Тема: Коломийки. «Дозвілля молоді», «Жартівливі коломийки» - «перли розсипаного намиста». Особливість жанру і його життєвість. Побудова, ритм коломийок. Гумор і любов до життя.
Теорія літератури: коломийки
Мета: (формувати компетентності): ключові: вчитися вчитись, соціокультурну; предметні: ознайомити учнів із жанром і специфікою коломийок, їх побудовою, різновидами, формувати вміння аналізувати їх зміст, образи, настрої, з’ясовуючи роль художніх засобів, визначати специфічні ознаки коломийок; загальнокультурні: виховувати любов і повагу до народної творчості
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: проектор, збірки коломийок, дидактичний матеріал.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
ІІ. Мотиваційний етап.
Хвилююся, радію, передчуваю.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
IV. Опрацювання навчального матеріалу.
План – алгоритм
Крок 1. Визначити коломийки
Крок 2. Походження коломийок
Крок 3. Тематична спрямованість коломийок: родинно-побутові;
жартівливі; соціально-побутові.
прочитати коломийку, в якій
(«Як я стану коломийку співати, співати,
Засмієшся, і затужиш, і станеш гадати.»
«Зроби одну, зроби одну та зроби ще й другу.
Одна буде про веселість, а друга про тугу».);
(«Через тиждень була хвора, бо робота була
А в неділю подужала, бо музику вчула.»);
(«Ой дрібуча коломийка, дрібуча дрібуча,
Ото мені сподобалась дівчина робуча».);
(«Ой пішов я танцювати, та змилив ногами
Більше я ся та й підпирав носом і руками».);
(«Звідки мої співаночки? – питаються люди,
– в полонинах, буковинах ростуть вони всюди».);
(«Коломийка, коломийка, весела співанка,
Не раз її над колискою заспівала мамка».)
Яка з коломийок найбільше сподобалася; чому саме?
Завдання: скласти колективний портрет дівчини, жінки, яку
коломийка висміює, скориставшись цитатами.
«Ой що ото за дівчина, що ся не засміє?»
«За хлопцями заглядає, не замете хати»
«А не вміє до сорочки рукава пришити»
«Доки зварить дещо їсти, то уже полудне»
«Стара мати блюда миє, бо дочка не хоче»
«Коровиці не доїла – хвоста ся бояла»
V. Узагальнення вивченого матеріалу.
Запис у зошити цитати І. Франка і коментування.
«Коломийки – це немов розсипане намисто з перлів, що перекочуються
з місця на місце, і мерехтять, приваблюють своїм блиском … Тут
сльози й радощі, турботи й забавки, серйозні мислі й жарти нашого
народу, його життя від колиски до могили, його традиції й вірування,
його громадські й етичні ідеали», – так писав про коломийки Іван
Франко.
VI. Підсумок уроку.
Домашнє завдання: скласти власний разок намиста із коломийок, які найбільше сподобалися, запам’яталися (до 10); записати їх і навчитися виразно читати, обґрунтувати свій вибір; підготувати проект «Улюблені пісні нашої родини».