Інтегрований урок ( українська мова, читання, народознавство, я у світі), який має на меті розширити знання учнів про українську родину, повторити основні поняття: «рід», «родина», «родовід», познайомити з родинами один одного Розвивати усне мовлення учнів, логічне мислення, творчі здібності. Вчити дітей розуміти історію свого роду, розширювати знання учнів про сім'ю та її значення у житті дітей. Вчити складати учнів родовідне дерево. Виховувати бережне ставлення до оберегів сім'ї, повагу до родини, роду, родоводу, сімейних традицій.
Загальноосвітня школа «Первоцвіт»
Урок Я у світі »
з елементами народознавства
у 3 класі
на тему:
«Людина серед людей. Сім’я.
Рід, родина, рідня. Родовідне дерево.»
Підготувала:
вчитель Вищої категорії,
«Старший учитель»,
вчитель - методист
Плесак О.Р.
Львів , 2017р.
Тема: Рід, родина, рідня. Твій родовід.
Мета: розширити знання учнів про українську родину, повторити основні поняття: «рід», «родина», «родовід», познайомити з родинами один одного Розвивати усне мовлення учнів, логічне мислення, творчі здібності. Вчити дітей розуміти історію свого роду, розширювати знання учнів про сім’ю та її значення у житті дітей. Вчити складати учнів родовідне дерево. Виховувати бережне ставлення до оберегів сім’ї, повагу до родини, роду, родоводу, сімейних традицій.
Обладнання: приклади оформлення родоводу учнів класу, таблички для складання асоціативного куща, картки із зашифрованими прислів’ями, матеріал для складання вірша.
ХІД УРОКУ:
Слайд 1.
1.Організаційний момент:
- Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Сядьте, дітки, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько,
Настрій на урок візьміть.
До роботи поспішіть!
2. Актуалізація опорних знань учнів:
Слайд 2.
«Мікрофон»
Слайд 3.
Б)- Яке слово заховалось у цьому ребусі? ( 7Я)
( Демонструю малюнок, на якому зображена хатина)
3. Мотивація навчальної діяльності
Діти, коли ви чуєте чи вимовляєте це слово, то що ви уявляєте?
Слайд 4.
Слайд 5.
Разом дружно проживають і пісні про це співають. ( Співають пісеньку)
Люба матінка моя, як пишаюсь нею я!
В неї руки золоті, серцем кожного зігріє.
Тато сильний і завзятий,
він господар в нашій хаті.
Все майструє і ладнає,
бо до всього хист він має.
У сім’ї ще є брати, кращих в світі не знайти!
Ось і вийшло всіх 7»Я», знайте, це і є сім’я!
Сім’я - це колиска кожної людини і складається вона з батьків і дітей.
Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні у нас - сімейний урок. Ми говоритимемо про найдорожчих вам рідних людей. На уроці ми з’ясуємо, що таке родина, навчимося робити родовідне дерево.
5.Вивчення нового матеріалу:
А).- Прочитайте у словничку, як сказано про сім’ю.
Слайд 6.
“ На безлюдному острові.» ( відповіді дітей)
Слайд 7.
Г) створення ігрової ситуації.
- Чуєте? Хтось плаче. Це дівчинка. Вона загубилась.
Д) ГРА « МІКРОФОН»
- Якими словами ви звертаєтесь до мами? Тата?
- Які в мами очі? Волосся?
Слайд 8.
Е) Дидактична гра « Мама - Яка?»
Сонечко - добра, торт - працьовита,
Квітка - вродлива, серце - любляча, Зірочка - чарівна,
Слайд 9.
Є) Недаремно у народі кажуть:
Інтерактивний метод «Вузлики».
На карточках записані зашифровані прислів’я, а розшифруєте ви їх за допомогою методу «Вузлики». І не тільки розшифруєте, а ще й поясните їх зміст.
(складіть прислів’я)
Мати о
Слайд 9.
Ж) Гра « Світлофор ввічливості у сім’ї»
7. Із поданих букв складіть слова на тему « СІМ’Я».
(Родина, рід, сім»я, рідня, баба, мама, син, доня, дід, тато.)
Слайд 10.
Слайд 11.
6) Фізкультхвилинка.
Оце пальчик - наш дідусь,
Оцей пальчик - баба.
Оцей пальчик наш татусь,
Оцей пальчик - мама.
А цей пальчик буду я! От і вся моя сім’я!
Слайд 12.
Ж) Розгадайте ребус, (родина)
Слайд 13.
дідусі. Вони були колись теж маленькими і у них теж були
батьки. Для вас уже прабабусі і прадідусі.
Слайд 14.
Всі бабусі, дідусі,
прабабусі, прадідусі...і батьки їхніх батьків - Ваш РІД.
«Родина», «рід» - які слова святі!
Вони потрібні кожному в житті.
Бо всі ми з вами – гілочки на дереві,
Що вже стоїть віки.
Це дерево – наш славний родовід.
Це батько, мати, прадід твій і дід.
Слайд 15.
Історія твого роду називається родоводом або родинним деревом. Ось воно, погляньте. Ось які могутні у нього корені, який міцний стовбур, як багато гілок. Внизу вони товсті, а зверху молоденькі, тоненькі. Корені це покоління бабусь, прабабусь... Міцний стовбур - це покоління бабусь і дідусів,
Гілки - покоління матері і батька, молоденькі зелені листочки - це ви.
Віками складається і передається від діда-прадіда до дітей і онуків історія кожного роду. Люди знали: «Як нема родини, ні до кого притулитись» Вони завжди берегли пам’ять про своїх предків. Могли назвати всіх по іменах, прізвищах, чим займалися.
Та чи знаємо ми своїх предків?. Чи шануємо їх, пам’ятаємо про них?
Розпитайте про своїх предків у батьків. Все, що залишилось на згадку про них - їхня мудрість, поради, хатні речі - оберігають кожного із нас і звуться оберегами. Батькова хата, бабусина вишивка, дідова криниця мамина колискова -усе це наша РОДОВІДНА ПАМ’ЯТЬ, СИМВОЛ УКРАЇНИ.
Слайд 16.
Робота із картками. Знайдіть картку з словом, причепіть відповідно до схеми.
рідн
Слайд 17.
Слайд 18.
Одна із ЗАПОВІДЕЙ БОЖИХ говорить:» Шануй батька і матір своїх»
Адже всі ви хочете, щоб ваші батьки були щасливі, здорові, молоді, про це ви просите у своїх молитвах. Ми теж помолимось за ваших рідних.
Підсумок уроку.
Вправа « Незакінчені речення »