Тема. Велика Британія
Мета. Сформувати і узагальнити знання про особливості географічного положення, природних умов і ресурсів, населення та господарства Великобританії. Активізувати тематичну лексику, удосконалити вміння висловлювати засвоєну лексику у різних мовних ситуаціях. Розвивати навики аудіювання. Стимулювати інтерес учнів до самостійного пошуку й аналізу необхідної інформації.
Розвивати міжпредметні зв'язки, пізнавальний інтерес і логічне мислення. Виховувати толерантне ставлення до інших народів та їхньої культури.
Тип уроку.Урок вивчення нового матеріалу (засвоєння нових знань)
Форма проведення уроку. Інтегрований урок (географія – англійська мова)
Обладнання. Політична карта світу, економічна карта Великої Британії, тематичні малюнки, роздатковий матеріал, атласи, підручники, слайди.
Щоб пізнати чужу країну,
треба відмовитися від звички міряти все на свій аршин.
Слід розібратися в системі уявлень,
мірил,норм,притаманних певному народові.
В.Овчинніков
Хід уроку
Вступне слово (Вчитель географії)
(Звучить запис пісні «Yesterday»)
Добрий день.. Сьогодні у нас інтегрований урок з англійською мовою. Ми продовжуємо заочну мандрівку країнами Європи.
Вступне слово (Вчитель англійської мови)
Hello, dear friends!
Good morning dear guests!
We are glad to see you!
Welcome to our lesson.
Вчитель географії. (учні стоять )
Але,щоб отримати квиток на літак до наступної країни нам треба пригадати матеріал попередньої теми
1 варіант: гра « Ланцюжок» «Європейські країни»
Учитель називає столицю країни,учень відповідає і називає іншу країну другому учню.
2 варіант: гра «Пароль»
Учитель пропонує учням назвати не повторюючись (ланцюжком один за одним ) суттєве слово(словосполучення ) з минулого уроку своєрідний пароль.
Всі учні сідають
Вчитель англійської мови (мовна розминка)
Вступне слово (Вч. географії)
Цю країну названо іменем одного з племен, що населяли її територію ще до нашої ери. А ще цю країну називають країною Туманного Альбіону у зв'язку з частими туманами й білосніжними крейдовими урвищами на південному узбережжі. Тільки тридцять миль відокремлюють континентальну країну від цієї протоки. Завжди бурхлива протока була рятівною водною огорожею, яка захищала від ворожих впливів.
Прекрасна, розкішна, велична… Саме ці слова чуєш частіше за все, коли мова заходить про Велику Британію. І дійсно, ця країна протягом багатьох століть притягує весь світ своєю неповторною історією та культурою. Її мовою говорить більше мільярда осіб.
Вступне слово (Вчитель англійської мови)
Great Britain gave the world William Shakespeare, Isaak Newton and Arthur Konan Doyle, legendary Robin Hood and Sherlock Holmes.
Surprising the world with its architectural buildings, such as Big Ben and Tower Bridge, st. Paul's Cathedral and Buckingham Palace. The mesmerizing Trail of the giant, and Mysterious stone.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Вч. географії
Сьогодні на уроці ми розглянемо економіко-географічну характеристику Великої-Британії, а також розширимо свої знання з англійської мови.
IV.Актулазація опорних знань
(Звучить запис пісні ««Yesterday»)
1)Складання схеми асоціацій «Що ми знаємо про Велику Британію?»
«Туманний В. Шекспір Біг-Бен Батьківщина машинного
Альбіон» І. Ньютон Тауерський міст виробництва (залізниця,
лінія метрополітену,
двоповерхові автобуси)
ВЕЛИКА БРИТАНІЯ
Батьківщина Традиційна страва - Національні символи
футболу пудинг малинівка, троянда, лев
2) Згадайте план характеристики країни
Вчитель географії
На уроці буде працювати група експертів – географів та економістів, які допоможуть нам розібратися,чому ж Велика Британія входить до країн «Великої сімки» і має високо розвинуту економіку. По ходу уроку не забувайте заповнювати ваші опорні конспекти,складаючи кластер за темою «Велика Британія»
V. Вивчення нового матеріалу
Вчитель географії.
Відео ( Що таке Велика Британія?) Схему Британської співдружності даємо як роздатковий матеріал.
Вчитель англійської мови :2) Географічне положення.
Вчитель географії: Доповніть кластер
ГОЛОВНІ ОСОБЛИВОСТІ ЕГП
Розташована на На суходолі Розташована Має у своєму
Британських островах межує з Ірландією, на перехресті складі володіння:
у Північно-Західній через протоку морських 11 територій в
Європі Ла-Манш – із шляхів Атлантичному й
Францією Індійському
океанах, Вест-
Індії
3) Природні умови та ресурси (Повідомлення учнів на фоні слайдів презентації)
Райони Великої Британії дуже відрізняються за рельєфом, кліматом і пануючими ландшафтами. На півночі і заході країни переважає гірський рельєф, на південному сході – рівнинний. Найбільш гористою є територія Шотландії. Значна частина території країни добре освоєна, а близько ¾ її площі – це сільськогосподарські угіддя.
Сучасний стан мінерально-сировинної бази має ознаки виснаженості. Порівняно значними є запаси нафти і газу, які добувають на шельфі Північного моря, а також каоліну, калійної і кам'яної солі. Решта корисних копалин - кам'яне вугілля, залізна руда, олово, свинцево-цинкова руда відігравали велику роль в минулому.
Клімат Великої Британії морський, дуже м»який і вологий на заході та більш сухий на сході. У грунтовому покриві переважають підзолисті й бурі лісові грунти. Які суттєво окультурені і дають високі врожаї. Особливості грунтово-кліматичних умов визначають спеціалізацію сільського господарства західної ї східної частин країни.
Річки Великої Британії повноводні, близько розташовані одна до одної, що дало змогу об’єднати їх каналами і створити густу мережу транспортних шляхів. Порізаність берегової лінії і зручність гирлових частин річок, які далеко заходять у суходіл, позитивно впливає на створення портів, які стали важливими транспортними вузлами. Головні річки: Темза, Северн, Трент, Мерсей..Найбільше озеро – Лох – Ней, в Північній Ірландії Площа поверхні 396 км².
У Великій Британії переважають культурні ландшафти, хоча в багатьох місцях збереглися куточки незайманої природи, що вражають своєю красою всіх відвідувачів.
4) Вчитель англійської мови: Населення (вікно в Британію видео)
5 )Вчитель географії.
Господарство.
Велика Британія є однією з найрозвинутіших країн світу, провідною торгівельною країною, світовим фінансовим центром. Країна вибудовує свою ринкову модель господарського розвитку, що має такі особливості: мінімум державного втручання і максимум приватної ініціативи. Країна посідає провідне місце у науково-технічних розробках, у розвитку новітніх технологій.
Структура господарства Великої Британії у великій мірі повторює німецьку. У ній на сферу послуг припадає 73% ВВП, а на промисловість - 25% і сільське господарство близько 2%.
(Зробити слайд з секторной діаграмой)
6) Спеціалізація промисловості. (Виступи групи експертів-учнів на фоні презентації
За обсягом промислового виробництва Велика Британія посідає 7-е місце у світі.
Електроенергетика.
Володіючи значними енергетичними ресурсами (вугілля, нафта, природний газ) Великобританія має один з найвищих показників по виробництву енергії (12% ВНП). Велику кількість електроенергії дають АЕС.
Чорна металургія працює на коксі вітчизняного виробництва і привізній високоякісній залізній руді з Швеції, Ліберії, Канади та інших країн. Крім того, Великобританія ввозить марганець та інші легуючі метали, а також металолом.
Основні металургійні заводи розміщені в Центральній Англії, Південному Уельсі, на Північному Сході. Останнім часом тяжіння чорної металургії до портів посилилось.
Кольорова металургія ще більше тяжіє до портів, у які надходить імпортна сировина.
Машинобудування посідає перше місце серед галузей промисловості Великобританії. Особливо виділяються експортні галузі:
У хімічній промисловості особливо швидко розвивається виробництво нафтопродуктів і синтетичних волокон. Нафтоенергохімічні комплекси розміщуються в портах (наприклад,Лондон, Ліверпуль.)
Велике значення має харчова, целюлозно-паперова промисловість і, незважаючи на застій, текстильна.
- Складання схеми галузевої структури промисловості.
Енергетика Металургія Хімічна Машинобудування
СТРУКТУРА ПРОМИСЛОВОСТІ ВЕЛИКОЇ БРИТАНІЇ
Харчова Легка
- Завдання: Користуючись атласом назвати найбільші промислові центри.
7) Спеціалізація сільського господарства
Сільське господарство, в якому зайнято всього близько 1% працездатного населення, дуже високоорганізоване. На відміну від інших країн, в сільському господарстві Великобританії працюють не селяни, а сільськогосподарські робітники.
Тваринництво (70%) різко переважає над рослинництвом (30% продукції). Розвинуте скотарство, свинарство, птахівництво, вівчарство. Рослинництво спрямоване переважно на забезпечення худоби кормами. Головні зернові культури - ячмінь, пшениця, овес. Основна технічна культура - цукрові буряки. В рослинництві використовують високоврожайні сорти пшениці, ячменю, цукрових буряків, картоплі. Розвинуте городництво і садівництво, яке орієнтується на потреби міського ринку.
Сучасне сільське господарство забезпечує населення країни продуктами харчування на 75%).
У господарстві Великобританії помітну роль відіграє рибальство. Великі обсяги вилову риби дає Доггер-банка, що знаходиться в Північному морі.
- Доповнення кластера. (роздатковий матеріал)
СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО
Тваринництво Рослинництво
Скотарство Зернові (ячмінь,
Свинарство пшениця)
Птахівництво Технічні (цукрові буряки)
Вівчарство Садівництво
Рибальство Овочівництво
Квітникарство
8) Транспорт і економічні зв»язки
- З ключових слів скласти розповідь про транспорт (роздатковий матеріал)
Завдання. Складіть розповідь про транспорт Великої Британії:
9) Вчитель географії:Великобританія - країна хронічного пасивного торгового балансу. 80% імпорту становлять паливо, сировина для промисловості, продовольство.
Експорт складається з готових виробів і напівфабрикатів; понад 40% його припадає на машини та устаткування, решта - на хімічні продукти і продукцію наукоємних галузей.
Перевищення імпорту над експортом покривається доходами від судноплавства, страхування, від вкладених за кордоном капіталів.
Головні торговельні партнери Великобританії - США,Японія, країни ЄС, країни Співдружності.
Економічні зв»язки. Закінчи схему.
8) Головні проблеми розвитку
Головною проблемою економічного розвитку є застій в старопромислових районах Центральної Англії та Уельсу, відсталість в економічному розвитку Північної Ірландії.
Ольстер - найбільша соціальна проблема Великобританії внаслідок протистояння католиків і протестантів. Тут найвища в країні зайнятість у сільському господарстві та найвищий рівень безробіття.
У Великобританії спостерігається загострення екологічної проблеми, пов'язаної із забрудненням міст, повітря, акваторії Північного моря і протоки Ла-Манш, із зникненням багатьох видів тварин і рослин.
Шириться коло природоохоронних організацій, найдієвішими з яких є осередки GREEN PEACE.
9) Вчитель географії: Щорічно Велику Британію відвідує близько 20 млн.іноземних туристів
Визначні місця Великобританії (відео: Цікаві факти про Велику Британію)
Вчитель англійської мови: Історико-географічні області Великої Британії та символи (відео)
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
Прийом «Так- ні»
VІІ. Підсумок уроку
Вчитель географії: Велика Британія — країна з високорозвиненою економікою. Вона посідає одне з провідних місць у світі за обсягом промислового виробництва та витратами на наукові дослідження і розробки. Велика Британія є найбільшим експортером капіталу. Об'єднане королівство Велика Британія та Північна Ірландія — одна з найбільш привабливих держав світу і для політиків, і для ділових людей, і для туристів.
VІІІ. Рефлексія
1. Чи справдилися ваші очікування щодо сьогоднішнього уроку?
ІХ. Домашнє завдання
Вч. географії: опрацювати § . Нанести на контурну карту найбільші промислові центри.
За бажанням: підготувати повідомлення про Оксфордський і Кембриджський університети. Створити комп’ютерну презентацію «Запрошую до Англії».
Вч. англійської мови: підготувати усне повідомлення по темі «Великобританія».