Екологічний проект на тему: «Рослини – рятівники від радіації»
Словесний супровід слайдів презентації «Екологічний проект на тему: «Рослини – рятівники від радіації» ( презентація розміщена на сайті «На Урок» (публікація від 17.07.2018: біологія, 6 клас, матеріали до уроків), а також можна переглянути за посиланням: https://drive.google.com/open?id=0B8ZhwVX-Fb6ETDBmYk4xQkx5WE0
Вашій увазі екологічний проект на тему: « Рослини - рятівники від радіації».
Захист організму людини від пагубного впливу радіоактивних речовин належить до числа загальних проблем екології та медицини постчорнобильської катастрофи.
Мова йде передусім про рослини, що наділені радіопротекторними властивостями, тобто які підвищують стійкість організму до дії іонізуючого опромінення. Такі рослини наділені значною кількістю вітамінів, зокрема вітаміном С,,флавоноідами, пектинами та дубильними речовинами . Ці речовини спроможні підтримати імунну систему, захистити мембрани клітин від опромінення та спроможні зв’язати нукліди і вивести їх з організму. Радіопротектори активно впливають на біохімічні і біофізичні процеси, зменшують проникнення мембран клітин, викликають специфічну дію, спрямовану на захист клітин від загибелі.
Ось чому я вирішила започаткували дослідницьку роботу з вивчення видового складу рослин радіопротекторної дії,що зростають на території с. Пісочне та його околиць.
Росте у чагарниках, галявинах. Має ефірні олії,вітамін С, дубильні речовини. Декоративна, її легко виростити у квітнику.
Зростає як бур'ян у посівах, біля доріг, поблизу жител. Цвіте у травні – червні.
Росте в с. Пісочне біля жител, доріг, на засмічених місцях. Містить велику кількість вітамінів, вуглеводів та білків.
Тіньовитривала рослина. Листки використовують як вітамінний засіб. Кореневище і корені - прекрасний відхаркувальний засіб.
Росте на галявинах, біля доріг, поблизу жител, на засмічених місцях. Цвіте у червні – вересні.
Листки містять каротин, фітонциди, вітаміни, дубильні речовини. Свіжозрізані листки подорожника – цілющий засіб при зовнішніх ранах, тому його справедливо називаю “ супутником мадрівника”.
Харчова, медоносна, кормова та лікарська рослина. Кульбаба – ранньоквітучий медонос. Мед з нектару дуже густий.. Корені використовують у народній та науковій медицині.
Росте на узліссях на піщаному грунті. Ранньовесняна рослина. Використовують для лікування дихальних шляхів. У період цвітіння рослина досить декоративна. Придатна для озеленення парків,
У вологих місцях лук можна знайти калган у якого дуже цінується кореневище.
Валеріана пагононосна зростає на вологих місцях та заболочених луках. Містить алкалоїди,дубильні речовини,ефірні олії. З лікувальною метою використовують кореневища з коренями.
Меліса лікарська культивується в садах і городах. Погано переносить морози, має лимонний запах та містить дубильні речовини.
На луках, вздовж доріг цвіте з травня до осені цінна лікарська рослина деревій звичайний.
У посівах – надокучливий бур’ян, а в медицині - цінна лікарська рослина. Уведена в культуру. Це – ромашка лікарська.
Обліпиха крушиновидна здатна накопичувати у плодах обліпихове масло, яке має сильну протизапальну дію, стимулює відновлювальні процеси у пошкоджених тканинах, допомагає виводити радіонукліди з організму.
Вживання рослинної їжі, багатої на білки, пектин, вітаміни, мінеральні речовини надійно захищає організм від згубної дії підвищеної радіації.
Добре виводять радіонукліди овочеві соки з червоного столового буряка, моркви, помідорів, а також фруктові соки, які містять червоний пігмент: виноградний, гранатовий, вишневий, та інші; треба споживати більше апельсинів, суниць, динь, солодкого перцю, черешень.
З ягід слід надавати перевагу тим, які мають підвищену кількість пектину та йоду: шипшині, , чорній смородині, малині, аґрусу, та їстівній жимолості.
Шляхом підбору і вивчення властивостей рослин було розроблено радіопротекторний збір з 10 трав:
Рекомендації з приводу підбору складу трав до лікарського збору, який назвали "чорнобильським чаєм", дав доктор біологічних наук, провідний спеціаліст Київського державного ботанічного саду ім. О.В. Фоміна, завідуючий сектором інтродукції трав'янистих лікарських рослин Григорій Костянтинович Смик.
Цей збір має здатність виводити радіонукліди з організму людини, захищає та зміцнює імунну систему. Для приготування настою змішують в рівних частинах висушену сировину лікарських трав. Одну столову ложку суміші заливають склянкою окропу, настоюють 20 хвилин і вживають протягом дня за 30 хвилин до їжі.
15. Здоров'я – це дар. Це - найважливіша річ в нашому житті. Кожен з нас несе велику відповідальність за власний організм. Тому тільки в наших інтересах знати якомога більше про рослини з радіопротекторними властивостями, культивувати їх, знати , де вони зростають поблизу свого населеного пункту, вміти збирати і зберігати, використовувати за призначенням та дбати про своє здоров’я.
Бережіть власне здоров’я і життя! Дбайте про безпечне довкілля!