Манявський ліцей
Конспект інтегрованого уроку
інформатики та фізики у 7 класі за темами:
Інформатика: «Створення та налагодження діаграм різного типу, вибір типу діаграми»
Географія: «Побудова та аналіз діаграм виробництва електроенергії на електростанціях різних типів в Україні та країнах Європи та світі станом на 2016 рік»
Підготувала
вчитель інформатики
Гоцуляк Т. Б.
Грудень 2022
Урок
Тема:
Інформатика: «Створення та налагодження діаграм різного типу, вибір типу діаграми».
Географія: «Побудова та аналіз діаграм виробництва електроенергії на електростанціях різних типів в Україні та країнах Європи та світі станом на 2016 рік».
Мета:
розвивати ключові компетентності:
сформувати предметні компетентності:
Обладнання: мультимедійна дошка, комп’ютери, підручники, навчальна презентація.
Очікувані результати: учні знають визначення діаграми, правильно обирають її тип, вміють налагоджувати діаграми, використовуючи дані з географії.
Тип уроку: інтегрований.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Створення атмосфери психологічного комфорту.
ІІ. Актуалізація опорних знань і життєвого досвіду
Вчитель інформатики.
Доброго дня. Сьогоднішній урок буде незвичайний, а чому він буде незвичайний ви дізнаєтесь трішки пізніше.
Але перед тим, як розпочнемо, хочу запропонувати вам вибрати смайлик, який відповідає вашому настрою на початку уроку. Скажіть, чому саме такий настрій у вас на початку уроку?
З інформатики ми будемо вивчати нову тему, а для того, щоб вивчити щось нове, нам потрібно повторити матеріал з попередніх уроків. Тому я пропоную пройти он-лайн тестування, де ви отримаєте відповідну оцінку. Перейдіть будь ласка за даним посиланням.
Молодці, впоралися із завданням. Свої оцінки запишіть у табличку, яка є на вашому столі.
Як ви вважаєте чи можна поєднати вивчення інформатики з іншими предметами? Якими? Чому? (відповіді учнів).
Так, звичайно, вивчення табличного процесора можна поєднати з різними предметами. Ми сьогодні спробуємо зробити це з предметом природничого циклу – географією.
Вчитель географії.
Вітаю учні, давайте пригадаємо, що ми вивчали на попередніх уроках.
Давайте попрацюємо над схемою (дві групи учнів біля заповнюють опорні схеми).
І-ша група.
ІІ-група.
Молодці, впоралися із завданням. Отже, ми повторили вивчений матеріал з інформатики та географії. Тому запишіть сьогоднішню тему.
ІІІ. Повідомлення теми. Організація спільного з учнями формулювання мети й завдань уроку
Учитель пропонує учням уважно прочитати тему уроку та визначити, що від них очікується, яких знань їм слід набути, що навчитися робити.
Завдання уроку: навчитися будувати діаграми різних типів, налагоджувати їх, використовуючи дані знання та дані з географії.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель інформатики.
Кожен з вас не раз чув слово «діаграма», але що ж воно означає?
В різних ситуаціях фахівця можуть цікавити як самі числа, показані в таблиці, так і тенденції у їх зміні, які показують діаграми. Отже, діаграми призначені для графічного відображення числових даних.
За допомогою діаграм, на яких зображено виробництво електроенергії різними електростанціями у країнах Європи та світу, показують обсяги виробництва та споживання. Аналіз такої інформації дає можливість прийняти правильне рішення і підвищити конкурентну здатність продукції, яка виробляється, зробити її дешевшою і якіснішою.
В електронну таблицю вмонтовані спеціальні засоби, що носять назву ділової графіки, які дозволяють зобразити табличні дані у графічному вигляді.
V. Вивчення нового матеріалу
Діаграма – це графічне зображення, у якому співвідношення між числовими даними відображається з використанням геометричних фігур.
Діаграми в Excel 2013 будуються за даними, які подано в електронній таблиці. Діаграми в Excel 2013 динамічні – змінюючи дані в таблиці, діаграми автоматично змінюються.
В Excel 2013 можна побудувати діаграми одного з одинадцяти типів: стовпчаста, лінійчата, секторна, гістограма, графік тощо. Кожний із цих типів має кілька видів. Їх можна переглянути, відкривши списки відповідних кнопок на вкладці Вставлення в групі Діаграми.
Як читати діаграму, побудовану на основі даних таблиці?
Щоб діаграму правильно інтерпретувати, вона має містити всі необхідні складові: назву діаграми, підписи на осях, легенду та підписи на осях, легенду та підписи даних. Якщо деякі з цих об’єктів відсутні, діаграму може бути складно аналізувати.
Розглянемо приклад, який ви пізніше використаєте на практиці.
Який тип діаграми обрати?
Кожний тип містить кілька видів діаграм – плоскі та об’ємні, звичайні, з накопиченням чи нормовані з накопиченням. Наприклад, стовпчаста діаграма може бути одного з видів, зображених на малюнку.
Перш ніж обрати тип діаграми, слід виділити джерело даних – діапазон клітинок таблиці, що містить дані, на основі яких буде створюватися діаграма. Для побудування діаграми джерело даних має містити числові дані.
У табличному процесорі Microsoft Excel 2013 обрати тип діаграми для виділених даних можна на вкладці Вставлення в групах Діаграми та Міні-діаграми. Деякі додаткові типи діаграм зібрані у список, який можна відкрити за допомогою інструмента Інші діаграми.
Якщо обрати вказівку Усі типи діаграм, то можна переглянути список доступних типів і відповідних видів діаграм, що відображені в правій частині Вставлення діаграми.
Стовпчаста діаграма (вертикальна гістограма) демонструє зміну даних за певний період часу й ілюструє співвідношення окремих значень даних. Категорії розташовуються вздовж горизонталі, а значення – вздовж вертикалі.
Лінійчата діаграма (горизонтальна гістограма) відображає співвідношення окремих компонентів. Категорії розташовані вздовж горизонталі, а значення – вздовж вертикалі.
За допомогою кругової, або секторної, діаграми ілюструють як абсолютну величину кожного елемента ряду даних, так і його внесок у загальну суму.
Для полегшення роботи з маленькими частками в основній діаграмі їх можна об’єднати в єдиний елемент на круговій діаграмі, а потім виділити в окрему діаграму поруч з основною.
На графіку – діаграмі типу Лінія – точки, що відповідають даним, з’єднуються лініями. На діаграмах такого типу відображаються тенденції зміни даних за однакові проміжки часу.
У пелюстковій, або сітчастій, діаграмі кожна категорія має власну вісь координат, що виходить із початку координат. Лініями з’єднуються всі значення з певної серії. За допомогою пелюсткової діаграми можна порівняти загальні значення з кількох наборів даних.
Як змінювати властивості окремих складових діаграми?
Після створення діаграми її можна форматувати та змінювати тип, джерело даних, значення параметрів діаграми або місце розміщення.
У табличному процесорі Microsoft Excel 2013 це можна зробити за допомогою інструментів на вкладках Конструктор та Макет, які з’являються після виділення діаграми в області Знаряддя для діаграм.
Для створення діаграми потрібно:
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Для закріплення матеріалу пропуную виконати інтерактивну вправу за посиланням Типи діаграм (learningapps.org).
Молодці, гарно попрацювали, можна переходити до практичного завдання.
VIІ. Формування практичних умінь і навичок.
Практична робота «Виробництво електроенергії на електростанціях різних типів у різних країнах світу».
Інструктаж з техніки безпеки (відео).
Ці всі вміння працювати з діаграмою вам потрібно під час вивчення не тільки географії, а й інших предметів, таких як – історія, математики, фізика… Сьогодні ми складемо діаграми за географічним матеріалом.
Будемо працювати у парах.
Перша пара буде виконувати завдання «Виробництво електроенергії на електростанціях ТЕС, % (2016 р.)».
Друга пара буде виконувати завдання «Виробництво електроенергії на електростанціях АЕС, % (2016 р.)».
Третя пара буде виконувати завдання «Виробництво електроенергії на електростанціях ГЕС, % (2016 р.)».
Четверта пара буде виконувати завдання «Виробництво електроенергії на електростанціях ВДЕ, % (2016 р.)».
Використовуючи дані із робочого зошита з географії ст. 24, таблиця 7, побудуйте різні типи діаграм.
VIІ. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
IX. Домашнє завдання
X. Оцінювання роботи учнів