Презентація містить тестові завдання з теми " клас Земноводні" + розглядає особливості будови та пристосування плазунів до наземного середовища
Що ми знаємо про земноводних?Знаком «+» позначте у клітинах правильні твердження. Земноводні у дорослому стані найчастіше живуть у воді. Шийний та крижовий відділи хребта земноводних мають по одному хребцю.3. Личинки земноводних, хоча й мають зябра, дихають легенями.4. У дорослих земноводних серце має 3 камери: два передсердя і один шлуночок.5. Температури тіла земноводних не залежить від температури довкілля.6. У земноводних добре розвинений мозочок.7. У земноводних є сечовий міхур, не зв'язаний з сечоводами.8. Оскільки земноводні - холоднокровні тварини,восени їх активність підвищується.9. На території України вкрай рідко зустрічається плямиста саламандра.
Плазуни в порівнянні із земноводними є наступним етапом пристосування хребетних тварин до життя на суші. Найдавніші плазуни — котилозаври — з'явилися в середньому карбоні і ще зберігали в своїй будові ознаки, характерні для земноводних палеозою (стегоцефалів). Динозаври - одні з найдавніших предків плазунів
Дихальна система ніздрітрахеябронхи. Легені (тонкостінні, комірчасті)Дихальні шляхи більш диференційовані , ніж у земноводних. Довга трахея, яка розгалужується на 2 бронхи. Бронхи входять у легені , які мають вигляд комірчастих тонкостінних мішків, з великою кількістю внутрішніх перетинок, що збільшує дихальну поверхню.
Нервова системапередній мозок (вкритий сірою речовиною)середній мозокмозочок довгастий мозок проміжний мозок Більший розвиток півкуль головного мозку ( порівнянно з земноводними). З`являється кора головного мозку . Краще розвинений мозочок, що забезпечує більш складу кординацію рухів.
Органи чуття. Краще розвинений нюх (порівняно з земноводними ) . Очі мають повіки : верхню і нижню , крім того, існує і третя повіка - миготлива перетинка, яка постійно зволожує поверхню ока. Зовнішнє вухо – за очима розташована барабанна перетинка. Орган дотику- кінчик роздвоєного язика.
Ознаки прогресивного розвитку класу Плазуни : Ми з´ясували наступні факти : Кінцівки плазунів пристосовані до руху наземлі (немає перетинок, є кігті). Довгий хвіст допомагає бігати. Шкіра суха ( без залоз), вкрита лусочками . Очі мають повіки (є третя повіка). Легені плазунів мають складну будову. Шлуночок серця розділений неповною перегородкою, змішування венозної та артеріальної крові знижується. Розвинений передній мозок допомагає виробляти умовні рефлекси. Сильно розвинений мозочок краще контролює тіло тварини в наземному середовищі. Яке середовище існування для плазунів є «рідною домівкою?»