні? (за допомогою іменника)
  • Як пишуться суфікси -ськ-, -цьк-, зьк-, у прикметниках? (з ь знаком)

 

  1. Складаємо вірш.

1 група

От випав сніг. Яка обнова!

Зима тоді така … (чудова).

Міста чистенькі, білі села –

Зима і радісна й … (весела).

Кружляють вальс сніжинки ніжні

Зима пухка і … (білосніжна).

Зима чудова, весела, білосніжна – одн., ж.р., Н.в.

2 група

Вона буває і серйозна:

Суха і вітряна й … (морозна).

А як насуне хмара сива

Зима по – своєму … (красива).

А вранці іній – от обнова !

Яка зима у нас … (казкова).

Зима морозна, красива, казкова - одн., ж.р., Н.в.

3 група

             Голок од інею не видно

Тоді вона, звичайно, … (срібна).

             Зима буває вередлива,

То часом добра, то … (сварлива).

Яка ж зима? Яка вона?

Вона весела і … (сумна).

Зима срібна, сварлива, сумна - одн., ж.р., Н.в.

(Прикметники записані окремо).

  • Виписати іменник і зв’язані з ним прикметники, визначити рід, число, відмінок.

 

 4. Гра «Хто швидше?»

  • А якими можуть бути прикметники? Наступне наше дослідження пов’язане саме з цим питанням.

1 група -  доберіть синоніми до слів: Багатий  - …(заможний, грошовитий)

                                                               Важкий  - …  (масивний, тяжкий)

                                                                Красивий  - … (вродливий, гарний)

                                                                Сумний - …    (журливий, смутний)                                                        

 – доберіть антоніми до слів:              Багатий  - …(бідний)

                                                               Важкий  - …  (легкий)

                                                                Красивий  - … (потворний)

                                                                Сумний - …  (веселий)

2 група – утворіть прикметники на – ський,  -  цький, - зький. Поясніть як вони пишуться.      

Кавказ – (кавказький)

Запоріжжя – (запорізький)

Одеса – (одеський)

Вінниця – (вінницький)

Прага – (празький)

Рим -    (римський)                                                      

3 групадо прикметників, ужитих у переносному значенні, доберіть прикметники з прямим значенням.

Гарячий привіт –

Світла думка –

Залізна воля –

Кам’яне серце –

Поясніть значення словосполучень.

 

5. Гра « Асоціації». Інтерактивна вправа «Карусель»

(Робота в групах)

     У багатьох мовах світу прикметників немає взагалі. Їхні функції часто виконують іменники. Ця властивість притаманна  амхарській мові – основній мові Ефіопії. А в мовах Східної та Південно-Східної Азії (китайська, в’єтнамська) прикметник неможливо відрізнити від дієслова. Дослідники стверджують, що їхньою мовою простіше сказати «листя зеленіє», ніж «зелене листя».

 

  •   Прикметник пропонує вам покататися на каруселі. Кожна група отримує фломастери різних кольорів. На парті лежать аркуші паперу із записаним іменником. Вам необхідно записати прикметники, які асоціюються у вас з даним словом. Працювати над завданням будете всього 3 хвилини,  передаючи аркуш іншому члену групи. Не повторюйтесь, будьте уважні.

                                                            

І  гр.                                                           (вільна, незалежна, рідна, кохана, єдина,

                                                             солов’їна,...)

 

ІІ  гр.                                                                                           (український, працьовитий, щедрий,         

                                                     щирий,співучий, доброзичливий, 

 гостинний,...)                                                                             

 

 

 

 

ІІІ гр.                                            (рідна, найкраща, лагідна, мила, люба,

                                                      турботлива, …)

 

 

6. Фізкультхвилинка

 

7. Прямо чи влучно.

- «Заговори, щоб я тебе побачив», - звертався до незнайомця давньогрецький філософ Сократ. І дійсно мовлення людини може розказати про неї багато. Тому треба слідкувати за своєю мовою, розвивати мовлення, намагатися зробити його образним, яскравішим.

Завдання: фразеологізми потрібно замінити одним словом – синонімом.

1 група

Хоч око виколи – (темно)

Держати хвіст трубою – (триматися)

Взяти ноги в руки – (втекти)

Ніде й голці впасти -  (тісно)

2 група

Зробити з мухи слона – (перебільшити)

Пекти раків –                 (почервоніти)

Палець об палець не вдарити – (ледарювати)

Перелічити ребра –                       (побити)

3 група

Мати голову на плечах – (розумний)

Продавати зуби –            (сміятися)

Замилювати очі –             (обдурювати)

Як нитка за голкою –       (невідступно)

 

 

8. Творче завдання. Робота над деформованими реченнями. Поширити їх прикметниками.

  1. Сонце, ліс, зазирнуло, в . (Сонце зазирнуло в  ліс.)
  2. Хмара, сонечко, затулила.( Хмара затулила сонечко.)
  3. снігом, Зима, землю, засипала.(Зима засипала землю снігом.)

- Записати в зошит, підкреслити головні члени речення.

9. Тест.

Тест для перевірки знань про прикметник

1. Що означає прикметник?

А)назву предмета

Б)ознаку предмета

В)  дію предмета.

   2.     З якою частиною мови прикметник зв’язаний в реченні?

А) з іменником

Б)з дієсловом

В)з прикметником   

3. За чим змінюються прикметники в однині?

А)за відмінками

Б)за числами та відмінками

В) за відмінками та родами      

4. Яким членом речення виступає прикметник в реченні найчастіше?

А)означенням

Б) додатком

В) обставиною  

5. Слова: мовний, мова, мовонька, вимовлений

А)синоніми

Б)антоніми

В) споріднені  

6. Вибери прикметник вжитий в переносному значенні:

А)тепле молоко

Б)тепла зустріч

В) теплий вечір

 

 

  1. Підсумок  уроку

 

  •    Наші гостини завершуються. Давайте дамо відповідь на питання

«Яку роль відіграють прикметники в мовленні?» (роблять наше мовлення багатшим, досконалішим, допомагають точніше висловити свою думку).

  •  
  •  Усі сьогодні молодці! Гарно засвоїли тему «Прикметник».
  •  Оцініть свою роботу. Покладіть картку в зошит, я перевірю класну роботу, тест і також оціню вашу роботу на уроці.

 

 

  1. Домашнє завдання  (диференційоване). На вибір.

 

    1.   Записати 5 словосполучень прикметника з іменником, визначити число, рід.

    2.  Виписати з художньої літератури 3 речення, визначити відмінок прикметників.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Кравцова Ганна Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Мамчур Олена Олександрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Гребенюк Світлана Юріївна
    Підсумковий урок з використанням інтерактивних технологій.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
До підручника
Українська мова 4 клас (Волкотруб Г. Й.)
Додано
15 грудня 2017
Переглядів
10669
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку