Лабораторна робота №1
Тема: Мікроскопічна будова крові людини.
Мета: Навчитися розрізняти формені елементи крові людини під мікроскопом.
Обладнання:
-
Мікроскоп
-
Мікроскопічні препарати крові людини
-
Олівець
-
Папір
Хід роботи:
-
Вимийте руки з милом.
-
Підготуйте мікроскоп до роботи.
-
Встановіть мікроскопічний препарат крові людини на предметне скло.
-
Закрийте препарат покровним склом.
-
Увімкніть мікроскоп і налаштуйте його на збільшення 100 разів.
-
Розгляньте препарат.
-
Знайдіть і опишіть формені елементи крові людини.
Форменні елементи крові людини:
-
Еритроцити - це червоні кров'яні тільця, які відповідають за транспортування кисню та вуглекислого газу. Вони мають форму двовгнутого диска і розміром близько 7-8 мкм.
-
Лейкоцити - це білі кров'яні тільця, які відповідають за захист організму від інфекцій. Вони мають різноманітну форму і розмір. До лейкоцитів відносяться нейтрофіли, еозинофіли, базофіли, моноцити та лімфоцити.
-
Тромбоцити - це безбарвні кров'яні пластинки, які відповідають за згортання крові. Вони мають розмір близько 2-4 мкм.
Опис формених елементів крові людини:
-
Еритроцити - це найчисленніші формені елементи крові. Вони складають близько 95% від загальної кількості формених елементів. Еритроцити мають червоний колір за рахунок вмісту в них гемоглобіну. Гемоглобін - це білок, який зв'язує кисень і транспортує його до тканин організму.
-
Лейкоцити - це менш численніші формені елементи крові. Вони складають близько 5% від загальної кількості формених елементів. Лейкоцити мають різноманітну форму і розмір.
-
Нейтрофіли - це найбільш численна група лейкоцитів. Вони мають форму двоядерного сегмента. Нейтрофіли відіграють важливу роль у боротьбі з інфекціями.
-
Еозинофіли - це менш численна група лейкоцитів. Вони мають форму двоядерного сегмента і містять у своєму цитоплазмі гранули, які забарвлюються в еозиновий колір. Еозинофіли відіграють роль у боротьбі з паразитами.
-
Базофіли - це ще менш численна група лейкоцитів. Вони мають форму двоядерного сегмента і містять у своєму цитоплазмі гранули, які забарвлюються в базофільний колір. Базофіли відіграють роль у алергічних реакціях.
-
Моноцити - це найбільші лейкоцити. Вони мають форму овалу або зірки. Моноцити відіграють роль у боротьбі з інфекціями та пригнічують запалення.
-
Лімфоцити - це група лейкоцитів, які відповідають за імунний захист організму. Вони мають сферичну форму і поділяються на два типи: Т-лімфоцити та В-лімфоцити. Т-лімфоцити відіграють роль у боротьбі з інфекціями, а В-лімфоцити відповідають за вироблення антитіл.
-
Тромбоцити - це безбарвні кров'яні пластинки, які відповідають за згортання крові. Тромбоцити утворюються в кістковому мозку. Вони відіграють важливу роль у зупинці кровотечі.
Заключення:
У результаті лабораторної роботи я навчився розрізняти формені елементи крові людини під мікроскопом. Я ознайомився з їхньою будовою та функціями.