Конспек уроку "ЗАГАДКА ЯК ВИД УСНОЇ НАРОДНОЇ ТВОРЧОСТІ. РОЗГЛЯД ЗМІСТУ І ФОРМ ЗАГАДОК

Про матеріал

Конспект уроку з української літератури "ЗАГАДКА ЯК ВИД УСНОЇ НАРОДНОЇТВОРЧОСТІ. РОЗГЛЯД ЗМІСТУ І ФОРМ ЗАГАДОК" (5 клас)

Перегляд файлу

 

ЗАГАДКА ЯК ВИД УСНОЇ НАРОДНОЇ  ТВОРЧОСТІ. РОЗГЛЯД  ЗМІСТУ І ФОРМ ЗАГАДОК

Мета: розкрити барвистий світ народних загадок, особливості цього оригінального виду фольклору; дати поняття про народну загадку, класифікацію загадок за змістом, розглянути форми загадок; розвивати логічне мислення, пам'ять, уяву школярів; виховувати допитливість, інтерес до фоль­клору, зокрема до народних загадок.

Обладнання: записи на дошці, ілюстрації, картки із завданнями.

Тип уроку:   урок засвоєння нових знань.

                                                       ХІД УРОКУ

I.  Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

-Що таке фольклор? Які жанри фольклору ви знаєте?

Мотивація навчальної діяльності

-У мене в двох кишенях є гроші;  коли з одної перекласти в другу одну гривню,  то буде порівну;  коли з другої перекласти   в  першу  одну  гривню,   то   в  першій  буде  вдвічі більше, ніж у другій. (П'ять і сім.) (Загадка-задача, математична.)

III. Повідомлення теми та  мети уроку

IV. Вивчення нового матеріалу

І. Бесіда за питаннями.

• Як ви думаєте, чому цей жанр фольклору, тобто загадка,  має таку назву?

 Від якого слова  походить слово загадка? (Від слова «гадати» думати, здогадуватися).  Умінню відгадувати загадки колись надавали великого значення. Вони були мірилом мудрості й розуму. Від цього вміння залежала подальша доля людини.

   Пригадайте прочитані народні казки, де персонажі рятують когось  або себе від лиха, відгадуючи поставлені їм загадки. («Мудра дівчина», «Близнята», «Летючий корабель» )

   У сиву давнину відгадування загадок було частиною весільного об­ряду — своєрідним екзаменом на розумову зрілість молодої чи мо­лодого. У ліричних піснях, широко відомих і нині, живуть спогади про цю давню традицію.

 2.  Розгляд побудови загадок

1) «Стоїть півень на току у червонім ковпаку». (Мак)

2) «Що то за віконця, що допомагають бачити сонце?» (Окуляри)

   Опишіть предмети, зображені на картині. Що подібне є у зовнішньому вигляді півня і маку?

   Які слова в загадці вказують на схожість предметів, зображених на картині? (Червоний ковпак)

   Що ж допомагає відгадати цю загадку? (Схожість в описі зовнішньо­го вигляду).

   А яка ж подібність між окулярами і совою?

   Отже, які є способи приховування задуманих предметів? (Опис зовнішнього вигляду, дії, властивостей; на основі протиставлення.)

 

   То що ж називається загадкою?

Відкрийте підручники на стор. 97 (Загадка-невеликий твір, в якому в прихованій формі описується задуманий предмет, котрий слід відга­дати.)

 

Записи визначення  в зошитах.

  А зараз у нас ще цікавіша робота. Подумайте, як можна назвати цю групу загадок?

1)Часто умивається, та рушником не витирається. (Кіт)

 2)За горами, за долами ходить свита і кожух. (Вівця)

 3)Зимою в білому, як сніг, а літом в сірому гуляє,

  Вловить його ніхто не зміг, тому що ноги довгі має. (Заєць)

4)Серед двору стоїть копа, спереду вила, а ззаду мітла. (Корова) 

  5)Прийшла вона із довгим вінико

  На бесіду із нашим півником,

Схопила півня на обід

Та й замела метлою слід. (Лисиця)

6)Я великий, я красивий,

    Як біжу я – в'ється грива.

      Хвіст у мене довгий-довгий,

      Він у мене, мов шовковий. (Кінь)

 7)Не говорить, не співає, а коли хто йде, господаря

      сповіщає. (Собака)

3. Робота з підручником (с.108-109)

•Теми (види) загадок дуже різноманітні.Давайте зачитаємо з вами ряд загадок та визначимо їх тематику( по 2 загадки за групами).

І-природа; ІІ- рослини; ІІІ- тварини; ІV-людина;V-предмети побуту; VI-почуття.

 

4. Форми загадок.

- Діти, давайте з'ясуємо  форму загадок.  У якій формі складено цю загадку?

Біжить свинка,

Вирізана спинка,

Оглянеться назад,

                А й сліду не знать.(Човен)

Робота з роздатковим матеріалом.

 

- Зверніть увагу. Що ви бачите? Правильно, картинку, проте вона не проста.                                                    Це картинка-загадка.

 

29-04-03.jpg29-04-04.jpg29-04-02.jpg         

Розгадування загадок за картинками.

Ребуси

-Але найцікавішими є загадки-жарти або загадки-задачі.

 

Вправа «Відгадай загадку».

  1.                Яких каменів немає в морі?
  2.                Під яким кущем ховається заєць в дощ?
  3.                Що стоїть між небом і землею?

 29-04-01.jpg

     VI. Закріплення нового матеріалу

 

  1.                Вправа  «Перебудова прислів’я в загадку»

- Одним із способів приховування задуманого предмета є форма запитання.
Давайте й ми прислів’я спробуємо перебудувати  в загадку.
                      Таблиця 1

 

Загадки

Відгадки

Прислів'я

1. Хто людей годує?

1. Праця.

1. Праця людей годує.

2 Що у світі наймиліше?

2. Сон.

2. Сон у світі наймиліший.

3. Що у світі найшвидше?

3. Думка.

3. Найшвидша у світі думка.

 

2. Вправа «Я знаю!» (Пригадування або складання загадки ).

  - Оскільки ви діти творчі, то я не могла пропустити такого завдання, як пригадування або складання   загадки.

  На основі поданих слів скласти загадки:

  1.      Крейда – білий зайчик, дошка – чорне поле, пише – скаче;

  Зразок. Білий зайчик чорним полем скаче.

 

2. Вправа " Я автор" (Презентація міні-книжечок).

 

V.  Підсумок уроку

-Діти, яка ж була мета нашого уроку. Чого ви навчилися, що пізнали? Яку роль відіграють загадки в житті людини, у вашому житті?

-Сьогодні на уроці ви доторкнулися до мовної скарбниці нашого народу, до його чарівного світу мудрості.

VI. Домашнє завдання:1.    Скласти самостійно загадки;
2.    Намалювати ілюстрації до загадок.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Комунальна установа

Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 26,

м. Суми, Сумської області

 

 

 

 

 

 

 

 

Загадка як вид усної народної творості.

Розгляд змісту і форми загадок

 

 

                                                           Конспект відкритого уроку

                                                       з української літератури

                                                     5-А клас, 29.11.2012 р.

                                                 Підготувала вчитель

                                                                 української мови і літератури

                                                                  Панченко Тетяна Миколаївна

 

doc
Додано
5 грудня 2018
Переглядів
5937
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку