Колообіг оксигену в природіВчитель хімії КОЛЕСНИК Н.І.
Номер слайду 2
мета:2 Актуалізовати та закріпити знання про поширеність і колообіго Оксигену в природі; визначити сфери застосування кисню; розглянути біологічну роль кисню; виховувати дбайливе ставлення до навколишнього серидовища і захисту природи.
Номер слайду 3
3 ДОБАВИТЬ НИЖНИЙ КОЛОНТИТУЛ
Номер слайду 4
Застосування кисню. ДОБАВИТЬ НИЖНИЙ КОЛОНТИТУЛ4
Номер слайду 5
Про що свідчать малюнки. ДОБАВИТЬ НИЖНИЙ КОЛОНТИТУЛ5
Номер слайду 6
Колообіг Оксигену в природі.6 Кожної миті на Землі відбувається безліч фізичних і хімічних перетворень. Деякі зміни в природі є циклічними, тобто такими, що періодично повторюються. Частина змін, які відбуваються з речовинами на планеті, зумовлена хімічними реакціями. Сукупність процесів у природі, під час яких атоми (або йони) елемента внаслідок хімічних реакцій переходять від одних речовин до інших, називають колообігом елемента. Якщо головною речовиною в колообігу Оксигену обрати кисень, то можна виокремити такі ланки цього глобального процесу:утворення кисню (фотосинтез, розклад води у верхніх шарах атмосфери);витрачання кисню (дихання, окиснення речовин у природі та в технологічних процесах, під час пожеж та згоряння палива і пального);взаємоперетворення оксигеновмісних сполук.
Номер слайду 7
Фотосинтез, під час якого утворюється кисень, є складним процесом. Він відбувається в зеленому листі рослин на сонячному світлі за участю вуглекислого газу, що міститься в повітрі, а також води, деяких речовин із ґрунту. Його продуктами є органічні речовини, які накопичуються в рослинах, і кисень, що надходить в атмосферу. Цікаво знати. Унаслідок фотосинтезу в атмосферу щороку потрапляє 200 млрд т кисню. Незмінність вмісту кисню в атмосфері свідчить про те, що процеси витрачання й утворення кисню компенсують один одного. Оксиген сприяє колообігу інших елементів (наприклад, Карбону, Нітрогену, Сульфуру), оскільки входить до складу великої кількості сполук.7
Номер слайду 8
Володимир Іванович Вернадський (1863–1945)Уперше вчення про колообіг атомів елементів у природі створив видатний український та російський учений, перший президент Української академії наук В. І. Вернадський8 Видатний російський і український учений, академік Петербурзької академії наук, перший президент Української академії наук. Основна наукова діяльність Вернадського пов’язана з мінералогією. Засновник геохімії, біогеохімії, радіогеології. Автор праць із філософії природознавства, наукознавства, творець учення про біосферу та її еволюцію, про вплив людини на навколишнє середовище і про перетворення сучасної біосфери на ноосферу — сферу розуму. Першим відзначив величезну роль живих організмів у колообігу, концентрації і розсіюванні хімічних елементів. На його думку, вирішальним чинником розвитку біосфери має стати розумова діяльність людини.
Номер слайду 9
Озон. Озон міститься у виигляді «пласта» заввишки 5 км, який називають «озоновим шаром». Поглинаючи ультрофіолетові промені сонця (шкідливі для живих організмів ) і перетворюючись при цьому на кисень, озон виконує захисну роль. За звичайних умов це безбарвний газ із різким запахом (назва речовини походить від грецького слова оzоn— той, що має запах). Його в природі надзвичайно мало. Майже весь озон міститься в шарі атмосфери, нижня межа якого проходить на висоті приблизно 20 км, а верхня — 25 км. Це так званий озоновий шар. Вміст озону в ньому за об’ємом не перевищує 0,0003 % . Якби можна було зібрати весь озон атмосфери біля земної поверхні, то шар цього газу був би завтовшки всього 2—3 мм. У повітрі озон утворюється із кисню під впливом космічної радіації або електричних розрядів (коли виникають блискавки), у лабораторному досліді на озон вдається перетворити не більше 10 % кисню. : 302 = 203. Озон — нестійка речовина. Він досить швидко перетворюється на кисень, поглинаючи при цьому частину ультрафіолетових променів сонячного світла , які є шкідливими для живих організмів. Отже, розкладаючись, озон захищає людей, тварин, рослини.9 Крім кисню, Оксиген утворює ще одну просту речовину — озон 03.
Номер слайду 10
Зв’язування атомів Оксигену в інші сполуки10 Один з основних процесів, що відбуваються в організмі за участю кисню — дихання, — можна схематично зобразити рівнянням: C6 H12 O6 + 6 O2 → 6 CO2 + 6 H2 O + енергія їжа повітря дихання. Але не тільки живі організми споживають кисень атмосфери. Значна кількість кисню витрачається під час гниття та горіння різних речовин, особливо під час лісових пожеж і вивержень вулканів, унаслідок яких також виділяються вуглекислий газ і вода .
Номер слайду 11
З метою відновлення вмісту кисню в атмосфері і знешкодження шкідливих викидів, людству необхідно збільшувати площі зелених насаджень
Номер слайду 12
Все зрозуміло. Залишились питання! Враження після уроку:
Номер слайду 13
Домашнє завдання. Опрацювати §21 Виконати тестове завдання за посиланням https://forms.gle/KHbqh. RVR77t. Fx43 S9 13
Номер слайду 14
14https://www.youtube.com/watch?v=j. IW49 Xf. Od. Wo https://eschool.dn.ua/mod/book/tool/print/index.php?id=186400 Джерела