Тест: "Тест 1".
Тестируемый: _______________________________ Дата: _____________________
Задание #1 |
||
What the name has our KhTZ’s church? |
||
Выберите один из 4 вариантов ответа: |
||
1) |
|
Alexey |
2) |
|
Nicolay |
3) |
|
Alexandr |
4) |
|
Mihail |
Задание #2 |
||
What is the main street of our district? |
||
Выберите один из 4 вариантов ответа: |
||
1) |
|
Ordzhonikidze |
2) |
|
Mira |
3) |
|
Beketova |
4) |
|
Tukhachevskogo |
Задание #3 |
||||
Find the translation of thеsе words |
||||
Укажите соответствие для всех 4 вариантов ответа: |
||||
1) |
|
Больница |
a) |
Chemist’s shop |
2) |
|
Супермаркет |
b) |
Hospital |
3) |
|
Церковь |
c) |
Supermarket |
4) |
|
Аптека |
d) |
Church |
Задание #4 |
||
What does it mean KhTZ? |
||
Выберите один из 4 вариантов ответа: |
||
1) |
|
Plant |
2) |
|
Library |
3) |
|
Supermarket |
4) |
|
Museum |
Задание #5 |
||
What the name has our district’s library? |
||
Выберите один из 4 вариантов ответа: |
||
1) |
|
Bulgakov |
2) |
|
Chehov |
3) |
|
Shevchenko |
4) |
|
Pushkin |
Ответы:
#1 (2 б.) |
3 |
#2 (2 б.) |
1 |
#3 (4 б.) |
1=b, 2=c, 3=d, 4=a |
#4 (2 б.) |
1 |
#5 (2 б.) |
2 |
Додаток 1
І група
ІІ група
ІІІ група
ІV група
Тема уроку: «Подорож країною ХТЗ».
Мета уроку: Активізувати використання вивченого лексико - граматичного матеріалу в мовленні учнів; формувати вміння будувати монологічні і діалогічні висловлювання; розвивати вміння спілкуватися англійською мовою; практикувати читання, аудіювання та говоріння; розвивати творчість, увагу, спостережливість, мислення; розвивати інтелектуальну сферу особистості та здібності учнів; виховувати вміння працювати в парах, в команді(групі); прищеплювати любов до своєї країни, міста, місцевості, у якій живуть школярі.
ХІД УРОКУ
Teacher of English: Hello, everybody! I’m glad to see you.
Pupils: Hello, hello, hello to you
Hello, hello we are glad to see you too.
Teacher of English: Let’s begin our lesson. Look at the blackboard. You can see some words there. Put them in the right order and say the English saying.
На екрані написані слова: or, home, East, is, West, best. (East or West, home is best). (Учням пропонується скласти прислів’я з поданих слів ).
Teacher of English: What Ukrainian equivalent can you find for it? (В гостях добре, а вдома краще). What do we call home? (family, flat, room, pets, etc.)
Учитель: А що ж ми називаємо домівкою? Давайте подивимось коротенький фільм про наше місто.
Teacher of English: Well, today we'll talk about our home, hometown and about our district
Teacher of English: You know the places where people live in. They are a city, a town and a village. Now listen to the descriptions and guess what it is.
(Учитель читає на картках опис міста та села, а учні вгадують, що це та називають слово англійською мовою)
Card 1.
It is a place where some hundred people live. There is a museum, two theatres, a cinema and many shops there. The houses have not more than ten floors. (a town)
Card 2.
It is a place with separate houses. The houses have one or two floors. The place usually has one or two streets. Each house has got a garden.
(a village)
Card 3.
It is a place where many thousand people live. There are many museums, galleries, theatres, big supermarkets and cars. The houses are very high and have many floors. (a city)
Good of you!
(На екрані з’являються слова, учні повторюють їх за вчителем декілька разів(читання за вчителем).
(Кожен з учнів складає пазл, хто отримав зображення Олександрівського скверу- І група, зображення аптеки - ІІ група, зображення бібліотеки - ІІІ група, зображення ПДЮТ «Істок» - ІV група)(Додаток 1)
(Учитель об’єднує учнів на чотири групи, які називаються команди, кожна команда отримує завдання: прочитати опис будівлі, з поданих літер скласти назву цієї будівлі. Спікер (представник команди) зачитує супротивнику опис своєї будівлі, представники інших команд повинні назвати цю будівлю).
Teacher of English: Dear kids, each group has her own description of the building, you must guess what the building is this, then you should make up the name of this building from the letters you have.
Teacher of English: Now you have to read your description for your opposer and he must guess your building’s name.
Підведення підсумків виконаного завдання, демонстрація на слайдах презентації.
(Рухи вчителя та учнів супроводжуються музичним оформленням)
Teacher of English: We start our travel and we have done the exercise and now kids let’s have a rest. Stand up, please, and repeat after me.
Hands on your hips,
Hands on your knees,
Put them behind you
If you please.
Touch your shoulders,
Touch your nose,
Touch your toes.
Raise your hands high in the air,
At your sides, on your hair.
Raise your hands as before
While you clap: one, two, three, four.
Учитель: А зараз ми за допомогою комп’ютера перевіримо, як ми засвоїли сьогоднішній урок. Кожен з вас пройде невелике тестування за допомогою програми MyTestX.
Teacher of English: You have a test: five questions and 4 answers on each question, choose the right one.
(Учитель роздає кожному учневі надрукований вірш)
Teacher of English: Today you have known some KhTZ’s places of interest, your home task is learn the poem about house.
Let's go to my house.
Let's go today.
I'll show you all the rooms
Where we work and play.
Here is the kitchen
Where Mother cooks for me.
Here is the living room
Where I watch TV.
Here is the dining room.
We eat here every day.
And this room is my room
Where I sleep and play
Оцінювання роботи учнів.
– Dear friends! Thank you for your hard work today.
– Your marks are ...