Квіти-вічні супутники нашого життя.
Палахкотять біля вікон українських осель животрепетним вогнем, буяють різнобарв'ям. Квіти як і музика, створюють піднесений настрій, надихають на творчість.
- Чуєте пахощі? Це маки розквітли в ранковій порі!
1
Загальноосвітня школа «Первоцвіт»
Урок народознавства у 1 класі
на тему:
«Рослини – обереги. Мак.»
Підготувала:
вчитель Вищої категорії,
«Старший учитель»
Плесак О.Р.
Львів, 2018р.
Тема: РОСЛИНИ ОБЕРЕГИ. МАКИ ЧЕРВОНІ...
Мета: Ознайомити учнів із народними традиціями, пов’язаними з використанням маку. Вчити бачити корисне і красиве поряд. Всупереч сучасній забороні вирощування маку, показати його суттєву роль у традиції українського народу. Розвивати творчі здібності учнів. Виховувати любов і бережне ставлення до природи. Виявляти інтерес до народних звичаїв. Узагальнити знання про мак, як хатній оберіг.
Обладнання. Презентація про мак, штучні макові квіти , натуральні макові голівки, вінок із макового цвіту, рушники, серветки з маками, кондитерські вироби з маку.
ХІД УРОКУ:
Слайд 1.
Слайд 2.
а) Квіти-вічні супутники нашого життя.
Палахкотять біля вікон українських осель животрепетним вогнем, буяють різнобарв'ям. Квіти як і музика, створюють піднесений настрій, надихають на творчість.
- Чуєте пахощі? Це маки розквітли в ранковій порі!
б) бесіда за картиною.
в) Мак — де давня рослина. Його красиві, яскраві квіти завжди привертали увагу людей. Про це свідчить насіння маку, знайденої на місцях стоянки первісної людини. Важко сказати, з якої країни він почав поширюватись на планеті.
Як же з'явилась ця квітка на землі? Старі люди кажуть, що одного разу Гоосподь зійшов на землю, щоб дізнатися, як живуть люди. Земля-мати попросила у Бога для людей створити чарівні квіти, щоб звеселяти душу і серце, захищати від злого духу і поганого ока. Тоді Господь подумав і дав Землі маленькі крихітні зернятка, наказав розкидати на хлібних полях, вздовж доріг, якими ходила людина. Земля так і зробила. І розцвіли маки, і досі цвітуть на полях, на луках, і на грядці біля хати. Давайте завітаємо на хлібне поле. Зірвемо декілька квіток маку.
Слайд 3.
Я піду і позриваю маків для краси. \
А тоді найкращу квітку розповідь вірша
в коси заплету, учнем
А сама посеред поля Маком зацвіту.
Слайд 4.
( одна-велика, а друга-маленька)
Слайд 5.
Сіють, коли на городі ще лежить сніг. Тоді мак родиться рясним, з великими маковими головками.
Слайд 6.
Слайд 7.
З маку готують ліки. ( Висушені листочики маку, розтерті в порошок, вживають при болях в животі. Свіжий сік використовують від укусів комарів, мошок. З насіння маку використовують олію, яку використовують як харчову, для виготовлення ліків, фарб, лаків, мила. Насіння маку дуже корисне: 100 гр. містить 550 кал.)
Слайд 8.
А ще мак служить оберегом дому. Наші бабусі вважали, що обов'язково у хаті повинен бути мак — видун, щоб видувати з хати злих духів. Святим маком посипають всі кутки і промовляють такі слова: "Маком хату посипаю, злу силу з хати виганяю" (діти повторюють ці слова). А святять мак на свято Маковія (14 серпня).
Слайд 9.
І обов'язково, як оберіг дому, маки вишивають на рушниках, серветках (речі із зображенням маків).
Слайд 10.
А ще кидали мак і горох, щоб ішов дощ великими краплинами.
Ну й мак же красивий розцвів серед поля!
Повз нього не байдужим не пройдеш ніколи!
І навіть завжди заклопотані бджоли
Повільно літали над маком по колу.
А макові – що?
Ну, вродився такий,
Красою він не пишався,
А всім привітно усміхався…
Слайд 11.
Хід гри: Діти беруться за руки і стають у коло. В середину виходить Соловейко. Діти ходять навколо Соловейка, запитуючи, як сіють, як сходить, як росте мак. Соловейко відповідає, показуючи руками те, що каже.
Слайд 12.
І впало тіло козака на землю. І наче зерно проросло, А влітку маком розцвіло.
Давно, любі діти, ворогів і зрадників забули люди. Але в нашій Україні не переродились люди сміливі, такі, як Мак і його брати. А квітка мак цвіте на грядці біля хати, у дівочому вінку, і в полі між житами. Як пам'ять про загиблих ставлять у букет 7 маківок.
Слайд 13.
Не кожна господарка може виростити мак на своїй грядці. Тому, що ще є нерозумні люди, які ходять по городах, зрізують мак, використовують молочко маку для отруєння організму. Ці люди хворі і їх потрібно лікувати. А через таких людей забороняють вирощувати мак. А щоб ця чудова квітка вільно росла на городах, це залежить від нас з вами, від нашої поведінки, від турботи про красу землі.
Я хочу, щоб ви виросли розумними людьми, любили природу, і цінували кожну рослину на землі. Співання пісні про мак "На долині туман".
Слайд 14.
— Я печу, печу, печу, діткам всім по калачу. Маком їх потрушу, в піч гарячу посаджу. Випікайтесь, калачі, у натопленій печі.
Буду я діток скликати, калачами з маком частувати (частую дітей).
Слайд 15.
Підсумок уроку. «Мікрофон»