Ведучий. Птахи! Їх можна побачити і почути скрізь: у парках, скверах, садах, лісах, на полях, біля водойм, у містах і селах або просто на вулиці.
Ведуча. Птахи — це пісня і політ! Це голоси наших лісів, полів, гір та пустель. Їхні пісні звучать на Землі цілий рік. Їхні голоси ми чуємо вдень і вночі.
Ведучий. Птахи — діти повітря, підкорювачі повітряного океану. Вони можуть піднятися вище гір і хмар, перелетіти пустелю, море, океан.
Ведуча. Птахи — діти веселки. Пір'я їх переливається всіма кольорами веселки. Вони несуть радість людям.
Ведучий. Птахи — частина природи, без них її краса була б неповною.
Ведуча. Птахи — вірні наші помічники, захисники лісів, полів, садів від шкідників та гризунів.
Ведучий. Тому їх треба берегти й охороняти. Про них треба піклуватися і допомагати у скрутні хвилини.
Ведуча. А ще про них складено безліч віршів, пісень, казок та оповідань. Давайте послухаємо вірші, які нам підготували першокласники.
Ведуча. Зима — найскладніший період у житті птахів. Не так холод, як голод дуже дошкуляє тим, що залишилися зимувати разом з нами. Давайте допоможемо їм, підтримаємо їх!
Ведучий. Саме тому в нашій школі була оголошена акція «На допомогу зимуючим птахам!». Ми робили годівнички і зібрали багато різної інформації: від простих загадок до енциклопедичних повідомлень. Ми спостерігали за ними, малювали їх.
Ведуча. Сьогодні ми підбиваємо підсумки. А ще оголошуємо конкурсну програму між учнями 3 і 4 класів. Запрошуємо команди цих класів, а також членів обраного журі зайняти свої місця.
Ведучий. Переходимо до нашої конкурсної програми. Як відомо, серед птахів поширене таке явище, як токування, під час якого птах намагається показати себе з найкращої сторони, який він єдиний і неперевершений. Давайте подивимося, як це буде відбуватися на «Тетерукових токах», на які запрошуються наші команди.
Оголошуємо перший конкурс. Конкурс домашнього завдання. Команди готували стінгазети, присвячені нашим пернатим друзям.
1 конкурс – домашнє завдання. Конкурс стінгазет «Птахи – наші друзі».
Ведучий. Відомо, що українці славляться своїми піснями. Значне місце у народних піснях приділяється птахам, в образах яких відображаються характер і риси самого народу.
Ведуча. Саме із цим пов'язаний другий конкурс — «Птахи в піснях нашого народу». Командам дається 5 хв на підготовку. Протягом цього часу вони мають назвати якомога більше пісень про птахів, виконати уривки з них. За кожну названу пісню нараховується 1 бал, а за кожен виступ додається ще по одному.
2 конкурс - «Птахи в піснях нашого народу».
Ведучий. Мабуть, усі ви чули про пташині базари, але побувати там не пощастило. Через те ми спробуємо організувати свій пташиний базар. На малюнках вам будуть показані птахи, яких ви повинні назвати. Правильна відповідь — 1 бал. Допомогти може коротенька інформація про того чи іншого птаха.
3 конкурс – «Пташиний базар»
Ведучий. Красиві птахи на малюнках. Їм би пам'ятники ставити.
Ведуча. Багатьом з них уже споруджено пам'ятники в різних країнах світу. Так, у США — горобцю, в Італії (Римі) — гусям, у Франції — голубам, у Канаді — казарці, у Японії — лебедю.
Ведучий. А ще птахи мають свої свята. Так, 26 березня наша країна щорічно відзначає День птахів.
Ведуча. 22 березня в народі відзначають свято Сороки. У цей день із тіста печуть жайворонків та пригощають ними друзів і знайомих.
Ведучий. А 12 листопада, на Зіновія, — свято синичок.
Ведуча. Багато птахів стали символами у народі. Ось наприклад: лебідь — символ вірності й любові; ворон і сова — мудрості; голуб — миру. Учні другого класу підготували для нас легенди про деяких птахів.
Ведучий. А що знають команди про птахів — покаже наступний конкурс «Все про птахів».
4 конкурс – «Все про птахів»
Запитання
Ведучий. А все-таки наші учасники молодці: знають все про птахів — вони начитані, розумні.
Ведуча. Давайте перевіримо, чи такі ж розумні у них капітани.
5 конкурс – конкурс капітанів
Ведуча. Які цікаві запитання! Хочеться їх ще продовжити цікавинками.
— Найбільш морозостійкі серед птахів — качки і гуси. Вони витримують температуру до -110 °С.
Ведучий. До речі, лебеді уміють ще й високо літати. Пілот одного з літаків повідомив, що спостерігав на висоті 8230 м зграю лебедів-кликунів, які злетіли з моря на таку висоту, щоб у польоті їм не заважали ураганні вітри.
Ведуча. Щоб ще більше дізнатися про птахів, потрібно розв’язати задачі. Це завдання для наших вболівальників.
6 конкурс – конкурс вболівальників
Цікаві задачі
Задача 1
Орли (також соколи та яструби) помічають мишу у траві за 100 м. Це перевищує гостроту зору людини у п‘ять разів. На якій відстані людина може помітити мишу?
Задача 2
Швидкість польоту ластівок — 40 км/год, а гусей — у два рази більша. Як
швидкість польоту гусей?
Задача 3
Пелікан кучерявий (який занесений у Червону книгу України) насиджує пташенят 40 днів, а баклан — на 12 днів менше. Скільки днів насиджує яйця баклан?
Задача 4
Домашній голуб літає на висоті 100 м, а ворона піднімається у 25 разів вище. На скільки метрів вище може літати ворона?
Задача 5
Лелека живе 60 років, а ворона у два рази більше. Який вік ворони?
Задача 6
Сіра сова за добу знищує 20 дрібних гризунів. Скільки гризунів знищить сова за місяць, у якому 30 днів?
Задача 7
У природі існує 144 види сов. У вісім разів менше видів живе в Україні. Скільки видів сов живе в Україні?
Задача 8
У світі існує 120 видів яструбів. Це у три рази більше, ніж чайок. Скільки
видів чайок існує?
Ведуча. Птахи — доступний об'єкт для спостережень. Незвичайне поряд. Треба тільки захотіти зустрітися з ним і тоді станеться диво — диво свого власного відкриття.
Ведучий. Для цього треба бути тільки уважним, спостережливим, збирати факти і багато читати.
Ведуча. А чи спостережливі наші гравці — покаже наступний конкурс.
7 конкурс – «Ці птахи»
. «Ці птахи...»
(Кожен учасник (відгадують по черзі з різних команд) має відгадати птаха, зашифрованого на картці. Правильна відповідь — 1 бал.)
Картки із завданнями
Картка 1
Живуть на деревах. Мають міцний дзьоб, довгий язик і міцний хвіст, завдяки якому можна спертися на кору дерева. На голові у них червона шапочка. Їх вважають санітарами лісу тому, що вони знищують багато шкідників у корі дерева. (Дятли.)
Картка 2
Належать до хижих. Вони мають велику голову і дуже великі очі з розширеними зіницями. У них гачкоподібний дзьоб, гострі кігті на лапах і дуже розвинений слух. Ведуть нічний спосіб життя. Живляться гризунами, невеликими пташками, комахами. (Сови.)
Картка З
Ці птахи зазвичай невеликі. Вони поширені по всій земній кулі, крім Антарктики. У них у забарвленні переважають сірі, коричневі та чорні тони. Переважно зерноїдні. Дуже поширені у нашій місцевості — їх можна побачити на вулиці, у парках, садах. (Горобці.)
Картка 4
Живуть на болотах і берегах водойм. Вони мають довгі ноги, шию та дзьоб. Здобич підстерігають, стоячи у воді, деякі з них бродять у пошуках їжі. Живляться різними тваринами. (Чаплі.)
Картка 5
Ці птахи хижі. Вони мають гачкуватий короткий дзьоб і гострі загнуті кігті. Оперення жорстке і щільно прилягає до тіла. Дуже корисні, бо поїдають гризунів, але й можуть завдавати шкоди птахівництву. (Яструби.)
Картка 6
Середніх розмірів, мають компактне тіло й довгий хвіст. Чотирипалі: ноги середньої довжини, сильні. Пальці міцні з трохи загнутими кігтями. Вони добре ходять і бігають. Їх розводять заради смачного м'яса переважно на півдні України та в Криму. (Фазани.)
Картка 7
Білі, як сніг. Належать до водоплавних. Вони великих розмірів, з довгою шиєю та вкороченими ногами. Передні три пальці з'єднані плавальною перетинкою. Шия довга, гнучка і красива. У цих птахів цінний густий пух, тому вони охороняються законом. Живуть переважно у парах. (Лебеді.)
Картка 8
Це співочі птахи. Вони вміють імітувати своїм голосом різноманітні звуки, наприклад, нявкати, мов кішка, рипіти, як дверцята, а також уміють копіювати різних птахів. Невеликі за розмірами, живуть у лісах. (Сойки.)
Картка 9
Прилітають до нас із Півночі. У них є чорна шапочка, сизувата спинка і червона грудка. Дзьоб товстий і короткий. Живляться ягодами, насінням, частково комахами. Найулюбленіша страва — насіння кінського щавлю. (Снігурі.)
Картка 10
Ці птахи за розмірами схожі на горобців, але вони обережніші й водночас «простодушніші» від горобців. Здебільшого комахоїдні, але не відмовляються поласувати насінням соняшника, а найулюбленіша страва — несолоне сало. Ми можемо їх упізнати серед інших птахів по жовтенькому «фартушку». (Синиці).
Ведуча. Скільки цікавої інформації сьогодні прозвучало! Скільки названо різних птахів! Скільки гарних слів їм сказано, скільки виражено пошани!
Ведучий. А зараз уявімо себе на бал-маскараді. Кругом гамірно, грає музика, гості все прибувають і прибувають. Усі в масках. Це надає їм такої таємничості!
Ведуча. Спробуймо впізнати наших таємничих гостей-птахів.
Ведучий. За допомогою міміки, жестів і звуків, тобто «пташиної мови», зобразіть для суперників якомога більше птахів, яких вони мають відгадати. За кожного артистично представленого птаха команді нараховується 1 бал, за не відгаданого супротивниками — ще 1.
8 конкурс – «Бал-маскарад»
Ведуча. Скільки гостей у нас сьогодні на нашому балу. За українським звичаєм, гостей потрібно частувати.
Ведучий. Давай ми їх запросимо до нашої «Пташиної їдальні», а учасники команд допоможуть нам скласти «меню».
Ведуча. Складіть якомога ширше «меню» для зимових птахів із переліку запропонованих страв. За правильно складене «меню» для кожного птаха команда отримує 1 бал. (Завдання виконується письмово.)
9 конкурс – «Пташина їдальня»
Ведучий. Команди добре впоралися із завданням, та все ж мені хочеться ще раз нагадати всім, чим найкраще годувати птахів зимою.
Ведуча. Під час годівлі птахів дотримуйтеся таких порад:
— насіння не потрібно смажити; перш, ніж давати птахам, його варто трохи почавити;
Ведучий. Що стосується пташиного апетиту, то відомо що:
Ведуча. І останній на сьогодні конкурс – це конкурс «Птахи в загадках».
10 конкурс – «Птахи у загадках»
Птахи у загадках
Назва гостя з шести літер.
На хвості у нього вісті —
Як усидиш тут на місці?
Що за гість? Ото морока...
Подивіться, то ж — ... (сорока)
3.Сива латка, чорна латка
На березі скаче. (ворона)
4. Що за пташка по болоту
Чапу-чапу! Чап-чалап!
Поглядає, чи немає
Де маленьких жаб. (чапля)
В сорочку вдягається,
В повітрі літає,
Завжди суха буває. (дика качка)
6. Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу,
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним добуваю. (дятел)
7. Чорна шапочка у нього,
Сизувата спинка.
У блакитнім піджаку
Прилітає взимку.(снігур)
8. Що воно за дивна птиця:
Світла денного боїться
Дзьоб гачком, великі очі
І не спиться серед ночі?(сова)
9. Хоч я не молоток —
По дереву вдаряю.
Кожнісінький куток
Обстежувать бажаю. (дятел)
10. Біле, як сніг,
Чорне, як жук,
Вертиться, як біс,
І повертається у ліс. (сорока)
11. Маленький, сіренький
На соняшник сів,
Надзьобався добре
І далі полетів. (горобець)
12. Білий, як сніг,
Надутий, як міх,
Лопатами ходить,
А рогом їсть. (лебідь)
13. Ходить по городу,
Великого роду.
Ноги, як лопати,
А сліду не знати. (гуска)
14. Шубка з сірого пушку
Скаче в жовтім фартушку,
Чорний шарфик та шапчина. (синиця)
15. Хто на дереві над нами
Прибиває щось гвіздками,
Наполегливо працює,
Хоч нічого й не майструє,
Робить він корисну справу,
Ще й одягнений яскраво? (дятел)
16. Патлатий хазяїн в стріху прилетів. (горобець
Ведучий. На цьому наша конкурсна програма закінчена. Просимо журі підвести підсумки.