Інтегрований урок
літературного читання і трудового навчання
4 клас
У кого співає глина?
Тема. Т. Кара-Васильєва «Співуча глина». Послідовність виготовлення посуду. Ліплення об’ємний фігур.
Мета. Літературне читання:ознайомити учнів з опішнянським розписом, удосконалювати навичку свідомого виразного читання, вміння аналізувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення, уяву, естетичний смак; виховувати почуття гордості за свій народ, повагу до традицій українського народу.
Трудове навчання: вчити дій працювати з пластичним матеріалом, відчувати зв’язок форми, призначенням, декоративне оздоблення засобів; сприяти формуванню поваги до праці народних майстрів і розумінню краси декоративно – прикладного мистецтва.
Обладнання: презентація , відео фільм, фізкультхвилинка, гончарні вироби, пластилін, дощечки, серветки.
Хід уроку
І. Вправи на вдосконалення навички читання.
(вдихнути запах квітки,
подмухати на кульбабку,
цокання язичком.)
2. Читання в різному темпі, гра «Дощик» (слайд 2)
Мої руки безупинні, то у фарбі, то у глині.
Накрапає, стає сильніший, злива, притихає, перестав
3. Гра «Знайди зайве слово». Прочитати ланцюжки слів, вибрати
зайве, пояснити вибір. (слайд 3)
Брат, сестра, гончар, мама, тато.
Лінивий, байдужий, майстерний, жадібний.
Ніж, ложка, вилка, глечик.
4. Читання тексту, роз’єднуючи слова. (слайд 4)
ПонадрічкоюВорсклоюнасемимальовничихгорбахрозкинулося
мальовничеселоОпішня.Аджеспоконвіківуселищізаймалисягончарнимпромислом.Опішнянськікерамічнівиробиздавнаславилисявусьомусвіті.
Перегляд відео ( слайд 5) https://youtu.be/oyAWeiUiPU8
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Підготовка до читання твору. Розгортаємо підручники.
- Прочитайте назву твору із захопленням, радістю, зі здивуванням, з питальною інтонацією;
2. Словникова робота.
а) вправляння у правильному і виразному читанні слів. (слайд 7)
барвистим майстерність гончарному
опішнянських народність сорочинські
жовтогарячі винахідливість фантастичний
невичерпна безпосередність буденне
До якої частини мови відносяться слова кожного стопчика?
б) з’ясування лексичного значення слів.
Вибери до слова пояснення. (На дошці)
Орнамент - здібності до чогось.
Осередок - той, що трапляється у повсякденному житті.
Побутовий - позитивна оцінка у суспільстві.
Визнання - візерунок, що прикрашає.
Хист - місце зосередження, центр
3. Читання частини тексту вчителем, продовжують читати учні.
4. Перегляд слайдів з презентації (макітра, глечик, миска, куманець, барильця, баклаги) (слайд 8 ).
6. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
- Що для автора є зустріч із мистецтвом опішнянських майстрів?
- Що надає виробам святковості?
- Прочитайте, що відображено у опішнянському розписі?
- Який вигляд мали ліплені посудини у давнину?
- Прочитайте, у чому складність виготовлення фігурного посуду?
- Прочитайте останнє речення. Як ви його розумієте?
- Яку глину називають співучою? Чому вона співає?
Рухлива фізкультхвилинка (слайд 9) https://youtu.be/klI9DK7cI8w
7. Вправи на розвиток швидкості читання.
а) Гра «Продовж речення». Робота в парах. Один з учнів починає читати речення, інший продовжує. (5 речень)
б) Гра «Утвори словосполучення» До прикметників із словникової роботи добери іменники з тексту.
8. Складання плану. Робота в групах (5)
Кожна група відновлює пункт плану, потім встановлюють їх порядок і прикріплюють аркуші на дошку. Нагадати правила у групі. Визначення часу на виконання завдання.
1) Зустріч з _____________________ майстрів.
(мистецтвом опішнянських)
2) Розкішна___________ в _______________ розписі.
(природа) (опішнянському)
3) Слава _____________ осередку.
(гончарного)
4) _______________ посуд ____________.
(Фігурний) (Опішні)
5) Найвища ________________________.
(ознака майстерності)
ІУ Трудове навчання
1. Оголошення завдання (слайд 10)
2.Правила безпечної праці (слайд 11)
3.Аналіз частин виробу (слайд 12)
З яких частин складається? (Посудина для рідини, носик, ручка, підставка)
Посудина для ємкості, що нагадує? (Бублик)
4. Практична робота з поточним інструктажем
5. Розпис опішнянського посуду вирізнявся дво- три колірним розписом у вигляді кривулин, рисочок, крапочок тощо (слайд 13)
6. Виставка робіт. Ярмарка (слайд 14)
Готові вироби йшли на продаж на ярмарок
Читає учень:
Увага, увага!
Господарі й гості, глядіть, не минайте!
На ярмарок прошу гуртом, поодинці;
Чекають на всіх там чудові гостинці!
На ярмарку нашім веселім, багатім,
Є чим дивувати і є що придбати
Тут горщика можна купити любого,
А дітям свищика не дорого.
Баранчика, козлика, свинку,
Щоб бавить маленьку дитинку.
Мерщій всі на ярмарок поспішайте,
Купуйте, милуйтесь, танцюйте і грайте!
ІV. Підсумок уроку.
V. Домашнє завдання.(слайд 15)
1 група - читати текст, скласти питання за прочитаним.
2 група – скласти опис куманця, використовуючи слова і словосполучення
з тексту.
Додаток
1. Прочитай скоромовку в різному темпі.
Мої руки безупинні, то у фарбі, то у глині.
2. Прочитай слова, вибери зайве, поясни вибір.
Брат, сестра, гончар, мама, тато.
Лінивий, байдужий, майстерний, жадібний.
Ніж, ложка, вилка, глечик.
3. Прочитай слова правильно, виразно
барвистим гончарному
соковитий сорочинський
жовтогарячі фантастичні
безпосередність
майстерність
народність
винахідливість
невичерпна
буденне
4. Прочитай, роз’єднуючи слова.
ПонадрічкоюВорсклоюнасемимальовничихгорбахрозкинулося
мальовничеселоОпішня,якещеназивають«українськимРимом».ужекілька
столітьОпішнюназиваютьгончарськоюстолицеюУкраїни,аджеспоконвіків
уселищізаймалисягончарнимпромислом.Опішнянськікерамічнівиробиздавна
славилисявусьомусвіті.
5. З’єднай слово і пояснення.
Орнамент - здібності до чогось.
Осередок - той, що трапляється у повсякденному житті.
Побутовий - позитивна оцінка у суспільстві.
Визнання - візерунок, що прикрашає.
Хист - місце зосередження, центр
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА