Інтелектуальна гра "Ерудиціон + IQ" - комплексне змагання, яке увібрало в себе кращі традиції інтелектуальних ігор "Що? Де? Коли?", "Брейн-рингу", "Ерудит-квартету". У процесі гри кожний учасник зможе опинитися на перехресті різних наук: історії й географії, культури й мистецтва, краєзнавства й логіки.
Інтелектуальна гра «Ерудиціон +IQ»
Мета: залучення учнів до різноманітних видів інтелектуальної діяльності
й інтелектуальної творчості;
сприяння розширенню кругозору учнів й розвитку їх пізнавальних
здібностей;
спонукання до самоосвіти та самовдосконалення;
розвиток внутрішньошкільних контактів активно налаштованого
юнацтва.
Вступне слово.
Гра! Скільки значень, відтінків смислу має це слово. З якими різними інтонаціями ми промовляємо його. То закидаємо кому-небудь зарозуміло-зневажливе: «Усе граєте, як діти малі», то по-філософськи цитуємо: «Что наша жизнь? Игра…». Німецький поет і драматург Фрідріх Шиллер стверджував: «Людина грає тільки тоді, коли вона є людиною у повному смислі цього слова, і тільки тоді вона є людиною, коли вона грає».
Сьогоднішня гра – це комплексне змагання, яке увібрало в себе кращі традиції інтелектуальних ігор «Що? Де? Коли?», «Брейн-рингу», «Ерудит-квартету» тощо.
(Пояснення правил гри)
У процесі гри, кожний із вас опиниться на перехресті різних наук: історії й географії, культури й мистецтва, краєзнавства й логіки.
Гасло нашої гри: «Знання – тільки через питання, досвід, пошук і мислення!».
Банк запитань.
1. Для привабливості міста сьогодні використовують так звані логотипи (бренди). Власні бренди мають такі міста як Дніпро, Харків, Львів, Київ, Одеса. Наприклад,
Наш Кривий Ріг також має офіційний логотип.
Поясніть символізм й палітру кольорів логотипу нашого міста.
(Відповідь: Ріг – символ добробуту й достатку. Жовтий колір передає рух, нові ідеї й точки зору людей; червоний і його відтінки пов’язані з основною економічною діяльністю міста – видобутком й збагаченням залізної руди; бузковий і фіолетовий кольори символізують мудрість, зрілість, гармонію).
2. З його ініціативи в Парижі, в 1880 році, було створене акціонерне товариство Криворізьких залізних руд, яке почало видобуток залізної руди на Саксаганському руднику. Назвіть прізвище та ім’я чоловіка, хто дав промислове життя місту Кривий Ріг.
(Відповідь: Олександр Поль).
3. Метротрам – це різновид громадського транспорту, побудованого за всіма принципами метрополітену, однак замість вагонів метро їздять трамвайні вагони. Погляньте уважно на фото, зроблене у підземці нашого міста.
У чому особливість криворізького метротраму?
(Відповідь: У трамваї двері знаходяться з правої сторони, тому криворізький метротрам – єдине місце в Україні, де запроваджено лівосторонній рух).
4. Цю рослину у середині XVI століття до Європи завезли іспанські конкістадори. У Франції, в кінці XVIII століття, вважалося особливим шармом прикрашати її скромними білими, рожевими чи фіолетовими квітами зачіски придворних дам. У Німеччині цю рослину вирощували з декоративною метою у садах аристократії. У Російську імперію її привіз цар Петро I. Проте люди довгий час відмовлялися її вирощувати, вважаючи отруйною. Запорізьким козакам вона відома як трофей, який вони здобували в походах. Що це за рослина?
(Відповідь: Картопля).
5. Усім відома картина Леонардо да Вінчі «Мона Ліза» (Джоконда).
Яка деталь зовнішності відсутня у жінки, зображеної на цьому полотні, в той час як вона є у кожної людини?
(Відповідь: У Джоконди відсутні брови).
6. За однією із легенд, людство зобов’язане її споживанню ефіопському вівчарю Калдиму, який помітив, що кози, поїдаючи її темно-червоні плоди, ставали більш рухливими й активнішими. За іншою версією, честь відкриття належить монахові одного монастиря, який давав споживати її своїм «братам», щоб ті не засинали під час довгих нічних богослужінь. Про що йдеться?
(Відповідь: Про каву).
7. Якщо аркуш паперу три рази скласти навпіл: впоперек і в довжину – по черзі, а потім відрізати чотири кути й розгорнути аркуш, то скільки у ньому буде дірок?
(Відповідь: три дірки).
8. Багато хто вважає її найкращою у своїй категорії не лише через виняткову красу й витонченість, а й за здатність захищати себе. Походить вона з Персії. Вже в епоху Парфянського царства були відомі майже всі її кольорові різновиди. Вона зіграла видатну роль у середньовічній історії Англії. За кольором її різновидів було названо тривалу в історії Британії громадянську війну за корону Англії. Її, як правило, дарують коханій людині. Про що йдеться?
(Відповідь: Про троянду).
9. Увага! Чорна скринька
У чорній скриньці знаходиться те, що називають «зеленим верблюдом». Що лежить у чорній скриньці?
(Відповідь: Кактус).
10. Перси порадять бути веселими, у Малайзії запитають: «Куди ви йдете?», японці констатують, що настав новий день, у Гренландії скажуть: «Чудова погода!». А яке слово скажете ви?
(Відповідь: Привіт!).
Підбиття підсумків гри.
Нагородження переможців.