"Історія війська Київської Русі"

Про матеріал
Матеріал буде корисним для викладачів Захисту України, адже він містить повний курс історії розвитку українського війська згідно курсу історії України. Це важливий елемент курсу, адже історія війська Київської Русі є невід’ємним елементом загальної історії війська.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Військо Київської Русі

Номер слайду 2

Армія Київської русі була одним зі стовпів могутності держави. В умовах раннього середньовіччя важливою була боєздатність країни, і Київська Русь в цьому відношенні не тільки не поступалась своїм впливовим сусідам, а й подеколи наводила на них страху.

Номер слайду 3

Археологічні знахідки та записи у літописах свідчать, що військо давньоруської держави було багаточисельним і добре організованим, його полки славилися своєю сміливістю і часто ставили на меті не просто перемогу над ворогом, а повне його знищення.

Номер слайду 4

Носієм влади, репрезентантом держави України-Русі був київський князь, влада якого набула спадкового характеру. В його обов’язки входило розширення території, а також захист державних кордонів. Тому князь почав створювати власну дружину (регулярне військо), її військові походи мали служити державі та потребам громадян – боронити торгівлю, протидіяти експансії сусідів.

Номер слайду 5

Дружина не мала характеру всенародного війська, а набиралася з вищої верстви громадянства – бояр. Вони повинні були з'являтися на кожний заклик князя, на війну, чи в разі іншої потреби, супроводжувати його, в усьому допомагати князеві, зберігати йому вірність. Коли ж боярин зраджував князя, то відповідав за цю зраду майном і власним життям. Найлегша кара, що застосовувалася в цьому випадку — вигнання за межі держави.

Номер слайду 6

Арсенал професійних вояків складали мечі, списи і бойові сокири укупі з більш міцними облапотужне дунками, у той час як решта війська здебільшого мала на озброєнні універсальні сокири разом з метальною зброєю та менш захисне озброєння.

Номер слайду 7

У княжій Україні–Русі успішно розвивалося не лише сухопутне військо, а й існував достатньо розвинутий флот. Територія Київської Русі порізана густою мережею рік – Дніпро, Десна, Прип’ять, Дністер, Буг і Сян, вони були важливими артеріями і водними шляхами.

Номер слайду 8

У літописах знаходимо військові терміни, якими визначали рухи війська і хід бою: зіступитися, зразитися, зударитися; ткнути, поткнути – рушити, вдарити; бости – ударити списами, колоти списами; ударити в коні – означає наступ кінноти в повному розгоні; заїхати – ударити з боку або ззаду; притягнути – прийти на допомогу; удержати полк – тримати відділ війська у бойовому ладі; гнати, гонити, загнати, угонити – погоня тощо

Номер слайду 9

Дякую за увагу!

Номер слайду 10

Використані джерела:https://veterano.com.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=6859:vijsko-i-vijskove-mistetstvo-serednovichnoji-ukrajini-knyazha-doba&catid=36&Itemid=191https://histua.com/istoriya-ukraini/knyaya-doba/vijsko-ta-ozbroennya-kijivskoji-rusi-vijskove-mistetstvo-v-kijivskij-derzhavihttps://pidruchnyk.com.ua/409-zahist-vtchizni-dlya-hlopcv-gerasimv-pashko-fuka-schirba-10-klas.html

pptx
До підручника
Захист Вітчизни (рівень стандарту) 10 клас (Пашко К.О., Герасимів І.М., Щирба Ю.П., Фука М.М.)
Додано
27 квітня 2023
Переглядів
511
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку