Сорочинська Олена Станіславівна, вчитель історії та правознавства Малоснітинського академічного ліцею Фастівської ОТГ Київської області
Тема. Київська держава (Русь-Україна) наприкінці X – у першій половині XIст.
Мета: здійснити узагальнення й тематичний контроль знань, умінь, навичок, набутих учнями впродовж вивчення розділу; удосконалити наявні вміння й навички; виховувати повагу до минулого України.
Хід уроку:
-
Організаційний момент. Клас поділяється на дві команди.
-
Повторення матеріалу.
1 раунд: «Хто швидше?»
(Задається питання, хто перший і правильно дав відповідь, тій команді – 1 бал.)
-
Які кочові племена здійснювали напади на південні кордони Київської держави за часів правління князя Володимира Великого? Печеніги.
-
Князем Володимиром були зміцнені південні кордони величезною за розмірами системою укріплень, яка називалась? «Змієві вали.»
-
У 1036 році князь Ярослав Мудрий переміг печенігів. Що було збудовано на місці цієї перемоги? Софіївський собор.
-
За князювання Ярослава був укладений перший писемний звід правових норм на Русі, який отримав назву? «Руська правда.»
-
Що заснував чернець Антоній на схилах Дніпра поблизу Києва?
Києво-Печерську лавру.
-
Хто був головним носієм державної влади, представником Русі на міжнародній арені? Князь.
-
Як називались народні збори дорослого населення Русі, які вирішували важливі громадські і державні завдання? Віче.
-
Феодальна земельна власність, що надавалася за службу у війську, яку можна було вільно передавати у спадок, продавати, дарувати називалась… Вотчина.
-
Як називалась перша кам’яна церковна споруда на Русі? Десятинна церква.
-
Хто створив першу слов’янську абетку з 38 літер? Кирил з братом Мефодієм.
2 раунд: «Доповнити речення».
(Кожній команді задається по 5 запитань, по 1 балу за кожну вірну
відповідь.)
1 команда:
-
Опинилися всі східнослов’янські землі під владою київського князя… Володимира.
-
Князь Володимир провів судову реформу, запровадивши нове зведення норм усного звичаєвого права, який називається… «Устав земляний».
-
Князь Ярослав власноручно переклав багато книжок і зібрав… велику бібліотеку.
-
Особисто вільні селяни-общинники, що мали власне господарство, земельні наділи і сплачували данину князю називали… смердами.
-
Серед промислів на Русі найпоширенішими були… мисливство, рибальство, бджільництво (бортництво).
2 команда:
-
Торгово-реміснича частина Києва називалась… Поділ.
-
Після охрещення візантійськими священиками в Херсонесі, князь Володимир узяв шлюб… з Анною, сестрою імператора Візантії Василія II.
-
Головний парадний в’їзд до Києва, зведений за князя Ярослава, називається… Золоті ворота.
-
Феодальна земельна власність, що надавалась за службу у війську чи при дворі, яку не можна було заповідати, продавати називалася… помістя.
-
Селяни, які працювали на землевласника за грошову позику («купу»)… закупами.
3 раунд: «Капітанів.» (За правильну відповідь – 5 балів).
Запитання:
-
Скласти невелику розповідь про діяльність князів, використовуючи слова:
- князь, Київ, Золоті ворота, Софіївський собор, печеніги, «Руська правда», бібліотека, Києво-Печерська лавра;
- «Змієві вали», «Устав земляний», хрещення Русі, князь, Десятинна церква, тризуб, «златники», «срібники».
Запитання:
-
Що означає «шлюбна» дипломатія і хто з князів її впроваджував?
Князь Володимир. Підтримка стабільності відносин з іншими країнами.
-
Кого і чому називали «тестем Європи»?
Князя Ярослава Мудрого.
4 раунд: «Заморочки в бочці» (За правильну відповідь по 1 балу).
-
«Що прилучить до держави
Холмщину, Галичину,
Що збудує Україну-Русь
Вільну, дужу і міцну.
І воює князь,
І щастить йому війна,
І злились в одну родину
Українські племена.»
- Про якого князя йде мова? Князь Володимир Великий.
-
«Йдуть по вулиці з Почайни,
Ллються тисячі киян,
Б’ється радісно в їх грудях
Серце перших християн.»
- Про які події йде мова на Русі? Хрещення Русі.
-
«І народ за серце й розум
Свого князя шанував:
«Красним сонцем» України
Князя він прозвав.»
- Про якого правителя Русі йде мова? Князя Володимира Великого.
-
«Співаки пісні співали,
Скоморохи, штукарі,
Розважаючи чужинців,
Метушились у дворі.
І в Європі честю мали
Королі, князі, царі
Поріднитись з князем,
Побувати у дворі.»
- Про якого князя йде мова? Князя Ярослава Мудрого.
-
«Пильнував ти, Ярославе,
Щоб жили по правді люди,
Щоб законом справедливим
І твої судили суди.»
- Про які діяння князя йде мова? «Руська правда».
-
«І про те подбав ти, княже,
Щоб коштовним самоцвітом,
Прибраний увесь, багатий,
Блиснув Київ перед світом.
Ти здвигнув собор…
З каменю і срібла-злата!»
- Про якого князя йде мова, про який собор? Князь Ярослав. Софіївський собор.
5 раунд: «Завдання від літописця.» (За правильну відповідь – 5 балів.)
- Хто такий літописець?
- Літописець прохає допомоги. Написав твір, але декілька слів не стало, доповніть розповідь:
-
«Кирилиця - … абетка. Названа за ім’ям слов’янського просвітника …, який разом із братом … створив … абетку. За часів князювання … в Києві для князівських і боярських дітей було відкрито першу … Князь Ярослав Мудрий заснував …, де навчалися 300 … старост і священників.»
Слов’янська, Кирила, Мефодієм, першу слов’янську, Володимира, школу, дітей.
-
«Осередками освіти на Русі були … і …, які сприяли розвитку … та …» - Про що йде мова? Про навчання, освіту Київської Русі.
Церкви, монастирі, літератури, мистецтва.
-
«Першим із київських князів … почав … монети. Типи монет запозичені у … Називали їх … та … З одного боку монети був образ …, з іншого – постать … на престолі. На деяких замість Христа карбувався знак князя …»
- Для чого було потрібно карбувати монети? Торгівля. Зовнішні зв’язки.
Володимир, карбувати, Візантії, златники, срібники, Христа, князя, тризуб.
6 раунд: «Ти – мені, я – тобі.»
(Кожна команда задає по 5 питань.)
Приблизні запитання:
1 команда:
-
Чим відрізняється помісна форма землеволодіння від вотчинної?
Помісна – земельну ділянку не можна заповідати, продавати; вотчина – вільно передавалась у спадок, дарувалась.
-
Що було основою господарства у давній Русі за княжих часів?
Землеробство.
-
Чому при князі існувала князівська рада?
Вплив на князя при вирішенні найважливіших питань на Русі.
-
Отримавши перемогу над печенігами, що побудував на тому місці київський князь? Який саме князь?
Ярослав Мудрий. Софіївський собор.
-
Кому належать слова: «Тепер пізнав я істину віру!»?
Князеві Володимиру Великому.
2 команда:
-
Які були причини виникнення міст на території Русі-України?
Формування племінних центрів; торгівельні шляхи; розвиток ремесел (60) та внутрішньої торгівлі; формування військово-адміністративних центрів.
-
Що таке дитинець?
Місто князя.
-
Що означає віче?
Племінні збори.
-
Де проходив «Шлях із варяг у греки»?
Торгівельний шлях від Балтики Невою і Ладозьким озером, річкою Волхов, Ільменським озером, річкою Ловаттю, річкою Дніпром до Чорного моря.
-
Хто з князів виступив ініціатором упорядкування законодавства і створив перший звід законів?
Ярослав Мудрий. «Руська правда.»
7 раунд: «Хто більше?» (За правильну відповідь - 1 бал.)
По темі: «Культура Русі-України» кожен з учасників називає слово, не повторюючись за 1 хвилину. Виграє та команда, яка більше і точніше назве слів до даної теми.
8 раунд: «Дата – подія.»
- Хто перший влучніше назве подію, що відповідає названій даті:
-
987 р. – охрестився в Херсонесі князь Володимир зі своєю військовою дружиною.
-
988 р. – було збудовано церкву Богородиці, - Десятинну церкву.
-
1024 р. – Ярослав і Мстислав поділили навпіл по р. Дніпро: Київ і Правобережжя відійшли Ярославу, Чернігів і Лівобережжя – Мстиславу.
-
1036 р. – князь Ярослав Мудрий розбив війська печенігів. Софіївський собор.
-
1051 р. – чернець Антоній заснував Києво-Печерську лавру.
-
1051 р. – було висвячено загальноруським митрополитом русича Іларіона.
9 раунд: «Відгадки – загадки» (За правильну відповідь по 3 бали.)
- Відгадати загадки і скласти речення до даної теми: «Русь-Україна наприкінці X – у першій половині XI ст.»
-
«Снігові поля, чорні грачі,
Хочеш розумним бути – бери вчи.» (Книга.)
Ярослав Мудрий дуже любив читати книги. Відкривав школи для дітей, щоб були освічені.
-
«Чорні, криві, від роду німі.
А стануть в ряд – враз заговорять.» (Літери.)
-
«Що то за колісце, що з торбинки викотиться?» (Монета.)
-
«З землі робився,
На кружалі вертівся,
На вогні пікся,
На базарі бував,
Людей годував;
Як упав, то й розбився.» (Глечик.)
-
Підсумок уроку.
Визначити яка команда була кращою, визначити кращих учнів.
Виставити оцінки.
Запитання: «На вашу думку, які були досягнення у розквіту Русі-України за князів Володимира Великого та Ярослава Мудрого?»