Урок-гра “Математичний патруль:
Таємниця сейфа кабінету №43”
Тип уроку: інтерактивний урок-закріплення знань.
Клас: 6.
Тривалість: 45 хв.
Форма: командне розслідування.
Тема: “Ознаки подільності на 2, 3, 5, 9, 10. Прості та складені числа. НСД та НСК”.
Ідея уроку: З кабінету №43 зникли золоті медалі для переможців математичної олімпіади! Злодій залишив зашифрований слід. Кожна правильна відповідь наближає детективів до розгадки імені злочинця та коду від сейфа.
Освітня мета: закріпити знання про подільність натуральних чисел; розвивати логічне мислення через розв’язання «детективних» задач; навчитися застосовувати знання у нестандартних ситуаціях, формувати навички командної роботи.
Підготовка: Учитель готує «Досьє підозрюваних» та 5 конвертів із справами.
Підозрювані:
Хід уроку:
1. Вступ (5 хв)
Учитель оголошує надзвичайний стан: «Детективи, кабінет №43 під охороною математики! Тільки ті, хто знає секрети чисел, зможуть відкрити замок. Кожна команда - це окремий відділ розслідувань».
2. Розслідування - 5 справ (30 хв)
Справа 1. «Шифр на дверях» (Ознаки подільності на 10, 5 та 2)
Завдання: Знайдіть серед чисел 68, 395, 760, 943, 1270, 2625 ті, що діляться націло на 10.
Правило: Число ділиться на 10, якщо воно закінчується цифрою 0.
Результат: 760, 1270.
Підказка: «Злодій не любить числа, що закінчуються на 0. Детектив Десятка - поза підозрою!»
Справа 2. «Слід на підлозі» (Ознаки подільності на 9, на 3 та на 5)
Завдання: Перевірте, чи ділиться число 7845 на 3 та на 5.
1). У числі 7845 остання цифра 5, отже воно ділиться на 5 без остачі.
2). Сума цифр (7+8+4+5 = 24) ділиться на 3, отже, і число ділиться на 3.
Підказка: «Злодій залишив суму цифр, яка не ділиться на 9. Майстер Парний має алібі!»
Справа 3. «Класифікація доказів» (Прості та складені числа)
Завдання: Серед чисел 1, 3, 6, 7, 12, 13, 21, 23 виберіть лише прості.
Правило: Просте число має лише два дільники: 1 і саме себе.
Відповідь: 3, 7, 13, 23.
Підказка: «Номер злодія в списку - це складене число. Професор Трійка вільний!»
Справа 4. «Перший ключ від сейфа» (Найбільший спільний дільник)
Завдання: Знайдіть НСД чисел 28 і 42.
Розрахунок:
Дільники 28: {1, 2, 4, 7, 14, 28}.
Дільники 42: {1, 2, 3, 6, 7, 14, 21, 42}.
НСД (28; 42) = 14.
Підказка: «Перша частина коду - 14. Пані П’ятірка була в бібліотеці, вона не винна!»
Справа 5. «Другий ключ від сейфа» (Найменше спільне кратне)
Завдання: Знайдіть НСК чисел 4 і 6.
Розрахунок:
Кратні 4: {4, 8, 12, 16...}.
Кратні 6: {6, 12, 18...}.
НСК (4; 6) = 12.
Підказка: «Друга частина коду - 12. Єдиний, хто залишився - Злодій Непарний!»
3. Розв’язка (5 хв)
Команди вводять код: 1412. Висновок: Медалі вкрав Злодій Непарний, бо він хотів, щоб усі числа ділилися з остачею 1.
Фінал
Учитель вручає командам дипломи «Почесного математичного детектива» та повертає «медалі» (можна шоколадні монети).
Матеріали :
Таблиця простих чисел для перевірки справи №3.
Правила подільності для оформлення підказок на дошці.