Інтегрований урок "Розв’язування рівнянь".

Про матеріал
Мета: закріпити вміння та навички розв’язувати рівняння, виробити алгоритм розв’язування рівнянь, виховувати інтерес до математики через українську народну музику.
Перегляд файлу

Тема: Розв’язування рівнянь.

Мета: закріпити вміння та навички розв’язувати рівняння, виробити алгоритм   розв’язування рівнянь, виховувати інтерес до математики через українську народну музику.

Епіграф уроку: «Хіба не можна музику описати як математику почуття,

а математику – як музику розуму? Адже суть обох та сама!» (Джеймс Сільвестр)

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Мотивація навчальної діяльності.

Американський психолог Дейл Корнегі описує багато різних емоцій. Ось опис однієї з них:”Вона нічого не варта, та багато дає. Вона збагачує тих, хто її отримує, і не робить біднішими тих, хто її дарує. Вона триває мить, а в пам’яті, часом, залишається назавжди. Ніхто не багатий настільки, щоб обійтися без неї, і немає такого бідняка, що не став би від неї багатшим…Її неможливо купити, випросити, позичити чи вкрасти, бо сама по собі вона нічого не варта, поки ви її не віддали!”

Ви здогадалися, про що мова? То ж подаруйте її мені. Так, це усмішка. Саме вона може залагодити конфлікт чи непорозуміння, саме вона допомагає під час зустрічі і просто підносить настрій тим, хто її отримав, і тим, хто її подарував. Подаруйте один одному усмішку і пронесіть її через цілий урок.

3. Розв’язування вправ на розвиток логічного мислення.

 Поставити знаки арифметичних дій, щоб отримати правильну рівність.

     9  9  9  9=100;             2 2 2 2=9.

Розв’язування кросворду.

1.Результат дії множення.(Добуток).

2. Результат дії додавання. (Сума).

3.Тема з математики, яку ми зараз вивчаємо. (Рівняння).

4. Компонент дії додавання. (Доданок).

5.Компонент дії ділення. (Дільник).

 (У виділених буквах утворилося слово «танок»)

Дослідженню музики присвячували свої роботи багато відомих математиків: Рене Декарт, Г. Лейбніц, Ж. Д'Аламбер, Леонард Ейлер, Д. Бернуллі. Перша праця Рене Декарта - "Compendium Musicae" ("Трактат про музику"), перша велика робота              Л. Ейлера - "Дисертація про звук». Ця робота 1727 року починалася словами: «Моєю кінцевою метою в цій праці було те, що я прагнув представити музику як частину математики і вивести в належному порядку з правильних підстав все, що може зробити приємним об'єднанням і змішуванням звуків". Лейбніц в листі Гольдбаху пише: «Музика є прихована арифметична вправа душі, що не вміє рахувати".                  

І Гольдбах йому відповідає: "Музика - це прояв прихованої математики". В Стародавній Греції музика прямо вважалася частиною математики, а ще точніше, розділом теорії чисел. Першим, хто спробував висловити красу музики за допомогою чисел, був Піфагор.

Він займався пошуками музичної гармонії, оскільки вірив у те, що така музика необхідна для очищення душі і лікування тіла і здатна допомогти розгадати будь-яку таємницю. Піфагор увів звичай застосовувати музику для очищення душі й практикував лікування музикою. Деякі мелодії були проти пригнічуючих душу страждань — смутку й мук, другі — проти гніву й злості. Піфагорова теорія музики досягла навіть небес. У ті часи крім Землі, Місяця і Сонця були відомі тільки Меркурій, Венера, Марс, Юпітер і Сатурн. Кожна планета, рухаючись з постійною швидкістю, проходить певну відстань, створюючи звук. У міру того як відстань планет від центру збільшується, а обертання планет прискорюється, звук стає вище. Саме так Піфагор уявляв собі музику, яка звучить по всьому Всесвіті. Про вплив музики на людину з давніх давен було добре відомо багатьом вченим, однак на зв'язок музики і чисел першим вказав саме Піфагор.

Він створив свою школу мудрості, поклавши в її основу два предмети – музику і математику. Піфагор вважав, що музику слід сприймати як наукову дисципліну, а не як практичне заняття. Він першим прийшов до висновку, що за допомогою музики можна лікувати. У школі Піфагора існувало тверде переконання: світом і життям керують числа, які в свою чергу підвладні музиці. Всі свої заняття, зокрема, з математики, піфагорійці проводили під музику. Вони побачили, що так засвоєння матеріалу відбувається значно легше. Цієї думки дотримуються і сучасні вчені.

Також математика і музика мають однаковий вплив на мозок. Математика активує ті ж ділянки мозку, що й музика, з’ясували британські вчені.

Про це йдеться у статті в англійському науковому журналі.  До такого висновку вчені прийшли під час дослідження, учасники якого вирішували математичні завдання, а також слухали музику.

Саме тому сьогодні у нас незвичний урок, на якому ми поєднаємо  одночасно знання і вміння з математики і музику.

Українська пісня-це душа народу. Але й у танцях українці завжди були завзятими. На святах або після того, як добре попрацювали, збиралася молодь, щоб відпочити. А кращий відпочинок-це добра пісня або добрий танок.

Отже, сьогодні ми будемо говорити  про математику і танці. Можливо ви запитаєте себе, а при чому тут математика? Виявляється дуже навіть при чому. У більшості танців присутній рахунок, адже ви повинні правильно розраховувати свої рухи, щоб потрапляти в ритм, а також використовується чимала кількість геометричних фігур.

Але для початку пригадаємо, що ми вивчали на попередніх уроках.

4.  Повторення вивченого матеріалу.

1). Що таке рівняння?

2). Що таке корінь рівняння?

3). Назвіть основні властивості рівнянь.

5. Математична розминка.

 

 

 

Повторення загальної схеми розв’язування рівнянь.

6. Розв’язування вправ.

 

Національним танцем українського народу є гопак. Виникнення гопака пов'язують із козаками Запорізької Січі у XVI—XVIII ст. Тому, спочатку у ньому брали участь виключно чоловіки. Танець виконувався козаками, які танцювали переважно у парах. Козаки-танцюристи ставали в коло виконуючи довільні рухи, а їхні товариші підтримували їх вигуками "Гоп!" та "Гей!". Вважається, що звідси і походить назва танцю. Щоб танцювати цей веселий і запальний танок, треба бути спритним і міцним.  Раніше він був лише чоловічим танцем, але пізніше танець змінювався і сьогодні гопак танцюють і жінки. Вважається, що елементи гопака використовувались у бою.

ЦІКАВЕ

У старовинному Красічинському замку поблизу Перемишля 5 вересня 2015 р. гопака станцювали 253 учасники – це молодь з України й Польщі, яка брала участь у проекті «Польсько-українські хореографічно-вокальні майстер-класи». Проект реалізовували у рамках програми Міністерства національної освіти Польщі, спрямованої на розвиток польсько-української співпраці молодого покоління. Учасники Проекту встановили світовий рекорд для книги Ґіннеса під назвою: «Найбільший гопак у світі».                     Верховна Рада в 2017 р. прийняла Закон «Про внесення змін до Закону України «Про фізичну культуру і спорт» про визнання національних видів спорту», бойовий гопак став офіційним видом спорту.

Також є Пам'ятна монета НБУ присвячена гопаку.

Діти, ви знаєте, що гопак був створений дуже давно, коли ще існувала Запорізька Січ.

Вам, мабуть,  буде цікаво дізнатися в якому році  цей танець отримав «нове життя» у нашій країні.

Розв’яжіть  рівняння і дізнаєтесь рік відродження гопака.

2х+78=2015+х

(1937 р.)

У сучасній історії відродження гопака пов'язують з діяльністю Павла Павловича Вірського, який створив у 1937 році ансамбль народного танцю. На основі класики та традиційного фольклору, він поставив той гопак, котрим до сих пір завершує концерти академічний ансамбль танцю України його імені.

Фізкультхвилинка “Гопачок”, гімнастика для очей.

Аркан-український народний чоловічий танець. Його виконували чоловіки в колі перед військовими виступами. Танець повинен був перевірити воїна на міцність і витривалість, а хто не витримував і розривав руки під час танцю, той вибував з кола та не складав іспиту.

Танець «Аркан» є головним елементом обряду посвячення гуцульського хлопця у легіні. Після участі у ньому він отримував право здійснювати танці, носити бартку (топірець), вбивати ворогів та підперезуватися широким паском, тобто ставав потенційним опришком. Перекази свідчать, що вперше гуцульський танець «Аркан» виконали витязі, які зійшли з гір.

Розв’яжіть рівняння та з’ясуйте, в скільки років допускався хлопець до виконання танцю «Аркан»?

х+6х=140

х=20.

 (20 років)

Розвязування рівнянь і відповідно до отриманих результатів розмалювати вишиванку.

7. Підсумок уроку.

 

 

8. Домашнє завдання: повторити параграф 41, № 1394 (2).

 

1

 

docx
Додано
26 лютого
Переглядів
53
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку