"Jobs and Professions"

Про матеріал
Розробка допоможе цікаво і жваво засвоїти лексику по темі, активізувати навички граматики (Present Simple), розвивати уміння аудіювання та усного мовлення та письма. А також розвивати критичне мислення. Даний матеріал містить цікаву та мелодійну пісеньку, насичену тематичною лексикою, діти охоче її вивчають і виконують. Працюючи за даною розробкою, ставила за мету розвивати логічне мислення, допитливість та мовну здогадку, виховувати культуру спілкування та толерантність, позитивне ставлення до людей різних професій та виховувати інтерес до вивчення англійської мови. На перший погляд може скластися враження, що лесичний матеріал занадто важкий для засвоєння учнями такого шкільного віку. Але в процесі роботи Ви зрозумієте, що це враження хибне.
Перегляд файлу

Відкритий урок у 3-му класі

по темі: «Family. Jobs and Professions»

 

Мета: практична: - повторити та активізувати лексику по темі «Професії»;

- ознайомити учнів з новими лексичними одиницями;

- активізувати вживання дієслова «to be» в Present simple;

- розвивати навички усної мови;

- формувати навички аудіювання.

Розвиваюча: - розвивати логічне мислення, допитливість та мовну здогадку, уміння сприймати на слух нову інформацію.

Освітня: - розширити знання учнів по темі;

- сформувати орієнтовну базу лексичних та граматичних знань для подальшого засвоєння навчального матеріалу.

Виховна: - виховувати культуру спілкування та толерантність, позитивне ставлення до людей різних професій, виховувати інтерес до вивчення англійської мови.

 

 

Обладнання: комп’ютер з мультимедійною презентацією, аудіо- та відеоматеріали, картки для рольової гри, роздатковий матеріал, дошка, підручник.

 

 

Хід уроку.

 

 

  1. Організаційний момент.

 

1) Привітання.

 

Т: Good morning,  dear children, I’m glad to see you.

Cl: Good morning, teacher! We are glad to see you too.

T:  As you can see, we have many guests at our lesson, so you may turn to them and say “Hello!”.

 

2). Фонетична зарядка.

 

 Т: Now, children, let’s do some phonetic drills. The sound “t”.

Cl: Tick-tock says a clock, tock-tick be quick.

Т: The sound “æ”.

Cl: A black cat sat on a mat and ate a fat rat.

Т: The sound “w”.

Cl: Why do you cry Willy, why do you cry? Why Willy? Why Willy? Why Willy? Why?

 

3) Мовленнєва зарядка.

 

Т: Ok, children. And now answer my questions, please. Where are you from?

P: I’m from Ukraine.

T: Here is a present for you. (Вчитель дає аркуш з літерою “J”)

Т: Is your family big?

P: Yes, it is/No, it isn’t.

T: Here is a present for you. (Вчитель дає аркуш з літерою “O”)

Т: Do you have a sister?

P: Yes, I do/ No, I don’t.

T: Here is a present for you. (Вчитель дає аркуш з літерою “B”)

Т: Do you have a brother.

P: Yes, I do/ No, I don’t.

T: Here is a present for you. (Вчитель дає аркуш з літерою “S”)

T: And now, children who has letter “J”?

P: I have letter “J”

T: Come up to me, please.

T: Who has letter “O”?

P: I have letter “O”.

T: Come up to me, please.

T: Who has letter “B”?

P: I have letter “B”.

T: Come up to me, please.

T: Who has letter “S”?

P: I have letter “S”.

T: Come up to me, please.

T: Now you can guess the topic of our today’s lesson. It’s jobs and professions. So, today:

We ought to study English

To have good luck and mood

Let’s prove at our lesson

That all jobs are good.

 

T: Now let’s revise the words you’ve already learned. Have a look at the pictures and repeat after me. (йде презентація, діти повторюють назви професій)

 

T: Good. And now look at these pictures, please, and answer my questions: what’s his/her job?

P: He/she is a … .

 

4) Письмо.

 

T: And now I want you to guess the word and write it on the blackboard (діти пишуть: driver, farmer, teacher, pilot, nurse).

T: And now let’s do another exercise. Here is a table. You have to put the words into the right column:

 

Barber, waiter, writer, chef, judge, nurse, car mechanic, astronaut, firefighter

 

Work inside

Work outside

Both

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

T: Good for you. And now look at the screen, please. And revise the verb “to be”. (презентація, учні повторюють за вчителем табличку)

T: Ok. And let’s sing together a short grammar song (співають під мелодію «В лесу родилась ёлочка»)


T: Let’s look at the screen again and do some more exercises. (Діти виконують вправу по презентації).

T: My friends, I think it’s time to have a rest! (Діти виконують пісню і танець “Pingiun dance”)

 

5) Читання.

 

T: Now, children, I’ll give you the text and want you to read it (Діти читають).

Text: Tom Brown is from England. He is eight. He’s got a father and a mother. His father is a lawyer, his mother is a doctor. His sister Rose is a nurse. His uncle is a car mechanic and his aunt is a teacher. Tom likes drawing pictures and wants to be an artist.

T: Good, children and now answer my questions, please.

  1. T: Where is Tom from?

P: He is from England.

  1. T: What is Tom’s father?

P: He is a lawyer.

  1. T: What is his uncle?

P: He is a car mechanic.

  1. T: What does Tom want to be?

P: Tom wants to be an artist.

 

T: Well done. And now maybe some of you will tell us about your parent’s job. (2 учні відповідають)

 

6) Playing game.

 

T: And now children, let’s relax a bit and play a game. I have cards on my table with different professions. You have to guess what profession is it. I need one pupil. Who wants to come?

(професії: postman, lifeguard, actor, teacher, firefighter) (Діти по черзі витягують картки, а решта учнів вгадують професії)

 

7) Аудіювання.

 

T: And now let’s listen to the song and  fill in the gaps in the cards I’ll give you. (Діти слухають пісню і вставляють пропущені слова)

Exercise 1. Fill in the gaps with professions.

Pilot, barber, mechanic, fighter, police, teachers, postman, lifeguard

I see a fire 1.…………….. fighting fires,
I see a car 2.…………….. changing tires,
I see a 3.…………….. flying through the air,
I see a 4.…………….. cutting people's hair,
I see the people in my town and I say,
"Hey brother, what's going down?"

I see a 5.…………….. with the mail,
I see the 6.…………….. putting folk in jail,
I see a 7.…………….. at the swimming pool,
I see the 8…………….. in the local schools,
I see the people in my town and I say,
"Hey brother, what's going down?"
 

T: There is another task below you have to match up:

Exercise 2. Match them up.

pilot

putting folk in jail

barber

in the local schools

mechanic

cutting people's hair

firefighter

at the swimming pool

police

changing tires

teachers

with the mail

postman

fighting fires

lifeguard

flying through the air

 

T: Are you ready? Let’s check then. (Діти читають з’єднані словосполучення)

T: And now let’s sing the song together. (Діти співають пісню)

 I see a fire fighter fighting fires,
I see a car mechanic changing tires,
I see a pilot flying through the air,
I see a barber cutting people's hair,
I see the people in my town and I say,
"Hey brother, what's going down?"

I see a postman with the mail,
I see the police putting folk in jail,
I see a lifeguard at the swimming pool,
I see the teachers in the local schools,
I see the people in my town and I say,
"Hey brother, what's going down?"

Doctors, nurses, astronauts, judges, lawyers, In the courts,

I see an actor acting on the stage,
I see a writer writing on a page,
I see a chef working in a restaurant,
And a waiter asking what you want,
I see the people in my town and I say.
"Hey brother, what's going down?"

Doctors, nurses, astronauts, judges, lawyers, In the courts,
I see the people in my town and I say,
"Hey brother, what's going down?" I say, "hey brother, what's going down?"

T: Your hometask will be: draw a picture and write what job you like.

 

T: Let’s play a game! Look at the cards, please! You should find ten words in the table and circle them. Work in pairs, please! You have three minutes.

C:\Users\Юлія\Pictures\Professions_5.jpg

 

 

 

 

 

doc
До підручника
Англійська мова для загальноосвітніх навчальних закладів 3 клас (Карпюк О. Д.)
Додано
17 березня 2022
Переглядів
854
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку