Книга-вірний друг людини!

Про матеріал
Правила поведінки з книгою: 1. Книжку потрібно читати за столом. 2. Брати книгу слід чистити руками. 3. Перегортати сторінки за верхній кутик сторінки. 4. Неможна класти в книгу олівці, ручки та інші речі, які можуть зіпсувати книгу. 5. Для того, щоб швидко знайти потрібну сторінку, користуйся закладкою. 6. Не читай книгу, коли їси. 7. Не роби в кінці записів, не підкреслюй слова, не малюй на сторінках. 8. Не перегинай книгу під час читання, від цього випадають сторінки.
Перегляд файлу

Тема: Книга-вірний друг!

Мета:  допомогти    учням   осягнути  значення  книжки в житті людини, викликати  інтерес до неї; сприяти  розвитку  мовлення, творчої уяви; виховувати  дбайливе  ставлення до книжки, уміння  шанувати  працю інших.

Обладнання: плакат правила поведінки з книгою, завдання для конкурсу, ілюстрації до казок.

Хід уроку

  1. Організаційна частина.

Сіли, діти, всі рівненько,

Посміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли

Й працювати почали.

  1. Основна частина.

 

1.Повідомлення теми заняття.

Сьогодні ми з вами поговоримо про річ яка поруч з вами від самого вашого народження і супроводжує вас усе  життя. Про це ви дізнаєтесь якщо відгадаєте загадку.

ДУЖЕ Я ПОТРІБНА ВСІМ:

І ДОРОСЛИМ, І МАЛИМ.

ВСІХ Я РОЗУМУ УЧУ,

А САМА ЗАВЖДИ МОВЧУ. (КНИГА)

Отже,дітки то про що ми будемо говорити?Так, правильно про книгу.

2.Бесіда про виникнення книги

  •          Дорогі діти, давним-давно на землі не було книжок, бо люди ще не вміли їх робити. «Сторінками» найдавніших книжок були камені, стіни печер. Писали на всьому. Далі люди почали писати на мокрій глині, яку потім сушили й випалювали на вогні. Але ці книжки були незручними та важкими.

З часом навчилися робити зручні та легкі книги з телячої чи козячої шкіри. Але вони були дуже дорогими. На виготовлення однієї такої книги потрібні були шкури цілої череди телят. Люди шукали недорогий матеріал, з якого можна було б робити книги, щоб вони були дешевими і простими. І таки знайшли.

  •          Це був папірус – болотяна рослина, густих заростей якої було багато вздовж африканських річок. Писати на них було зручно, але через кілька років папірус пересихав і руйнувався.

В Україні писали на корі берези. Кору ділили на тоненькі смужки-пластини і висушували. Вони були білими. Писали на них грамоти і називали їх берестяними.

Справжній папір, на якому ми з вами пишемо зараз, люди навчилися роботи дві тисячі років тому. Спочатку книги переписували від руки. А це був досить важкий і тривалий процес – адже одну книгу доводилося переписувати іноді кілька років. Минуло ще багато часу, поки з’явилися друковані книжки.

Першу друковану книжку в Україні було видано 1574 року Іваном Федоровим. Називалася ця книга «Апостол». Зараз папір виготовляють з деревини, а книги друкують у книжкових видавництвах.

 

-Діти,то на чому люди писали раніше?                                   

-З чого виготовляли книги?

-На чому писали в Україні?

-Ким було видано першу книгу в Україні?

            Безмежна сила книги… Без неї  людина  сліпа. Книга   відкриває  перед людьми  великий  світ. Протягом  усього  життя  ми звертаємося до книжки. Згадайте першу казку, яку  вам  розповідала  мама чи бабуся, свої улюблені  книжечки, коли ви, будучи ще  зовсім  маленькими, не  вміли ще  як слід  розмовляти, а вже  розглядали  малюнки щсь уявляючи фантазуючи.

  1. Змагання між командами.

Наше заняття сьогодні буде не звичайне. А проведемо ми його у вигляді змагання. Подивимось, хто з вас любить читати, з якими  казками  знайомий, яких  любить  героїв.

 Казка —це дитинство людства і його мудрість. Читайте і слухайте казки, легенди, пісні, прислів'я, приказки, притчі... Нехай вони ідуть по світу, нехай живуть серед нас, сіють доброту і мудрість, навчають, як треба по правді жити.

  •                  Діти, спочатку  ми  розділимося  на дві  команди: “Читайлики” і “Пізнайки”. А судити вас буде наше журі(студентка).

Зараз я пропоную кожній команді обрати свого представника, капітана команди. Капітани виходять на середину і представляють команди.

Роздаю командам їхні девізи(читають по черзі вголос).

Читайлики                                                            Пізнайки

Ми про книги знаєм все,                Ми – команда ще сильніша                

Це нам успіх принесе.                    Для нас книга – найсвятіша.

Перемогу в боротьбі                      Проти вас ми будем грати

Завоюєм лиш собі.                         І завжди перемагати.

  •    І так, розпочинаємо наш перший конкурс “Склади  прислів’я” 

       даю кожній команді конверт в якому на одних  картках  записаний  початок прислів`я , а на інших  кінцівка. За 1 хвилину ви повинні правильно скласти прислів`я  і капітан кожної команди  прочитає  їх.)

 

І команда

                   Хто багато читає, той багато знає.

                   Книга вчить, як на світі жить.

                   Читання – ось краще навчання.

ІІ команда

                   Книги читати – усе знати.

                   Знання – сонце, книга – вікно.

                   Розум без книги, як птах без крил.

Другий  конкурс “Бліц-турнір”

    А зараз дітки ми поглянемо , як ви  знаєте  казки. Кожній  команді  читають 10 запитань. Швидко   повинні  дати  відповідь. Скільки  правильних  відповідей – стільки балів  отримує  команда.

І команда

                   ● Хто  останній  допоміг  витягти  ріпку? (Мишка)

                   ● Як звали ледачих  мишенят в казці “Колосок”? (Круть і Верть)

                   ● Хто  зустрів  Червону  Шапочку в лісі? (Вовк)

                   ● Хто  співав: “За три копи куплена”? (Коза-дереза)

-                   ● Хто з героїв жив на даху? (Карлсон)

                   ● Що загубив дід, коли йшов  лісом? (Рукавичку)

                   ● Хто  допомагав  Білосніжці, коли вона жила в лісі? (7 гномів)

                   ● Хто садив гроші  у землю? (Буратіно)

                   ● В якого птаха перетворилося  гидке  каченя? (Лебідь)

ІІ команда

                   ● Хто  всюди  пхав свого  довгого  носа? (Буратіно)

                   ● Хто  визволив  Муху-Цокотуху? (Комарик)

                   ● Хто  підібрав  стрілу  Івана-Царевича? (Царівна Жаба)

                   ● Хто  ніс  бабусі  пиріжки? (Червона Шапочка)

                   ● В якій  казці  взимку  росли  підсніжники? (12 місяців)

                   ● Скільки  козенят  було в мами  Кози? (Семеро)

                   ● Що загубила  після балу  Попелюшка? (Туфельку, черевичок)

                   ● Хто  був  найкращим  другом  Крокодила  Гени? (Чебурашка)

                   ● Як звали кота, якому  завжди  надокучали 2 мишей? (Леопольд)

                   ● Веселий ведмедик, який  любив  ходити в гості? (Вінні-Піх).

Третій конкурс ” Відгадай з якої казки ”.

-Діточки,а зараз я буду показувати вам картинки на яких зображені герої ,а ви повинні відгадати з якої вони казки.

Четвертий конкурс «Чи уважний ти читач?»

(Кожна команда по черзі називає казку у назві якої є число)

«Вовк і семеро козенят»

 «Троє поросят»

 «Білосніжка і сім гномів»

 «Про три гроші»

 «Дев’ять братів сіроманців»

 «Про царівну та сім богатирів»

 «Алі-баба і сорок розбійників»

 «Три горішки для Попелюшки»

 «Десять братів і сестриця Галя»

 «Дванадцять місяців»

 «Три міхи хитрощів»

П’ятий конкус  «Телеграма від казкового героя» 

-  На наше свято ми запросили багато казкових героїв, але, нажаль, не всі змогли приїхати і надіслали лише телеграми. Щоправда, на телеграмах немає підписів. Але наші гравці знають все про казки. І зараз розкажуть нам від кого ж телеграми.

 1) - Приїхати не зможу, бо тато не зробив мені човник та весельце. ( Івасик-Телесик)

 2) - Дуже хотілося б потрапити до вас, але соромно своєї гидкої зовнішності. ( Гидке каченя )

 3) – Терміново викликали лікувати звірів у Африку. Не встигну повернутися. ( Лікар Айболить )

 4) – Дуже засмучена, мишка випадково розбила яєчко, прийти не зможу. ( Курочка Ряба )

 5) – Прибути до вас не можу. Мене викрала Лиска.

 ( Півник )

 6) – Моя риболовля закінчилася погано. Мене побили, а хвіст опинився в ополонці. ( Вовк-панібрат )

 7) – Поспішаю до лісу. Мачуха наказала принести підсніжників.

 ( Падчерка ).

  1. Фізкультхвилинка
  •                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      5. Правила поведінки з книгою
  •                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      А

зараз ми з вами поговоримо про те як ми маємо поводитися з книжкою. Послухайте про це віршик.

Мама Ірочці в книгарні

Книжечки купила гарні.

В них чого  тільки  немає –

Іра з втіхи аж стрибає.

День минув – і книги плачуть,

Бо  постарілись  неначе.

Іра  їх як оглядала,

Часто в ротик палець клала.

Став  папір  такий  брудний,

Хоч бери його і мий

Діти, чи правильно дівчина поводилася з книгою?

 Як ви думаєте?

І чому сме так?

Правила поведінки з книгою:

1. Книжку потрібно читати за столом.

2. Брати книгу слід чистити руками.

3. Перегортати сторінки за верхній кутик сторінки.

4. Неможна класти в книгу олівці, ручки та інші речі, які можуть зіпсувати книгу.

5. Для того, щоб швидко знайти потрібну сторінку, користуйся закладкою.

6. Не читай книгу, коли їси.

7. Не роби в кінці записів, не підкреслюй слова, не малюй на сторінках.

8. Не перегинай книгу під час читання, від цього випадають сторінки.

 

  1. Заключна частина.

-Діточки,чи сподобалося вам наше заняття?

-А що саме вам найбільше запам’яталось?

1. Що швидко в книзі допоможе знайти оповідання? (Зміст)

3. В школі ти учень, учениця, а хто ти в бібліотеці? (Читач)

4. З чого починається книга? (З обкладинки)

5. Чого боїться книга? (Дощу, вогню, брудних рук)

6. На чому в бібліотеці зберігаються книги? (На стелажах).

- Молодці, діти, я вірю, що наше заняття сьогодні минуло не марно і засвоїли просто правила поведінки з книгами. Адже книга – наш друг, і як ти ставишся до неї тим вона тобі й віддячить.

Дякую усім. До нових зустрічей.

 

docx
Пов’язані теми
Мистецтво, Розробки уроків
Інкл
Додано
9 січня
Переглядів
168
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку