Інтегрований урок в 6 класі з математики, географії та пізнаємо природу
Тема уроку: «Математично-географічна подорож пов’язана з темами «Додавання раціональних чисел» та «Зміна температури повітря з висотою»
Мета уроку:
Компетентності:
Тип уроку: комбінований
Обладнання: комп’ютер, проектор, дошка, щоденники спостережень з предмету пізнаємо природу, Математика: підруч. Для 6 кл. закладів заг. серед. освіти (у 2-х ч.) : Ч. 2 / А. Г. Мерзляк, В. Б. Полонський, М. С. Якір. – Х. : Гімназія, 2023. – 208 с. : іл.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Учитель математики: Доброго дня, діти. Сьогодні у нас незвичайний урок, бо на ньому присутні 2 учителів: учитель математики та географії. Під час такого заняття ви переконаєтеся в тому, що географія та природа – це науки, які нероздільні, невід’ємні без математики.
Учитель географії: Добрий день, діти! Сьогодні на уроці ми встановимо безліч зв’язків між математикою та географією, математикою та природою. Ви побачите, що між ними є багато спільного.
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку (Слайд 2,3,4)
1 група дітей з 2 чоловік отримала завдання скласти з частин речення епіграф уроку українською мовою, а 2 група – англійською мовою. Потім учні прикріпили його на дошку, обговорили цей вислів, бажаючі висловили свою думку стосовно цього твердження.
Учитель математики: Наша подорож буде віртуальною, тому що ми здійснимо її, не виходячи з класної кімнати.
У класі стало чути звуки «SOS»
Діти здивовано переглядаються один на одного. – Що це?
(У клас заходить прибулець(один з учнів класу), на екрані з’являється текст послання від прибульців)
Учитель географії:
Послання землянам від жителів Альдебарана:
Ми, миролюбні жителі зірки Альдебаран, що знаходиться в сузір’ї Тельця, з космосу давно милуємось вашою чудовою планетою. Сьогодні вирішили завітати до вас, але не намагайтесь нас розгледіти.
Земляни, покажіть найкращі куточки вашої планети.
Ваші друзі з Альдебарана
Учитель математики: Діти, проведемо екскурсію прибульцям?
Учитель географії: Щоб продовжити нашу подорож прекрасними куточками нашої планети, зокрема, нашою країною, потрібно багато всього знати.
(Лунає звук - повідомлення від прибульців у вайбер)
Учитель математики: Діти, прибульці хочуть побачити, наскільки добре ви розумієте математику. Покажемо їм?
Діти відповідають хором – ТАК!
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів (Слайд 9-14)
Гра « Лайк чи дізлайк»
ІV. Перевірка домашнього завдання
Лунає повідомлення від прибульців у вайбер
Учитель географії: А тепер настала черга показати , як добре ви знаєте й географію. Перевіримо ваше домашнє завдання.
Визначити:
а) середню температуру з 01.01 по 10.01.2024р
б) амплітуду температур
(слайд 15-16)
|
Дати |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
t,ºС |
+2 |
+3 |
-9 |
-5 |
-3 |
-10 |
-12 |
-17 |
-18 |
-3 |
![]()



Учитель математики: А тепер, діти, давайте побудуємо стовпчасті діаграми зміни температури.
Діти, будують діаграми на аркушах А4 і прикріплюють їх на дошку.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Учитель математики: Молодці! Ну а ми продовжуємо нашу подорож. Щоб потрапити нам в наступний куточок країни, треба розшифрувати його назву.
Вправа «Дешифрувальник» (Слайд 18)
Учитель географії: Отже, діти, прибули ми з вами на річку Дніпро. Попрацюємо з картою: показати на карті річку Дніпро, розказати все, що ви знаєте про цю річку.
(Діти завчасно отримали випереджаюче завдання від учителя і на уроці презентували міні-доповіді по цьому питанню).
VІ. Робота з картою. Заслухали міні-доповіді учнів.
Звучить шум моря. (Слайд 20)
Учитель географії: Діти, в яке море впадає річка Дніпро?
Діти: У Чорне море.
Учитель географії: Правильно. Покажіть на карті Чорне море і поділіться цікавою інформацією про мешканців моря.
(Діти завчасно отримали випереджаюче завдання від учителя і на уроці презентували міні-доповіді по цьому питанню).
VІІ. Робота з картою. Заслухали міні-доповіді учнів.
Учитель математики: Зараз , діти, розв’язавши 2 вправи, ви дізнаєтеся відповіді на 2 питання:
Біля дошки 2 учні розв’язують 2 завдання.(Слайд 21)
Звук літака у повітрі класної кімнати.
Учитель географії: Діти, а ми продовжуємо нашому другу-прибульцю показувати чарівні куточки нашої країни. І зараз ми на літаку з Одеси прибули у Львів. Пропоную розв’язати задачу.
Задача.
Учитель географії: Діти, скажіть, а чим славляться наші Карпати?
Діти: Там є гори, височини.
Учитель географії: А яка найвища гора в Карпатах? І яка її висота?
А давайте ще цікаве завдання виконаємо:
Наш прибулець не замерзне, як підніметься з нами на гору?
Прибулець киває головою.
Учитель математики: Діти, окрім гір, Карпати славляться своїми трембітами. Хто знає, яка довжина її? Щоби дати правильну відповідь на це питання, пропоную розв’язати вправу(Слайд 26):
Учитель математики: Щось, діти, ми геть заблукали з вами, час кликати на поміч друзів.
Давайте пограємо в гру « Математичний телефон» і відновимо номер телефону до друзів Альдебаранівців. (Слайд 27)
Учитель математики: Молодці! Номер ми відновили, а Інтернет у закладі не працює.

Прибулець: Не хочу додому! У вас краще!
Учитель математики: От і подорож наша завершилася! Молодці! Ви так зацікавили прибульця, що він вирішив залишитися з нами)
Учитель географії: Повернемося до епіграфу нашого уроку
Ми переконали вас у важливості праці для мрій?
Діти: Так!
VІІІ. Рефлексія уроку. (Слайд 30)
ІХ. Домашнє завдання.
Д/з з математики: Виконати № 981,
творче завдання: підготувати коротке повідомлення про історію виникнення від’ємних чисел.
Д/з з географії: