Інтегрований урок з навчання грамоти та музичного мистецтва з використанням інтерактивних технологій для 1 класу: "Нехай існує істина стара - людина починається з добра".
Тема. Нехай існує істина стара –
Людина починається з добра.
Мета. Формування ключової компетентності: вміння вчитися – вчити школярів організовувати свою навчальну діяльність; добре орієнтуватися в підручнику; мати власну думку, обґрунтовувати її; вміння чути мову музики та бачити мову кольору;
загальнокультурної – вчити учнів зв’язно висловлюватися; використовувати набуті знання, уміння;
соціальної – формувати в учнів потреби і звички діяти в різних життєвих ситуаціях згідно з нормами громадянської активності; навчати працювати в парах;
предметної: ознайомити учнів з буквою ь (знак м»якшення), пояснити учням, що ця буква служить для позначення м’якості попереднього приголосного звука; вчити учнів читати склади і слова з м’яким знаком; розвивати фонематичний слух, уміння робити звуковий аналіз слів; збагачувати словниковий запас учнів;
виховувати працелюбність, бажання допомагати людям та робити добрі справи; емоційну чутливість до музики .
Обладнання: нотний стан, музичний інструмент, комп’ютер, фішки для звукового аналізу, малюнки, дольки.
Музичний матеріал: П. Чайковський «Танець феї Драже» (з балету «Лускунчик»)
Тип уроку. Інтегрований урок ( музичне мистецтво, навчання грамоти)
Хід уроку
І. Організаційна частина
Активізація учнів до навчання
День, день, день, день,
Добрий день !
Буде добрим цілий день.
День, день, день,
Добрий день !
Тепло своїх долонь
Я дітям віддаю
І урок сьогодні свій
Я з радістю почну.
Доброго ранку,
Доброго дня!
Хай плещуть долоньки,
Тупають ніжки,
Працюють голівки
Та сяють усмішки.
Доброго ранку!
Доброго дня!
Бажаєте ви, бажаю вам я!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми та мети уроку
Цікавий знак ми будемо вивчати,
Його згадаємо не раз.
І букву, що його нам позначає,
Враз запам’ятає увесь клас.
Також читати будемо, друзі,
Склади, слова.
І пісню дружно заспіваємо,
І настрій намалюємо теж.
- Діти, а що це зображено на дошці? ( Долонька)
Це долонька незвичайна.
На ній приховані завдання, які ми повинні з вами виконати на уроці.
Діти, а щоб виконати всі завдання я хочу щоб ви:
Не просто слухали, а чули,
Не просто дивилися, а бачили.
Не просто відповідали, а міркували,
Дружно й плідно працювали.
А чи вдасться нам це, ми побачимо в кінці уроку.
Вирушаємо в казкову подорож.
Розпочинаємо подорож з музично-синоптичних новин.
- За допомогою яких музичних знаків можна записати музику?
- Скільки є нот ?
- Де записуються ці ноти?
- Яку назву має ключ, що відкриває нотний стан?
На парті у вас лежать кольорові ноти.
Переверніть їх, прочитайте про себе та подумайте з чим у вас ця нота асоціюється .
"Музичний оглядач" – гра ( Ноти прикріплюються на нотний стан на дошці ).
До – добрий настрій .
Ре - регулярно йде сніг.
Мі – місто одягло нове вбрання .
Фа - фантастично розмальовані вікна .
Соль – солідно я вже виглядаю .
Ля – відповідальність за результати навчання лягає на наші плечі.
Сі - добро у сім’ї .
Тож давайте разом прочитаємо те, що ми вибудували на нотному стані.
Продовжуємо грати та повторювати музичну грамоту .
Приготували свої долоньки і на правильну відповідь плескаємо.
♦ Як називають того, хто створює музику?
(Поет, художник, композитор)
♦ Як називають того, хто виконує музику?
(Виконавець, слухач, письменник)
♦ Як називають того, хто слухає музику?
(Танцюрист, слухач, виконавець)
Ми прослухали музичні новини, пограли в гру, а тепер подумайте та скажіть, які емоції викликає "музика" ?
Отже, музика справжня чарівниця, і разом з нею ми перенесемося далеко за місто прослухаємо музику і визначимо її настрій.
Погляньте в очі цієї людини. Скільки в них добра, тепла, спокою. Ну, звісно, тому і писав Петро Ілліч Чайковський такі чудові твори.
Уважно послухайте музику, яку написав великий музичний казкар композитор Петро Ілліч Чайковський,і намалюйте в своїй уяві фею, якою ви її уявляєте.
Однієї новорічної ночі дівчинка Марійка потрапила до казкової Країни солодощів - країни цукерок, чаю, кави та іншої смакоти.
А господинею там була прекрасна фея Драже.
♦ Яка фея Драже за характером — добра чи зла? ( Добра )
♦ Якими музичними фарбами ви б створили образ феї Драже?
Хто це до нас завітав на урок?
Це я – добра фея казкової країни. Я прийшла до вас на урок, щоб перетворити його у справжню казку та пересвідчитися, які ж ви умілі хлопчики й дівчатка, чого вже навчилися і про що мрієте, чи готові робити добрі справи .
Я разом з вами продовжу подорож.
ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом
Діти! Ви любите відгадувати загадки?
Уважно послухайте загадку і ви здогадаєтеся з ким я хочу вас познайомити далі.
Хто абетку з вас вивчав, різні букви зустрічав.
Кожна з них – від А до Я промовля своє ім’я.
Лиш одна із них німа – в неї голосу нема.
Здогадався, певно, всяк! Звуть цю букву … (м’який знак).
Діти! Уважно працюйте на уроці,а в кінці отримаєте смачненький сюрприз від феї.
У кожного на парті лежить чарівна долонька. Вона вам допоможе виконувати всі завдання, бо це долонька успіху.
Якщо буде важко, рукою торкнетесь її і вона вам допоможе.
Книга мудрості нас вчить, як на світі жить.
Пригадаємо, як ми розпочинаємо урок читання?
Завжди говоримо красиво,
Не поспішаючи, сміливо.
Є в нас у роті язичок,
Він говорить: чок - чок - чок!
Ли - ли - ли - урок гарно почали.
Ри - ри - ри - чітко ти вже говори.
Си - си - си- букви в слово запроси.
Ди - ди - ди - речення склади.
Жи - жи - жи - свою думку скажи.
- На прохання Феї Драже починаємо знайомство з незвичайною буквою.
Діти кладіть руку на долоньку і слухайте текст.
Про яких помічників ви простухали текст?
Що хорошого вміють робити пальчики?
Яку шкоду можуть зробити пальчики?
Яке слово виділене в тексті? (Пальчики)
Після якої букви стоїть м’який знак?
– Виконайте звуко-буквений аналіз слова лінь.
Допоможе в цьому наша долонька.
Розкрийте її і знайдіть букви.
Викладіть слово лінь.
А тепер візьміть фішки звуків та складіть звукову модель цього слова.
– Скільки букв у цьому слові?
– Скільки звуків? Чому?
Знак м’якшення – це буква, але не звук.
Ми його бачимо, але не чуємо.
А що таке лінь? ( Це те, що заважає щось робити. )
Чи допомагає лінь робити добрі справи?
Погляньте на малюнки та скажіть чи ліниві дітки там зображені?
Що роблять хлопчики?
Як допомагають дівчатка?
Ой! Погляньте у віконечко. Хто це нам посміхається?
Сонечко запрошує ваші долоньки та голівоньки відпочити і порухатися.
Ознайомлення з буквою “ь” (Розрізна азбука)
Звук цей дивний,безголосий,
Але користь він приносить.
Хто сердитий чи твердий,
Зробить добрим знак м який.
Там де колосився лан,
Пронеслась красуня –лань.
В тих краях, де росте рис,
Проживає хитра рись.
Добувають в шахті сіль,
І везуть до міст і сіл.
Букву цю не пропускай
І писать не забувай.
Відкрийте вашу долоньку і в карманчику візьміть букву.
Яка це буква? ( ер)
Підняли ми букву «р» і поставили отак.
Що ми маємо тепер? - М’який знак!
Зошит свій я відкриваю
Навскоси його кладу
Ручку я ось так тримаю
Сяду рівно не зігнусь, до роботи я берусь.
Погляньте, як наш герой закружляв у хороводі .
Він запрошує і вас до свого танку.
Ваше завдання ручкою навести знак м’якшення.
Далі погляньте на квіткову галявину.
Відшукайте й там знак м’якшення. Наведіть його.
Молодці!
Бесіда
Хто є головною героїнею вірша (Про кого цей вірш?)
Що вона вміє робити?
А ви допомагаєте вдома батькам?
Я як ви допомагаєте вдома?
Молодці!
Голівоньки ваші працювали, а тепер час настав попрацювати, тому кому скажете прослухавши загадку.
Щоб город перекопати, треба взяти нам … .
Щоб забить в стіні гвіздок, треба взяти … .
Щоби дрова нарубати, треба нам … мати.
А без чого жодне діло не кипіло, не горіло?
Без кмітливих і робочих, до усяких справ охочих,
Здібних до усіх наук, двох твоїх умілих … . (В. Малик)
Так! Це ваші пальчики.
А ви любите малювати?
Зараз ви спробуєте намалювати свій настрій, який був у вас на уроці.
Малювання настрою на долоньці.
- Відобразіть у посмішці свій настрій на сьогоднішньому уроці (учні в кружечках малюють свій настрій).
Гра «Долонька доброти» .
Діти, по черзі беремо долоньку і говоримо, що ж вам найбільше запам’яталося із сьогоднішньої розмови.
Пам’ятайте, діти! Ми завжди повинні нести іншим світло любові й доброти.
Нехай існує істина стара –
Людина починається з добра.
Ви такі умілі та розумні дітки!
Пам’ятайте, що маленька хороша справа принесе вашим рідним велике задоволення. Ви ж маленькі помічники!
А що ж ви буде робити розкажіть через пісню. ( Виконання пісні)
муз. Володимир Климюк, сл. Надія Янчук, арж. Володимир Тижбірак
МАЛЕНЬКА ГОСПОДИНЯ
V. Підсумок уроку
Думай добре!
Роби добре!
І буде добро!