КОМП’ЮТЕРНЕ МОДЕЛЮВАННЯ ОБ’ЄКТІВ І ПРОЦЕСІВ. КОМП’ЮТЕРНИЙ ЕКСПЕРИМЕНТ 10 клас
Номер слайду 2
Дайте відповіді на запитання Що таке модель об’єкта? У яких випадках і для чого використовують моделі об’єктів?Які види моделей ви знаєте? Наведіть приклади. Які етапи побудови інформаційної моделі ви знаєте?
Номер слайду 3
КОМП’ЮТЕРНІ МОДЕЛІ ТА КОМП’ЮТЕРНЕ МОДЕЛЮВАННЯ В багатьох випадках неможливо або недоцільно досліджувати безпосередньо самі об’єкти або процеси. У таких випадках досліджують моделі цих об’єктів або процесів. У наш час, коли одним з найпотужніших інструментів дослідження є комп’ютер, широкого розповсюдження і застосування набули комп’ютерні моделі. Комп’ютерна модель — це інформаційна модель, що реалізована і досліджується з використанням комп’ютерних програм. Дослідження – це процес вивчення чого-небудь або пошуку нових знань, нових фактів НАПРИКЛАД: Можна дослідити, скільки потрібно витратити коштів на поїздку з Києва до Запоріжжя, якщо врахувати різні можливості. Процес розмноження бактерій залежно від умов середовища, у якому вони знаходяться Інтенсивність тролейбусного руху на різних маршрутах
Номер слайду 4
Види комп’ютерних моделей Комп’ютерні моделіРозрахункові (математичні)ІмітаційніГрафічні
Номер слайду 5
Комп’ютерна розрахункова (математична) модель. Реалізується і досліджується з використанням програм, у яких виконуються розрахунки значень властивостей об’єкта, для якого побудовано цю модель, на основі формул, рівнянь, нерівностей, систем. НАПРИКЛАД: Дослідити, яку суму потрібно витратити на обклеювання шпалерами вашої класної кімнати залежно від виду шпалер, клею, від того, хто буде обклеювати.
Номер слайду 6
Комп’ютерна імітаційна модель. Реалізується і досліджується з використанням програм, що відтворюють змінення значень властивостей моделей тих об’єктів, які змінюються випадковим чином, і тому їх не можна описати математично. НАПРИКЛАД: Програми, що досліджують: Змінення кількості населення у країні чи в регіоні за деякі інтервали часу. Змінення кількості опадів у даній місцевості по місяцях або роках і здійснюють певні прогнози на майбутні періоди часу. Політ літака чи рух автомобіля. Роботу ока людини. Програми, які імітують:
Номер слайду 7
Комп’ютерна графічна модель Реалізується і досліджується з використанням програм, у яких можна будувати і змінювати графічне зображення об’єкта. НАПРИКЛАД: Табличні процесори, у яких можна будувати діаграми або графіки як графічне зображення об’єктів дослідження. Програми для визначення інтер’єру кімнати шляхом вибору видів меблів, їх розташування, вибору видів і кольору шпалер, штор та ін.
Номер слайду 8
Метод розв’язування задач з використанням комп’ютерних моделей називають комп’ютерним моделюванням. Алгоритм створення і використання комп’ютерної моделі
Номер слайду 9
Створивши комп’ютерну модель, можна змінювати вхідні дані й залежно від них отримувати різні кінцеві результати. Таким чином можна досліджувати змінення значень властивостей моделі, використовуючи для цього комп’ютер. Дослідження моделі об’єкта з використанням комп’ютерного моделювання називають комп’ютерним експериментом. Метою комп’ютерного експерименту є отримання даних, на основі яких можна приймати рішення, робити висновки про властивості об’єкта моделювання або прогнозувати його поведінку в тій чи іншій ситуації. КОМП’ЮТЕРНИЙ ЕКСПЕРИМЕНТ
Номер слайду 10
Проведення комп’ютерного експерименту складається з таких етапів:
Номер слайду 11
30.10.2023 Сутність проведення комп’ютерного експерименту полягає в багаторазових запусках програми й отриманні кінцевих результатів для різних наборів вхідних даних.
Номер слайду 12
Дайте відповіді на запитання Що таке комп’ютерна модель?Які є види комп’ютерних моделей?Яка комп’ютерна модель називається розрахунковою? Наведіть приклади. Яка комп’ютерна модель називається імітаційною? Наведіть приклади. Яка комп’ютерна модель називається графічною? Наведіть приклади. Що таке комп’ютерне моделювання?Які етапи комп’ютерного моделювання ви знаєте? Схарактеризуйте кожен з них. Що таке комп’ютерний експеримент? Наведіть приклади. Яка мета комп’ютерного експерименту?
Номер слайду 13
Працюємо з комп’ютером Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся вимог безпеки життєдіяльності та санітарно-гігієнічних норм. Виконати вправи на с.40-41