Позаурочний предметний захід. Конкурс бук трейлерів
2021р
Мета конкурсу:
Журі конкурса:
представники адміністрації училища, члени методичної комісії гуманітарного циклу, бібліотекар.
У конкурсі беруть участь учні І – ІІ курсу.
Критерії оцінювання та вимоги до конкурсантів:
Номінації для нагородження:
- найяскравіший ;
- оригінальність вибору теми;
- оригінальність виконання;
- найскладніший за створенням.
Обладнання: виставка книг, презентація,бук трейлери.
Хід заходу
Викладач. Ми розпочинаємо літературне свято під назвою «Ода книзі». Література – це скарбниця духовних надбань всього людства. Серед навчальних дисциплін вона займає особливе місце, адже долучає учнів до найвищих людських цінностей. Література відіграє важливу роль у всебічному розвитку людини. Вона допомагає нам вчитися на помилках книжкових персонажів, а не на своїх власних. Кожний літературний герой – це індивідуальний і неповторний образ. Але водночас він має багато спільних рис з конкретними людьми. Чому саме ода і саме книзі?
А ось чому ми використали слово «Ода», нам допоможе пояснити літературознавчий словник. Ода – це урочистий ліричний вірш, в якому хтось або щось оспівується, прославляється. У перекладі з грецького слово це і означає – пісня. А книга тут до того, що все буде присвячено саме їй – ЇЇ Величності Книзі.
Друга частина нашого свята – конкурс створених учнями буктрейлерів.
Перегляд відеоролику «На полицях книги помирали»
1 ведучий
За всі віки життя на цій Землі
Знання і досвід, мрії променисті
Збирало людство у книжки малі
І берегло їх свято й урочисто.
2 ведучий
У книгах тих записано усе,
Що людське серце болем наповняло.
І те, що радість сонячну несе,
Що на заваді розвитку стояло.
1 ведучий
Шалені успіхи і радість відкриття,
Важкі невдачі, біль утрат і зраду.
З прадавньої пори і так усе життя
До книжки йшла людина на пораду.
2 ведучий
Бо книга — вчитель, добрий друг вона,
Завжди порадить щиро й допоможе.
В ній людства мудрість зібрана земна,
Тому вона — усе на світі може!
1 ведучий
Це знань могутнє й чисте джерело,
Що не міліє — повниться з роками!
І як би там людині не було,
А мудра книжка завжди поруч з нами.
2 ведучий
В часи тривог і в зоряні часи,
Коли від щастя хочеться літати.
Як промінь світла, книгу в світ неси,
Щоб мудрість в серці й світлий розум мати.
Викладач.Можливо хтось все-таки не згодний, що книга така вже і важлива у нашому житті. Думають, що книжок скоро взагалі не буде, їх замінять комп’ютери, планшети, ноутбуки, електронні книги.
Адже дійсно наш світ стає все більше насичений різними електронними новинками техніки. Навіть письменники спочатку свої книги набирають на комп’ютері, потім уже ці твори з’являються в друкарні, а потім і в книгарні.
Але книга, якою б вона не була, - це слово, а слово – це те, що було найпершим і що зробило нас людьми.
А щоб ще краще зрозуміти значення слова, книги, читання у житті людини, послухаймо усну народну мудрість.
Народна мудрість про книгу.
Викладач. Наші предки були мудрі. Але ж у них не було Інтернету. А сьогодні,у вік Інтернету, які книги, яке читання? Тут хоч би встигнути переглянути все в контактах, в однокласниках, у фейсбуці…
Ось чим ви займаєтеся у вільний час. Але чи знаєте ви, як називають оці соціальні мережі, які я озвучила: усякі там однокласники, фейсбуки і так далі? Ні! Всесвітня павутина! Ніколи не задумувалися над значенням слова «па-ву-ти-на». Так, від слова павук, а павук затягує в павутину, висмоктує соки і перетворює свою жертву… Навіть не хочу думати на що.
Викладач. Ось послухайте, що буває з тими, хто не читає і не перечитує навіть того, що сам написав, не говорячи вже про мудрі книги.
Зі шкільних творів або що буває, коли хтось не дуже читає
«Хлопчака, який ширяв у небі, помітив орел».
«В своїх чоботах я почував себе як удома».
«У Вови синець під оком, який йому дуже личить».
«Завіса відкрилася, й аплодисменти голосно заплескали».
«Він стояв і брязкотів зубами».
«З-за куща визирнули заячі вуха».
«Мисливець широко заплющив очі й вистрілив».
«На столі стояв глечик з молоком і бутербродами».
«Спортсмени бігли, відштовхуючись задніми ногами».
«Південна частина Гренландії покрита ескімосами».
«Корова топнула копитом і махнула хвостом з рогами».
«Цілу ніч у наметі пищали комарі і комахи».
«Годинники бувають висячі, стоячі, лежачі і ходячі».
«Коли в горах злива, то іде дощ».
«Я не люблю літати літаком, бо ніколи ще не літав».
«Він прибив до коня підкову».
«Вночі було два градуси нижче цельсія».
Учень. Книга — одне з найбільших див, створених людиною. З книги ми дізнаємося про минуле та день сьогоднішній, вона веде нас у захоплюючу подорож по країні Знань: розповідає про те, як вирощують хліб і зводять будинки, варять сталь і приборкують ріки. Як не можна жити без повітря, води та хліба, так не можна жити і без книги. Недарма і прислів’я є: «Хліб годує тіло, а книга — розум».
Учениця. Книжка вчить, як на світі жить. А хто багато читає, той багато знає. Адже у книжках зібрані всі надбання людства за цілі тисячоліття, а це -неабиякі знання.
Колись давно, багато тисячоліть тому, у людей не було книжок. Але люди завжди були допитливі, мали жвавий розум. Вони протягом усього життя на Землі робили відкриття і хотіли поділитися ними з найближчими людьми. Тому свої знання, вміння і навички передавали з покоління в покоління.
Учень. Чи знаєте ви, друзі, що були на світі і кам'яні книги. Це закони вавілонського царя Хаммурапі, записані за 2000 р. до н. е. на кам'яному стовпі висотою 2 м., вагою 10 т. Сьогодні цей текст можна розмістити на 50 сторінках середнього розміру.
Учениця. Найбільше видання в світі – багатотомна збірка „Акти і публікації Британського парламенту 1800 – 1900 рр.” вагою 31 т. Щоб їх прочитати треба 6 років затратити. На оправу цих книг пішла шкіра 34 тисячі кіз.
Учень. Найбільша у світі книга – німецький атлас 1661 року вагою 120 кг. Також німецькими поліграфістами видано найменшу книжечку форматом 2 мм. А перлиною слов'янської поліграфії є книжка байок Леоніда Глібова, що була видрукована 140 років тому, розмір якої трохи більший за звичайну марку.
Учениця. Найдорожча книга в світі є Біблія 1455 р. виготовлена на пергаменті. У 1926 р. американець Уолте заплатив за неї 350 тисяч доларів. На даний час вона знаходиться у Вашингтоні в бібліотеці Конгресу як національна цінність.
Учень. Всі ми знаємо про мудрого чоловіка на ім'я Нестор літописець. Крім цього літопису Україна прославилася такими літописами як „Повість минулих літ”, «Галицько – Волинським літописом”, рукописним Рейнським Євангелієм, Остромирівським Євангелієм, Чудовським Псалтирем, Ізборником Святослава 1073 р., Мстиславовим Євангелієм 1100 р. та ін.
Учениця. А ще Україна пишається рукописною книгою, написаною руською княгинею Євпраксією (онукою Володимира Мономаха). Її книжка – це своєрідна енциклопедія лікарських знань 12 ст.
Учень. Ярослав Мудрий заснував у 1037 р. першу бібліотеку у Київській Русі. Бібліотека Ярослава Мудрого знаходилася при Софіївському соборі у Києві. У соборі сиділи монахи, вони вручну переписували книги, виводили кожну букву, а великі букви оздоблювали орнаментом, політурки книг – коштовним каміням, золотом і сріблом. Такі книги коштували дуже дорого, а придбати їх могли заможні люди. Бібліотека Ярослава Мудрого налічувала понад 950 томів.
Перегляд відеоролику про незвичайні книги.
Викладач. А зараз переходимо до найцікавішого – до конкурсу бук трейлерів, створених нашими учнями. Але давайте спочатку нагадаємо, що таке бук трейлер?
Відповіді учнів.
Буктрейлер - це короткий (до 3 хвилин) відеоролик за мотивами книги, основне завдання якого - яскраво і образно розповісти про книгу, зацікавити, заінтригувати читача, спонукати до читання.
Буктрейлер - це новий жанр рекламно-ілюстративного характеру, що поєднує літературу, візуальне мистецтво, електронні та інтернет-технології, тобто поєднує в собі літературу, кіно, рекламу та Інтернет-технології.
Кожен буктрейлер відображає як професійні, так і особистісні переваги його творця. При створенні його можна використовувати відео, а можна обійтися ілюстраціями, фотографіями, розворотами книг.
Викладач. Добре. Розпочинаємо наш конкурс.
Підведення підсумків та нагородження переможців.
Слово журі.