Інтегрований урок (Літературне читання + дизайн та технології) Тема: Іван Франко "Дивувалась зима" Перший вісник весни

Про матеріал
- Ознайомити учнів з поезією І. Франка, вчити аналізувати художні образи , засоби виразності, вдосконалювати навички виразного читання, навчити створювати об’ємні квіти з паперу; - Розвивати критичне мислення, творчу уяву, дрібну моторику, вміння працювати в парах; - Виховувати любов до природи, спостережливість
Перегляд файлу

 Інтегрований урок

(Літературне читання + дизайн та технології)

Тема: Перший вісник весни

Мета:

  •          Ознайомити учнів з поезією І. Франка, вчити аналізувати художні образи , засоби виразності, вдосконалювати навички виразного читання, навчити створювати об’ємні квіти з паперу;
  •          Розвивати критичне мислення, творчу уяву, дрібну моторику, вміння працювати в парах;
  •          Виховувати любов до природи, спостережливість

Обладнання: Портрет Івана Франка, гофрований папір, клей, ножиці, презентація

Хід уроку:

  1. Організація класу

Любі діти! У наш клас

Завітали гості щирі

   Діти: Ми вам раді, люди добрі

             І вітаєм щиро вас

             І запрошуєм ласкаво

             На урок в четвертий клас .

  1. Актуалізація опорних знань

А) Артикуляційні вправи

- по традиції ми розпочинаємо наш урок із артикуляційних вправа

Анаграми

Сні                              мні                                 кві

Скре                            цві                                 тро

Клю                             жче                               мкли

Дрі                               дня                               сто

Чистомовка

МА – мА – мА – дивувалась зи…мА

Ги – ги – ги – чом це тають сні….ги

Ки – ки – ки – проклюнулись квіт…ки

Ла – ла – ла – шуря – буря пройш…ла

Скоромовка

Ніс сміхунчик сміху міх

Сміх розсипався на сніг

 

  •          Молодці! Ви так вправно  і швидко проговорили скоромовку, що ваші язички стали гострими як леза, а вимова чіткою . А чи такими ж гострими й швидкими  є ваші думки? Зараз ми подивимось чи зможете ви прочитати вірш, який заховався в ребусі?

. Ясно ще  сяє, Та   та                                         вже     в                          потягає.                   вже без                 ,   І    І                   гнуться в

  •          Добре, а чи знаєте ви хто є автором цього вірша?
  •          Пропоную вашій увазі тести. (https://naurok.com.ua/test/ivan-franko-drimayut-sela-3673570.html)
  1. Де народився І.Я.Франко?

А) Львів                          б)  Моринці                                         в) Нагуєвичі

2.  Де Франко здобув першу освіту?

А) вдома                            б) в сільській школі                             в) в церковній школі

3. Ким був батько Івана?

А) ковалем                                 б) каменярем                                       в) учителем

4. Про яку пору йдеться у вірші?

А) про літо                                   б) про весну                                          в) про осінь

5. Як сяє осіннє сонце?

А) тьмяно                                   б) ясно                                                   в) сумно

6. Чим потягає в повітрі?

А) сирістю                                    б) теплом                                          в) холодом

7.  Що сказано про садки?

А) вони дрімають                                  б) вони рясніють плодами

В) вони шерехтять листям

8. Які дерева гнуться в воду?

А) яблуні                                     б) верби                                             в) тополі

9. Хто в’ється над загоном?

А) горобець                                б) ластівка                                         в) синиця

  1. Мотивація начальної діяльності

У вірші «Дрімають села» ми побачили осінь, яка тихо засинає. У природі панує спокій і очікування зими. А тепер заплющіть очі й уявіть : миттєво пролетіли місяці. Тепле сонце зникло , налетів холодний вітер, усе засипало снігом(звук завірюхи на 3 с.). Розплющте очі. Ми опинилися в царстві Зими. Вона впевнена, що після осінньої дрімоти вона – вічна господарка. Але раптом Зима зупинилася вражена . Назва нашого вірша «Дивувалась зима». Давайте на одну хвилинку станемо «детективами здивування».

  •          До фрази Дивувалась зима доберіть причини

(Пропозиції дітей) – бо тепло, бо квіти, бо сонце припекло, бо сніг розтанув

  1. Повідомлення теми

І. Франко змалював не просто зміну погоди, а й справжню психологічну дуель. Зима – могутня, зла, озброєна морозами. І квіти – малі, тендітні, але їх тисячі. Сьогодні ми дізнаємося, хто виграв в цьому поєдинку і самі створимо «перших вісників перемоги» на цьому уроці. Тож я пропоную на уроці стати детективами агентства «Кмітливі слідчі»

5.  Вивчення нового матеріалу.

А) слухання вірша (звучить запис)

- Зараз я увімкну  аудіо супровід вірша, а ви спробуйте побачити й уявити цей поєдинок Зими та квітів і спіймати настрій.

- То який настрій у вас викликав цей вірш?

- Діти, так як ви детективи сьогодні, я вам відкрию секрет. Оці склади заховалися в словах нашого вірша. Ваше завдання знайти слова, в яких присутні ці склади.

( Сніги, скресли, проклюнутись, дрібні, вітром, замклись, пластом, квітки, посумніли,піднялись, найдужче, цвіт)

  •          Прочитайте, що означає слово замклись. Замклись – замкнулись, стулились.

Б) Робота в парах

- Утворіть пари (доберіть синоніми)

Дунула-                                         вихор, хурделиця

Запахущі-                                       повіяла, дмухнула

Шуря – буря-                                 запашні, ароматні, пахучі

В) словникова робота

Скресли(зрушили)              ледяних                          проклюнутись(з’явитись)

Посумніли                           широкій                          замклись

дунуло                                  запахущі                          дрібний

Г) Вправа «Бджілки» (повторне читання учнями)

- Прочитайте вірш напівголосно кожен для себе.

- Хто є головними героями, між якими відбулася суперечка? (зимою та квітами)

Г) Читання вірша сильними учнями

- Зараз ми продовжуємо працювати детективами та прочитаємо вірш вголос і з’ясуємо як саме хотіла зима розправитись з першими весняними квітами. (І дунула на них вітром з уст ледяних ,  і пластом почала сніг метати на них)

Д) Робота за змістом вірша з елементами вибіркового читання

- Чи вдалося зимі розправитися з квітами? (не вдалося)

- Доведіть словами з тексту.( В неї сили нема)

В Україні є свято Стрітення – це свято зустрічі Зими з Весною і вирішує хто буде господарювати.

  1. Фізкультхвилинка
  •          Детективи, я вам пропоную   трохи відпочити .
  1. Практична робота з дизайну і технології
  •          Ми щойно переконалися: як би Зима не лютувала, вона безсила проти життя і краси. Франко писав словами, але ми можемо створити свою відповідь Зимі не словами , а справами.
  •          Проблемне питання
  •          Детективи, перед вами нове завдання. Ви попрацюєте в групах .
  •          Перша група: я пропоную вам відшукати у вірші зимові слова. (сніги, льоди, зима, ледяних, шуря – буря)
  •          Друга група : весняні слова ( квітки, цвіт)
  •          Подивіться, невже Зима перемагає? Давайте допоможемо Весні перемогти в цій суперечці і створимо перші квіти , які проклюнулись крізь сніг.
  •          Діти, а які першоцвіти ви знаєте? (крокус, підсніжник, пролісок.)
  •          Що треба пам’ятати про ці квіти? ( що крокус та підсніжник занесені до Червоної книги)
  •          Діти, а як називається квітка, яку я тримаю в руках? (пролісок) А наша квітка незвичайна, бо вона солодка.
  •          Технологія виготовлення виробу. Пояснення послідовності виконання виробу (Див. Додаток 1)
  •          Підбір матеріалів та інструментів
  •                 Отже, для виготовлення пролісків нам необхідні такі інструменти та матеріали: гофрований папір синього, салатового і зеленого кольору, нитки, дріт з цукеркою, ножиці та клей.
  •          Перевірте, чи все необхідне є на ваших партах?
  •          Повторення правил техніки безпеки та гігієни праці.
  •          Правила користування ножицями 
    1) Клади ножиці так, щоб вони не виступали за край робочого місця.
    2)  У процесі роботи тримай матеріал пасивною рукою так, щоб пальці були осторонь від гострого леза.
    3) Не розмахуй ножицями, під час різання не ходи.
    4) Під час робочого процесу не відволікайся на сторонні справи, не розмовляй, будь зосередженим.    У процесі роботи дотримуйся порядку на робочому місці, а після роботи акуратно прибери його.
    Після роботи ножиці склади, бажано, в чохол.

Правила користування клеєм 
1) Клей треба наносити пензликом від середини до країв.
2) При потраплянні клею на одяг його слід негайно змити водою або витерти вологою серветкою.
3) Для притискання елементів аплікації і витирання рук треба користуватися серветкою.
4) Закінчивши роботу, клей потрібно щільно закрити.

  •          Практична робота. Поточний інструктаж.
  •          Тож нумо до роботи приступаймо.
  •                Виготовлення проліска із гофрованого паперу
  •                  Практичну роботу учні виконують за інструкційною карткою самостійно.                                       Учитель, за потреби, надає допомогу.
  •          Поки ви виконуєте практичну роботу, послухайте кілька легенд про пролісок.

 

  1. Підсумок

Уявіть себе в ролі «Сміливого Проліска» та дайте відповіді на питання 

  •          Чи не страшно вам було , коли Зима почала метати на вас сніг?   
  •          Звідки у вас сила знов піднятися? ( можливо я й дрібний, але за мною весна, а в неї завжди більше сили , ніж у морозу) 

Рефлексія

  •          Наші проліски ожили , але їм потрібна весняна волога. Оберіть краплинки вашого настрою і полийте нашу галявину(причепіть краплинки поруч із квіткою)
  •          Блакитна – дізнався нове , все вдалося , маю чудовий настрій
  •          Синя -  інколи потребував допомоги, майже все вдалося.
  •          Подивіться, як наша галявина засяяла! Це означає , що ми не просто обсудили вірш, а впустили весну у свої серця.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

  1. Будемо робити серединку, для цього беремо салатовий прямокутник і по всій його довжині підгинаємо десь на 5 мм, після чого край розтягуємо вказівним та великим пальцем.

 

  1. Потім папір розтягуємо від середини до країв – виходить заглиблення для цукерки.
  2.  

 

 

  1. Приступаємо до створення пелюсток, для цього беремо сині прямокутники. Потім кожен відрізок згинаємо навпіл і на місці згину обертаємо половину смужки вздовж осі на 360 градусів. Так само чинимо з іншими  відрізками.

 

  1. Тепер складаємо кожну скручену смужку навпіл і розтягуємо середину пелюстки від центру до краю, надаючи опуклу форму пелюсток.

    

  1. Починаємо складання нашої квіточки. Насамперед салатову серцевину обмотуємо навколо цукерки на дроті і фіксуємо її ниткою, потім закріплюємо внахлест сині пелюстки навколо серцевини.

 

    

 

  1. Фіксуємо пелюстки

 

  1. Для отримання плавного переходу обрізаємо кінчики пелюсток біля основи приблизно під 45 градусів до стебла.

   

 

  1. Трохи вигинаємо дріт.

 

  1. Обмотуємо стебло, змастивши клеєм основу пелюсток .

   

 

  1.  По ходу обмотки на відстані 4-5 см від основи квітки вставляємо лист, якщо є залишок смужки , підрізаємо та змащуємо трохи клеєм.

   

docx
Додав(-ла)
Кусик Вікторія
Додано
24 лютого
Переглядів
109
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку