Інтегрований урок-дослідження
«Що таке щастя?»
(українська література - за твором Емми Андієвської «Казка про яян», українська мова – «Прикметник: значення, особливості та роль у мовленні» повторення та узагальнення вивченого)
Тема уроку: "Світ казки та мовні барви: казка "Про Яяна" і прикметник"
Мета уроку:
Вид уроку: інтегрований (українська мова, українська література).
Структура уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.
ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
V. Закріплення вивчених знань.
VI. Підсумки. Оцінювання.
VIІ. Домашнє завдання.
Хід уроку
Організаційний момент.
Привітання, емоційна підготовка учнів до роботи (на фоні музики ).
Доброго ранку, дорогі діти! Сідайте, будь ласка. Сьогодні у нас незвичайний урок: ми
поєднаємо урок української мови з уроком української літератури. Спробуємо з’ясувати,
що ж таке щастя, пригадаємо способи творення прикметників. А допоможе нам у
цьому твір Емми Андієвської «Казка про яян».
Але спочатку налаштуймося на позитив. Щоб добре
працювати на уроці, подаруйте класу старанність, наполегливість, творчість.
Повідомлення теми та мети уроку.
Епіграф до уроку:
Найщасливіша людина та, хто дарує щастя
найбільшій кількості людей.
Дені Дідро (французький філософ)
Хвилина роздумів. Міркування над сенсом життя.
- Уявімо, що життя – це казка. А в руках у кожного з вас золота рибка, і ви можете загадати три бажання. Подумайте, які? Я не чаклунка, але можу сказати, що одне з бажань – це бажання щастя. Собі, рідним або й усім людям на Землі.
- Згадайте, а що частіше за все зичать люди один одному на свята? (щастя). Стареньким бажають здоров’я, школярам - успіхів у навчанні, батькам - грошей побільше. Зате щастя бажається всім.
А осягнути, що таке щастя, у чому воно полягає, нам допоможе, як вже було сказано раніше, твір Емми Андієвської «Казка про яян». Отже, запишіть у зошитах дату, слова «Класна робота», тему уроку: «Що таке щастя?»
Актуалізація опорних знань та умінь учнів.
Насамперед пригадаймо основні події твору та розгадаймо кросворд.
Випереджувальне завдання. Презентація робіт.
Бесіда:
Загадка.
Наше дослідження триває. Відгадавши загадку, ви зрозумієте з якою частиною мови ми будемо працювати далі. І вона допоможе нам глибше усвідомити значення поняття «щастя».
Він веселий і звабливий,
Гарний, милий і красивий,
Несказанний, незрівнянний;
Має ступінь порівняння.
Він відносний чи присвійний,
А чи якісний незмінно.
Відповість він залюбки
На питаннячко – який?
Має ознаку предмета,
Називається …(прикметник).
Правильно, це прикметник.
Вивчення нового матеріалу
Короткий переказ казки "Про Яяна" (або читання уривка).
Аналіз казки:
Прикметники у казці:
Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
Слово вчителя.
Сьогодні у нас інтегрований урок.
Отже, ми з вами зробимо ще крок.
В країну прекрасну, країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
Удома ви мали повторити вивчене про цю частину мови. Тому зараз ми перевіримо, як ви це зробили за допомогою гри «Кіт у мішку».
Вам необхідно витягти питання з теми «Прикметник» із цього щасливого капелюха та відповісти на нього.
-Скільки всього частин мови в українській мові? (10)
-Прикметник належить до самостійних чи службових частин мови? (Самостійних)
-Прикметник називає ознаку предмета чи означає предмет? (Ознаку предмета)
-Назвіть питання, на які відповідає прикметник. (Який? Чий?)
-Як змінюються прикметники? (За родами, числами, відмінками)
-Від якої частини мови залежить прикметник? (Від іменника)
-Назвіть розряди прикметників. (Якісні, відносні, присвійні)
-Який розряд прикметника має ступені порівняння? (Якісні)
-Які прикметники відповідають на питання чий? (Присвійні)
-Які прикметники можуть мати коротку форму? (Якісні)
-Яку синтаксичну роль виконує прикметник у реченні? (Означення, присудок).
Словникова робота.
Я думаю, що всі звернули увагу на незвичайну назву казки. Що це за слово таке яянин, що воно означає? Розібратися з цим питанням нам допоможе учень-мовознавець, який підготував повідомлення.
Мовознавець: Яяни –іменник, що називає осіб за територіальною ознакою (місцем народження чи проживання). Наприклад, львів’янин. Але: іменники з суфіксами -анин, -янин називають також жителів місцевостей, які не є географічними назвами: горянин – житель гір, хуторянин – мешканець хутора, побережанин – житель побережжя. Отже, яянин – це той, хто живе на території власного Я.
А хто нам нагадає, що таке егоїзм (відповіді), альтруїзм (відповіді), гуманізм (відповіді). Слайд.
ЕГОЇЗМ - негативна риса характеру, що полягає у себелюбстві, байдужості до людей, постійному нехтуванні суспільними інтересами задля особистих інтересів.
АЛЬТРУЇЗМ - безкорисливе піклування про благо інших і готовність жертвувати для інших своїми особистими інтересами; протилежне егоїзмові.
ГУМАНІЗМ - ставлення до людини, пройняте турботою про її благо, повагою до її гідності; людяність.
Самоцвіти – це кольоровий чи безколірний коштовний, напівкоштовний або виробний камінь з яскравим блиском.
КЕЛЬМА – будівельний інструмент у вигляді невеликої лопатки для мурування стін, для настилання бруківки тощо.
БРАМА – міські ворота.
Ве́жа, башта – висока вузька споруда, що має спеціальне призначення.
Бесіда:
Тепер нам зрозуміло, чому жителі міста будували вежі. Яяни цікавляться лише самі собою. Очевидно, вони хотіли відгородитися від інших людей, жити наодинці з собою; кожному з них і простору багато не потрібно, і без вікон можна обійтися, бо їх же ніхто і нічого не цікавить, окрім самих себе.
Пригадаймо біблійну оповідь про Вавілонську вежу (відео). Чим схожі ці дві історії? (Пиха, зарозумілість людей/яян; вежі так і не були збудовані, бо люди/яяни не допомагали один одному.)
Випереджувальне завдання. Презентація робіт.
Деякі учні виконували випереджувальне творче завдання. Вони малювали своє щастя. Хто бажає презентувати свою роботу ?
Робота в групах. Ви сказали, що яяни не були щасливими, підкреслили їх негативні риси. Тож складімо пам’ятку «Як не стати яянином», бо, сподіваюся, ніхто не хоче стати таким, як вони (побудувати речення).
Ви, мабуть, трошки втомилися, тож проведемо фізкультхвилинку, щоб трошки відпочити та розім’ятися.
Раз – підняти руки вгору.
Два – нагнутися додолу.
Не згинайте, діти, ноги,
Як торкаєтесь підлоги.
Три, чотири – прямо стати,
Будем знову починати.
Руки в боки, нахилися вперед,
Нахилилися назад,
І направо, і наліво, щоб нічого не боліло.
Раз, два, три, чотири – набираємося сили
Нахилились, повернулись.
До товариша всміхнулись.
Слово вчителя.
Щасливий учень – це успішний учень. А ваша успішність – в знаннях. Тому пригадаймо тему «Творення прикметників».
Робота з підручником.
Зараз розгортаєте підручник. Розгляньте зразки творення прикметників та встановіть відповідність між ними та способами творення прикметників, що вміщені на слайді (відповіді).
Тож які способи творення слів ми можемо використати, щоб утворювати прикметники? (відповіді)
Завдання «Відшукай». У тексті твору «Казка про яян» знайдіть прикметники та запишіть їх в стовпчик в робочих зошитах в початковій формі, тобто в чол. роді однини (шукають, зачитуємо).
Глибочезне (спосіб творення).
Великого (утворити префіксальним).
Вузьких (утворити суфіксальним).
Довгих (утворити складанням основ).
Найближчого (спосіб творення).
Кволого (утворити суфіксальним).
Найнижчої (спосіб творення).
Внутрішні.
Найкраще (спосіб творення).
Власним (утворити складанням основ). Власноручний.
Невичерпне (спосіб творення).
Тутешні.
Вічні (утворити складанням основ). Вічнозелений.
Справжнім (утворити префіксальним).
Простої (утворити складанням основ). Простодушний, простосердечний.
Коротесенького (спосіб творення).
Звичайнісіньке (спосіб творення).
Застарий (спосіб творення).
Вищими (утворити префіксальним).
Свіжим (утворити префіксальним).
Найближчої (спосіб творення).
Вельмишановна.
Ласкава (утворити суфіксальним).
Знайомих.
Гарний (утворити суфіксальним).
Робота в групах. Творче завдання. Утворіть від запропонованих слів прикметники зазначеним способом. Уведіть їх у текст казки.
І група. Молодий (суфіксальний). Довгий, ріг (складання основ). І абзац.
ІІ група. Цегла (суфіксальний). Безпечний (префіксальний). І абзац.
ІІІ група. Дорога (префіксально-суфіксальний). Великий (префіксальний).
ІV група. Море (префіксально-суфіксальний). Кілька, година (складання основ).
V група. Дерево (суфіксальний). Радісний (префіксальний).
VІ група. Неміч (суфіксальний). Воля, любити (складання основ).
VІІ група. Довгий, вік (складання основ). Сила (префіксально-суфіксальний).
Висновок. «Мозкова атака».
Ви молодці! Гарно впоралися із завданням, утворили стільки нових слів! Повернімося й до нашого Дерева Щастя, подивіться, скільки прикметників ви дібрали! А навіщо ж вони потрібні? Уявіть, що їх немає у мові? (Відповіді.)
Наступний наш крок – пригадати, як творяться присвійні прикметники. Закріпити цей матеріал нам допоможе «клубочок щастя» (показати). Передаючи його один одному, ви маєте відповісти на питання: «Щастя чиє?», тобто утворити від свого імені присвійний прикметник. Беремо своє повне ім’я. Наприклад: Костянтин – Костянтинове.
Ось і поєднала нас ниточка у єдиному прагненні щастя.
Вправа-гра «Світлофор» (усно). Якщо «ні», то дати правильну відповідь.
Кожен учень має картки двох кольорів – червоного і зеленого. Учитель зачитує твердження, а школярі піднімають картки відповідного кольору: якщо згодні – зеленого, ні – червоного. Якщо «ні», то дати правильну відповідь.
12. Присвійні прикметники ІІ відміни творяться за допомогою суфіксів ин, їн, ін? (Ні)
13. Утворити прикметники можна за допомогою суфіксального, префіксального, безафіксного способу та складанням основ? (Ні)
14. Відповідає на питання чий? який? (Так)
15. Прикметник відповідає на питання як? куди? звідки? (ні)
Інтерактивні вправи
Гра "Охарактеризуй героя"
Вправа "Зміни Яяна"
"Казковий словник" (робота в парах)
Складання казкового діалогу
Підсумки уроку. Оцінювання
Закріплення вивчених знань.
Добігає кінця наш урок. Тож зараз підсумуймо нашу роботу.
Урок допоможе учням не лише засвоїти мовні поняття, а й глибше зрозуміти моральні цінності, що закладені в казці.
На завершення мені дуже хочеться розповісти вам одну притчу:
Зліпив Бог із глини людину і залишився в нього невеличкий шматочок глини.
Людина подумала та промовила:
Але Бог, хоча й створив увесь світ, не знав, що таке щастя. Дав Він людині глину й сказав:
Нам дуже хочеться, щоб у реальному житті завжди перемагало добро. І так буде, якщо ми не будемо егоїстами, збережемо в своїх серцях любов до інших людей, будемо спільно намагатися зробити цей світ добрішим і намагатися ліпити своє щастя «правильно».
Ти на білому світі – людина!
Тож повинна тепло нести.
Поміж інших усіх – єдина,
Будь найкращою в світі ти!
І тому пам’ятай, дитино,
Егоїзм – не для тебе, ні.
Світло ти пронести повинна,
Щоб зробились серця ясні.
І сподіваємося, що той рецепт щастя, який ви зараз почуєте, допоможе вам у цьому.
Рецепт щастя
Візьміть чашу терпіння, налийте туди повне серце любові, вкиньте дві пригорщі щедрості, хлюпніть туди ж гумору, посипте добром, додайте якомога більше віри. І все це добре перемішайте. Потім намажте на шматок відпущеного вам життя і пропонуйте всім, кого зустрінете на своєму шляху.
Гарні оцінки – це теж щастя і для вас, і для ваших батьків, і для нас, вчителів, отже…(оцінювання).
Рефлексія
Домашнє завдання