Ми дізнаємося багато цікавого про видатного українського письменника І. Я.Франка, познайомимося з його творчістю, а так як наш урок проходить в кабінеті інформатики, то крім читання текстів ми будемо вчитися їх форматувати, тобто змінювати їх вигляд.
Форматування тексту.
Твори І.Я.Франка для дітей
№ конк. |
Назва конкурсу |
Кількість балів |
|||
|
|
|
|
||
Презентація команд (1 заохочувальний бал) |
|
|
|
||
1 |
Сторінка «Запитальна» (1 бал за правильно виконану дію) |
|
|
|
|
Разом: |
|
|
|
||
2 |
Сторінка – «Треба чи не треба?» (1 бал за правильну відповідь) |
|
|
|
|
Разом: |
|
|
|
||
3 |
Сторінка – «Поетична». (5-1 бали) |
|
|
|
|
Разом: |
|
|
|
||
4 |
Сторінка – «Музична» (10-1 бали) |
|
|
|
|
Разом: |
|
|
|
||
5 |
Сторінка – «Художня». (5 бал за малюнок) |
|
|
|
|
Разом: |
|
|
|
||
6 |
Сторінка – «Презентація».
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
7 |
Сторінка «Анаграма» (2 бали за правильну відповідь) |
|
|
|
|
Разом: |
|
|
|
||
8 |
Сторінка “ Театральна ” (10 бал за всі слайди) |
|
|
|
|
Разом: |
|
|
|
||
Разом: |
|
|
|
«01»березня 2015 року
Інтерактивний урок з інформатики та літератури в 6 класі
Тема: Форматування тексту. Твори І.Я.Франка для дітей
Мета: сформувати в учнів поняття «форматування», ознайомити з основними командами форматування; вчити застосовувати кнопки панелі інструментів для форматування тексту. Розширити знання учнів про життєвий та творчий шлях І.Я. Франка, викликати інтерес до його творів, збагачувати словниковий запас, виховувати патріотизм, почуття любові до рідної землі, мови.
Тип уроку: інтегрований
Обладнання та наочність: комп’ютери, підручники, презентація, проектор, навчальна презентація, збірки творів І.Я.Франка.
Програмне забезпечення: Microsoft Power Point, Word, Paint, Movie Maker.
Хід уроку
Епіграф: У Франка нас приваблює океанно-широкий діапазон його творчих
інтересів, захоплень; не можна не схилитись в довічній пошані перед
невпокійливим розумом генія, перед тими роботящими руками, які
трудились задля України, задля свого народу.
О.Гончар
Девіз уроку:
Зібратися разом -це початок.
Триматися разом - це прогрес.
Працювати разом - це успіх.
І. Організаційний момент. Вправа «Очікування»
— Я дуже рада працювати з вами. Хоча на вулиці ще холодно, але мене зігріватимуть на уроці ваші теплі усмішки і гарячі добрі сердечка. У кожного з вас на парті лежить сердечко. Погляньте на нього — і воно вам підкаже, що ви «очікуєте» від сьогоднішнього уроку. Пам’ятайте, що починати слід зі слів: «Я очікую.».
Діти називають слова-очікування, прикріплюють свої сердечка до дошки.
— Подивіться, які гарні сердечка будуть працювати з нами на уроці! Сподіваюсь, кожне з них поповниться частинкою доброти, щирості, любові від сьогоднішнього уроку.
А я очікую, що ви правильно, точно і красиво будете висловлювати свої думки, фантазувати, уявляти; злагоджено працювати у групах; гарно читати і давати відповіді на запитання.
ІІ. Вступне слово вчителя
Сьогодні, діти, у нас незвичайний урок. Ми проведемо його, гортаючи сторінки усного журналу, а ви, відповідно будете виступати у якості журналістів.Сподіваюся, що робота буде пізнавальною, навчальною, цікавою. А ви всі виявите максимум кмітливості, сміливості і веселості.
Отже, у нашому змаганні беруть участь дві команди.
Команда «_______», капітан команди______________________
і команда «______», капітан команди______________________.
Вашу роботу на кожній зупинці будуть оцінювати висококваліфікований експерт: Дарія Іванівна.
Презентація команд. Придумати та зобразити у Word емблему та девіз, менеджері повинні представити свої команди.
(Яка команда закінчила завдання піднімає фляжок синій, яка потребує допомоги червоний)
Розглянемо на слайді Карту подорожі.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Сторінка «Запитальна»
Турнір-розминка «Обганялки» (за кожне питання по одному балу)
І команда
ІІ команда
ІV. Повідомлення теми та мети уроку
Учень 1 команда: Іван Якович Франко народився 27 серпня 1856 року в селі Нагуєвичах, що поблизу Дрогобича на Галичині, в родині сільського коваля. Батько змалечку виховував у хлопчика почуття любові до рідного народу. Саме від нього Івась почув перші казки, притчі, бувальщини. Від матері ж хлопчик перейняв любов до народної пісні.
Учень 2 команда: Початкову освіту майбутній письменник здобув у сільській школі. Він багато читав, наполегливо вчився і став найкращим учнем у класі. Згодом, навчаючись у Дрогобицькій гімназії, Франко почав збирати народні пісні, казки, легенди і писати власні твори. Закінчивши гімназію, юний письменник вступив до Львівського університету.
Давайте згадаємо правила поведінки за комп’ютером.
2. Сторінка – «Треба чи не треба?»
Щоб потрапити до річки, вам потрібно підняти карточку з написом «Треба» якщо вважаєте, що твердження з правил техніки безпеки правильне і «Не треба» якщо вважаєте, що твердження з правил техніки безпеки не правильне
3. Сторінка – «Поетична». Учні виконують завдання на комп’ютері.
Вчитель: У вас є текст віршів Івана Франка. Погляньте на слайд. Згадайте, призначення кнопок форматування текстів. Знайдіть тексти у своїх папках.
Практична робота.
Виділіть назву вірша та змініть її накреслення на напівжирне, тепер виділіть текст, змініть його на курсив, розташуйте текст по центру.
Дивувалась зима
Дивувалась зима,
чом це тають сніги,
чом льоди скресли
всі на широкій ріці?..
Дивувалась зима,
як посміли над сніг
проклюнутись квітки
запахущі, дрібні?
І дунула на них вітром
з уст ледяних,
і пластом почала
сніг метати на них.
Похилились квітки, посумніли, замклись;
шуря-буря пройшла, — вони знов піднялись.
І найдужче над тим дивувалась зима,
що на цвіт той дрібний в неї сили нема.
Замклись — замкнулись, стулились.
У долині село лежить…
У долині село лежить,
понад селом туман дрижить,
а на горбі край села стоїть кузня немала.
А в тій кузні коваль клепле,
а в коваля серце тепле,
а він клепле та й співа,
всіх до.кузні іззива.
«Ходіть, люди, з хат, із поля!
Тут кується краща доля.
Ходіть, люди, порану,
вибивайтесь з туману!»
Та тумани хитаються,
понад селом згущаються,
розляглися по полях,
щоб затьмити людям шлях.
Щоб закрити їм стежини ті,
що вгору йдуть з долини,
в тую кузню, де кують
ясну зброю замість пут
.
(Діти декламують вірші. Решта слухають, аналізують, висловлюють думку про вірш, який найбільше сподобався. На слайді – ілюстрації)
(Учні виконують завдання і читають)
Учень 1 команда. Іван Франко був справжнім патріотом своєї країни, любив рідний край і вдало передавав свої почуття у поетичних творах. Але його дуже хвилювало знедолене життя українців.
Душа щемить ще й досі
від тих картин, що зустрічав я там…
При праці старші, діти голі й босі
без догляду надворі; по хатам
маленькі плачуть, бо у полі мати….
Учень 2 команда. У своїх віршах Іван Франко закликав боротися за кращу долю. Неодноразово поета було заарештовано і виключено з університету, який зараз носить ім’я письменника.
4. Сторінка – «Музична»
Учень 1 команда: маленьким хлопчиком Іванко любив слухати народні пісні у маминому виконанні.
Тямлю, як нині: малим ще хлопчиною
В мамині пісні заслухався я;
Пісні та стали красою єдиною
Бідного мого, тяжкого життя.
Учитель: До віршів Івана Франка писали музику видані українські композитори: Микола Лисенко та Платон Майборода.
(Діти слухають грамзапис пісень «Ой ти, дівчино, з горіха зерня», «Осе тая стежечка»)
В той час, поки слухаємо грамзапис пісень (завдання на компютері)
Практична робота виконаємо завдання з текстом однієї з пісень
Ой ти, дівчино, з горіха зерня
Ой ти, дівчино, з горіха зерня,
Чом твоє серденько — колюче терня?
Чом твої устонька — тиха молитва,
А твоє слово остре, як бритва?
Чом твої очі сяють тим чаром,
Що то запалює серце пожаром?
Ох, тії очі темніші ночі,
Хто в них задивиться, й сонця не хоче!
І чом твій усміх — для мене скрута,
Серце бентежить, як буря люта?
Ой ти, дівчино, ясная зоре!
Ти мої радощі, ти моє горе!
Тебе кидаючи, любити мушу,
Тебе кохаючи, загублю душу.
Фізкультхвилинка (діти виконують вправи, демонстрація на мультимедійній дошці)
Ось розминка – відпочинок
Від усіх навчальних справ
Але й тут науку знаєм
І не ловим марно гав.
5. Сторінка – «Художня». 2 учні з кожної команди за бажанням.
Гуляючи Мальовничим лісом, неможливо було не помітити гарний кущ, ніби одягнений у червоне намисто. Це калина. Давайте намалюємо цю дивовижну рослину.
Послухаємо пісню Івана Франка «А ми тую червону калину підіймемо»
6. Сторінка – «Презентація». 2 учні з кожної команди за бажанням.
Практичне завдання
Релаксація
Вправа для профілактики короткозорості та порушення зору
7. Сторінка «Анаграма»
8. Сторінка “ Театральна ”
Перегляд мультимедіа «Багатогранна творчість І.Я.Франка»
V. Підсумок уроку
Журі підводить підсумки виконання завдань учасниками.
Молодці! Ви добре справилися із завданнями. Я сподіваюсь вам сподобався усний журнал. Дякую всім за участь і за співпрацю, всього вам доброго на життєвому шляху!
Вчитель: Метод «Коло ідей»
Метод «Коло ідей»
У комп’ютерних світах
Прокладати складно шлях!
Коли ж ключ від знань ти маєш
Легко все в житті здолаєш!
Рефлексія.
Який настрій переповнює наприкінці уроку.
VІ. Домашнє завдання
Епіграф:
У Франка нас приваблює океанно-широкий діапазон його творчих інтересів, захоплень; не можна не схилитись в довічній пошані перед невпокійливим розумом генія, перед тими роботящими руками, які трудились задля України, задля свого народу.
О.Гончар
1