Іван Франко "І знову про кохання..."

Про матеріал
Розробка уроку з української літератури для 10 класу за новелою Івана Франка "Сойчине крило"
Перегляд файлу

Тема ; «І знову про кохання...» ( за змістом новели Івана Франка «Сойчине крило»)

Мета:

навчальна — поглибити в учнів знання про творчість І.Франка, розвивати вміння аналізувати події, факти, явища, зображені у творі, робити висновки; з'ясувати, що таке справжнє кохання;

розвивальна - розвивати естетичні смаки, розуміти прекрасне;

виховна — виявити зв'язок літератури з природою, прищеплювати екологічну культуру.

Тип уроку: комбінований із використанням інтерактивних технологій.

Обладнання: мультимедійна дошка, текст новели «Сойчине крило», кольорові олівці або фломастери, аркуші формату А-4, тлумачний словник.

Методи й прийоми : «Літературний диктант», «Малюнкове письмо», «Фокусуючі запитання» , «Географічна хвилинка», «Проблемне питання», «Сюжетний ланцюжок», «Словникова робота», «Дискусійна мережа», повідомлення учнів, «Пошукова діяльність», «Десятихвилинне есе».

Культурологічна змістова лінія: розвивати в учнів розуміння високого почуття - кохання, вчитися кохати , плекати та виховувати в собі прекрасне.

Міжппелметні зв'язки: географія, музика, образотворче мистецтво, українська мова.

Перебіг уроку

Епіграф уроку : Від любові страждають навіть боги. (Петроній)

І. Організаційний момент. Оголошення теми та мети уроку. ( На мультимедійній дошці портрет франка) (Слайд №1)

Слово вчителя. Ми з вами уже розглядали інтимну лірику Івана Франка, знаємо, як міг кохати поет, які прекрасні твори присвятив цій тематиці. Тож сьогодні познайомимося з вами з Франком-новелістом.

Учні записують у зошити тему уроку, учитель оголошує мету уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Літературний диктант «Повторюємо творчість Івана Франка» (так - ні) :

Перша збірка І.Франка мала назву «З вершин і низин» (Так)

2.У збірці «Мій Ізмарагд» переважають мотиви філософської та інтимної лірики . (Так)

3.Перший вірш — «Великдень 1871 року» — присвятив батькові. (Так)

4.Тема інтелігенції, її призначення та функції, завдань теоретичних і практичних почала цікавити Франка на ранньому етапі його журналістської творчості. (Так)

5.Вершиною інтимної лірики І.Франка є збірка «Давнє і нове». (Ні)

На матеріалі біблійного сюжету показано конфлікт вождя з народом у поемі «Іван Вишенський». (Ні)

6.Оповідання «Малий Мирон», «Грицева шкільна наука», «Олівець», «Schönschreiben» є автобіографічними. (Так)

На основі старих українських літописів Франко написав історичну повість «Захар Беркут». (Так)

7.У жанрі дитячої літератури Франко збагатив українську літературу книгами «Коли ще звірі говорили», «Лис Микита», «Пригоди Дон-Кіхота», «Коваль Бассім», «Абу- Касимові капці». (Так)

8.Франко не займався перекладницькою діяльністю. (Ні)

Форми революційної боротьби робітництва та стихійне пробудження його класової свідомості зображені у драмі «Украдене щастя». (Ні)

9.Назва збірки «Semper tiro» перекладається як «завжди закоханий». (Ні)

ІІІ.Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.

Слово вчителя. Словами сенатора Давнього Риму я хотіла б почати наш урок  «Від любові страждають навіть боги». Досить влучно сказано, чи не так? Отож сьогодні будемо знову говорити про кохання, опрацьовуючи зміст новели І.Франка «Сойчине крило».

- Як ви розумієте слова Петронія?

«Малюнкове письмо». Більшість з вас, я впевнена, переживали в своєму житті перше кохання, яке враження у вас залишилось? Перед вами аркуші, на яких ви повинні намалювати образно , з чим у вас асоціюється перше кохання?( лунає музика) ( Учні презентують свої роботи й стисло розповідають про враження).

(Слайд 2)

Слово вчителя. «Десь на дні мого серця заплела дивну казку любов», - сказав Павло Тичина, український поет. Яку ж дивну казка заплела любов у серці нашого героя? Давайте звернемось до змісту новели.

«Фокусуючі запитання» (Слайд №3)

  1. Як звати головного героя новели?
  2. Поясніть другу назву новели «Із записок відлюдька».
  3. Напередодні якого свята відбуваються події?
  4. Розкажіть про спосіб життя Хоми.
  5. Хто така Сойка, як її справжнє ім'я ?
  6. Які образи-символи є в новелі?
  7. Чому розлучились герої?
  8. Доведіть, що Хома і Марія справді кохали одне одного.
  9. Поясніть початок листа : «Чи тямиш мене?»
  10. Якою була поведінка Хоми під час читання листа, про що це свідчить?
  11. Чому Сойка наважилась через 3 роки все-таки повернутися до Массіно?
  12. Що символізують крила давно вбитої сойки?

«Географічна хвилинка». Давайте поміркуємо, чому саме сойку ввів Франко у твір? Що це за пташка? ( На дошку спроектовано зображення сойки) Учень зачитує заздалегідь підготовлені відомості .                                                                                    (Слайд №4)

Сойка (Garrulus glandarius), птах родини воронових, відіграє роль "поліцейського лісів": вона завжди на сторожі, своїм скрипучим голосом подає знак лісовим мешканцям про появу людини набагато раніше чим людина її помітить. Довжина тіла близько 34 см, вага 147 — 196 г. В природі сойка уникає відкритих місць, більше полюбляє перельоти з крони на крону. По землі пересовується невпевненими стрибками, тому внизу довго не затримується. Також сойка має здатність переймати звуки інших птахів.

Імітаторські здібності сойки достатньо хороші. їй підвладні, напевно, не тільки всі звуки живої природи, а й нескінченна різноманітність механічних звуків. Сойка може "стукати", ніби вдаряє дзьобом об дерево, "скрипіти", як незмазане колесо воза. Іноді можна опинитися свідком і спільного співу сойок. Кожна з них навперебій спочатку видає мінорну свистячу трель, після якої йдуть тихий клекіт, щиглики, глухий передзвін. До квітня подібні концерти закінчуються, після чого спів сойки можна тільки іноді почути на гніздовий ділянці. У всіх випадках спів сойки - явище вкрай короткочасне і нерегулярне. Воно припиняється з появою гнізда, і аж до вильоту пташенят сойка робиться однією з наймовчазніших і лякливих птахів.

Сойка належить до найбільш обдарованих пересмішників. Альфред Брем так описує здібності сойки: "Іноді птах кричить, як кішка: "мяу ", а нерідко глухим черевомовним голосом, але абсолютно ясно вимовляє слово" маргольф "... вона відтворює всі звуки і шуми, які чує у своїй окрузі. Вона так досконало передає нявкаючий заклик мишоїда, що здається, ніби це властивий їй самій, а не запозичений крик ... Іноді сойки вчаться вимовляти окремі слова, а частіше насвистувати короткі мелодії".

«Проблемне питання». Чому ж Іван Франко ввів образ саме цієї пташки?

(Учні роблять припущення.) Давайте простежимо, яким було життя Марії протягом трьох років, що відповісти на це питання.

«Сповідь Сойки» - «сюжетний ланцюжок».    (Слайд №5)

Втеча з Генрисем до Кракова шахрайство разом із Генрисем, його арешт спроба повіситись зв'язок із Зиґмунтом, його арешт, квиток до Москви, знайомство з Володимиром Семеновичем,              програш у карти Никанору Ферапонтовичу Свєтлову та від’їзд до Сибіру; в домі капітана-ісправника Серебрякова ;смерть Миколи Федоровича.

Якими були для Марії ці роки ?

Як вона їх прожила? ( Учні висловлюють свої припущення, що її життя було не справжнє, імітоване.)

«Словникова робота»

ІМІТАЦІЯ  — наслідування, підроблення, виріб, який є підробкою під що-небудь. Повторення музичної теми або мелодії одним з голосів безпосередньо за іншим голосом.

Висновок: сойка імітує різні звуки, припиняє це робити, коли звиває гніздо; усі ці роки Марія імітувала не лише своє почуття, а навіть і життя.

«Дискусійна мережа : За і Проти». (Слайд №б)

  •      Хто винен у тому, що Хома та Марія розлучилися?
  •      Чи зустрілися б вони, якщо б Марія не надіслала листа?
  •      Як ви розцінюєте той факт, що вона першою пішла на примирення?
  •      Які якості повинні виробити в собі закохані, щоб не розлучатися?

«Пошукова діяльність».       (Слайд №7)

Знайдіть і випишіть у тексті новели важливі факти з життя Відлюдька у вигляді тез.

«Десятихвилинне есе»

У лаконічній формі занотуйте свої думки та враження від прочитаної новели.

Рефлексія.

Учні зачитують виписані тези.

Огляд галереї. Учні зачитують написані есе.

Підсумок уроку

  • Що на уроці було цікавим?
  • Який вид роботи сподобався найбільше?
  • Що на уроці було головним?
  • Ваше загальне враження від уроку.
  • Домашнє завдання.
  • Скласти тестові питання за змістом новели.
  • Написати твір-роздум «Від любові страждають навіть боги».

image1

docx
Додано
23 січня
Переглядів
63
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку