Розробка інтегрованого уроку математика +українська література з теми "Пропорція" 6 клас
Конспект інтегрованого уроку з математики та української літератури в 6 класі «Розв’язування вправ з теми «Пропорція. Пряма та обернена пропорційні залежності». Життя й творчість Т.Г.Шевченка»
"Моя любов - Україна і математика"
Михайло Кравчук
Мета. Закріпити в учнів уміння й навички розв’язування вправ на застосування властивості пропорції,означення прямої та оберненої пропорційної залежності; розвивати логічне мислення і творчі здібності учнів, математичну мову; виховувати почуття патріотизму, бажання поважати та вивчати історію рідного народу, повагу до оточуючих.
Тип уроку. Узагальнення і систематизації знань.
Обладнання. Портрет Т.Г.Шевченка, медіа проектор, презентація,відеоматеріал з піснею «Реве та стогне Дніпр широкий» та «Кобзар»
Випереджувальне завдання. Двоє учнів вивчають вірші «Заповіт» і «Сон».
Перебіг уроку.
І.Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми уроку.
Учитель. Тема сьогоднішнього уроку «Пропорція. Пряма та обернена пропорційність». Його особливість у тому, що результати всіх завдань, які ми будемо виконувати, певною мірою міститимуть відомості про життя та творчість видатного українського поета Т.Г.Шевченка.
Тарас Григорович Шевченко – видатний поет, пророк і геній нашого народу, гордість і слава України. Його поезія – це вічна криниця добра і краси, криниця, з якої кожне нове покоління черпає життєву мудрість, любов до матері й Батьківщини, зневагу і презирство до носіїв неправди й неволі.
Перегляд відео « Реве та стогне Дніпр широкий» https://www.youtube.com/watch?v=a6pSOKLRLI8
ІІІ. Відтворення і корекція опорних знань.
Фронтальне опитування.
ІV. Повторення та узагальнення знань
Завдання 1.Чи знаєте ви , в якому році народився Шевченко? Для перевірки знайдемо невідомий член пропорції
1 варіант х : 9 = 4 : 36 (х=1)
2 варіант 24 : х = 6 : 2 (х=8)
3 варіант х/5 = 3/15 (х=1)
4 варіант 8/х = 12/6 (х=4)
Отримали 1814 рік.
Завдання 2.Заповнимо пусті комірки таблиці «Цікаво знати!» розв’язуючи задачі.
Цікаво знати |
||
Тарас Шевченко із 47 років життя був |
№1 на засланні |
10 років |
№2 кріпаком |
24 роки |
|
№3 на волі |
13 років |
№1. Щоб зварити 100 г макаронних виробів, необхідно взяти 0,5 л води. Скільки треба взяти води, щоб приготувати 2кг макаронних виробів. (10л)
№2. Сторони трикутника відносяться як 2:3:5, його периметр 120 см. Знайти меньшу сторону трикутника. (24 см)
№3. Для виконання роботи 4 робітникам необхідно 26 днів. За скільки днів цю роботу виконають 8 робітників? (13 днів)
Завдання 3 Проведемо гру «Хто швидше?». Вам пропонується 7 завдань. Відповідь до кожного вписуватимете у верхній рядок таблиці, а в нижній букву українського алфавіту, порядковий номер якої записано у верхньому рядку. Розв’язавши правильно завдання, прочитаємо назву всім відомого вірша Шевченка.
х : 3= 20 : 6
12: х = 36 : 3
25 : 5 = х : 4
2 : 19 = 2 : х
х : 6 = 2 : 4
30 : х = 10 : 40
23 : 2 = х : 2
1. 10 |
2. 1 |
3. 20 |
4. 19 |
5. 3 |
6. 12 |
7. 23 |
з |
а |
п |
о |
в |
і |
т |
Учень читає вірш.
Як умру, то поховайте
Мене на могилі
Серед степу широкого
На Вкраїні милій,
Щоб лани широкополі,
І Дніпро, і кручі
Було видно, було чути,
Як реве ревучий.
Як понесе з України
У синєє море
Кров ворожу... отойді я
І лани і гори —
Все покину, і полину
До самого Бога
Молитися... а до того
Я не знаю Бога.
Поховайте та вставайте,
Кайдани порвіте
І вражою злою кров’ю
Волю окропіте.
І мене в сем’ї великій,
В сем’ї вольній, новій,
Не забудьте пом’янути
Незлим тихим словом.
Завдання 4. Скільки років було Шевченку, коли вийшла його збірку поезій «Кобзар» , яка започаткувала новий період в історії української літератури ви взнаєте розв’язавши рівняння
1,6:(х+2)=0,4 : 7 (х=26)
Перегляд відео про Кобзар https://www.youtube.com/watch?v=UEtkUdzsNdM
Завдання 5. Відповідь до наступного завдання – кількість букв у назві твору Т.Г.Шевченка
Із 10 кг жита виходить 6 кг борошна. Скільки борошна вийде з 5 кг жита? (3)
Що це за твір? (Сон)
Учень читає вірш.
На панщині пшеницю жала,
Втомилася; не спочивать
Пішла в снопи, пошкандибала
Івана сина годувать.
Воно сповитеє кричало
У холодочку за снопом.
Розповила, нагодувала,
Попестила; і ніби сном,
Над сином сидя, задрімала.
І сниться їй той син Іван
І уродливий, і багатий,
Не одинокий, а жонатий
На вольній, бачиться, бо й сам
Уже не панський, а на волі…
Завдання 6. Знайти невідомий член пропорції
«Тарас Шевченко» : «Івана Франка» = «Леся Українка» : х
(портрет Т.Шевченка зображений на банкноті у 100 гривень, І.Франка – на банкноті у 20 гривень, Л.Українки – на банкноті у 200 гривень, тоді маємо пропорцію :
100 : 20 = 200 : х
(х = 40)
V. Підсумок уроку
Усе своє коротке життя Тарас Григорович палахкотів невгасимим факелом палкої любові до рідного народу. Ця любов була джерелом натхнення і творчості, боротьби й мужності. Тому поряд зі збагаченням себе знаннями з інших дисциплін любіть і вивчайте літературу, звіряйте свій життєвий шлях зі шляхом великого поета – Тараса Григоровича Шевченка.
https://www.youtube.com/watch?v=hJ7aEWJF_ws