Криворізька гімназія №34
Криворізької міської ради
Конспект уроку з ЯДС
в 4-В класі
На які водні ресурси багата Україна
Підготувала:
вчитель початкових класів
Фоміна Лілія Миколаївна
Тема: На які водні ресурси багата Україна
Мета: поглиблювати знання про водойми; повторити будову річки; продовжувати формувати поняття про водні багатства, познайомити з рівнинними та гірськими річками;поглиблювати уявлення про розташування водойм на карті України; розвивати вміння розрізняти найпоширеніші види водойм; виховувати бережливе ставлення до водойм рідної країни; спонукати до безпечного поводження на воді.
Обладнання: картки “Водойми”, плакат будова річки, фізична карта України, атласи для дітей, друковані зошити, роздаткові завдання для парної роботи “Річки України”, пам’ятки “Безпечне поводження на воді”.
Тип уроку: інтегрований (ЯДС, географія, історія, ОБЖ)
Хід уроку
І. Організація класу
Сіли, діти, всі рівненько,
Посміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
- Сьогодні у нас незвичайний урок. До нас завітали не лише вчителі початкових класів та батьки, а й вчителі старшої школи, які будуть навчати вас у наступному році: вчитель географії - Людмила Володимирівна та вчитель історії - Ольга Сергіївна, вони разом зі мною сьогодні проведуть урок.
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
IV. Опрацювання теми уроку
Кожна річка має свою будову (витік, русло, гирло, притоки)
Витік - звідки бере початок річка. Це може бути невеликий струмок, озеро, болото, льодовик у горах.
Річка тече по заглибині, що називається руслом.
Гирло - це місце, де річка впадає в іншу більшу річку або в море.
У великі річки впадають менші річки - притоки (права і ліва)
Створення проблемної ситуації
- А як же визначити, яка притока права, а яка ліва. Допоможе нам в цьому спеціаліст з географії.
- Щоб визначити праву та ліву притоки, треба стати обличчям за течією річки, праворуч буде правий берег, ліворуч - лівий; у річок, що протікають Україною, правий берег здебільшого високий і крутий, а лівий - низький і пологий.
- За фізичною картою визначимо праву та ліву притоки Південного Бугу.
Повертаємося до роботи над схемою і визначаємо притоки
3. Робота з підручником (с. 100)
За розміром річки поділяють на великі й малі, за глибиною - на глибокі й мілкі; в залежності від місця протікання - на рівнинні та гірські. Допоможіть, з допомогою підручника визначити, які особливості мають гірські річки, а які рівнинні.
Гірські - мають швидку і бурхливу течію. Вони мілководні, їхні долини вузькі та глибокі
Рівнинні - течія повільна, плавна .
Взагалі на території України нараховують близько 63 119 річок, серед них 60 000 річок дуже малих (менше 10 км). Сьогодні на уроці ми розглянемо 5 основних річок України, які мають велике значення для нас. Більшість річок протікають не лише на території України, за її межами річка може змінювати свою течію, місце протікання. Тому ми визначаємо гірська це річка чи рівнинна в межах нашої країни.
- А чи знаєте ви, як працювати з картою? А як показати правильно річку? Звернемося знову за допомогою до Людмили Володимирівни.
4. Робота з фізичною картою
- Показ та називання річок України (Дніпро, Дністер, Південний Буг, Тиса, Прут). Вчитель географії на дошці, а діти в атласах.
5. Танцювальна фізхвилинка
6. Розповідь вчителя історії та підготованих дітей про річки.
Допоможуть розповісти цікаву інформацію про річки та показати їх на карті вчитель історії та підготовлені учні.
1) Дніпро.
Запрошую вас у рубрику історична цікавинка. Історія - це наука, що вивчає минуле людства. Ви будете вивчати цей предмет в старшій школі.
Дніпро - найбільша річка в країні та 4 за довжиною в Європі. Протікає вона територією 3 держав: України, Росії та Білорусі.
Пропоную ще раз поглянути на карту та запам’ятати , де ж знаходиться наша р.Дніпро в межах України (демонстрація на карті).
Вода - це основа життя. Здавна вода допомогала нашим предкам - козакам. А чи знаєте ви, хто такі козаки?
Козаки (з показом ілюстрації) - вільні озброєні люди, представники військового стану, воїни-найманці.
- Як ви думаєте чим допомогала річка Дніпро козакам?
Дніпро був великою річкою, на якій велося судноплавство, можна було влаштовувати Запорізьку Січ, боронитися від ворогів, рибалити, транспортувати матеріали і товари, і взагалі ця ріка була вирішальною в становленні козацтва. По Дніпру часто плили до Туреччини, Криму та нападали на їхні узбережжя. Такі спроби були, як правило, вдалими, і козаки перемагали ворогів, а головне – захоплювали багато здобичі та звільняли бранців.
Запорізька Січ - це поселення за порогами Дніпра.
Пороги - це підвищення дна, що порушує течію річки.
Судноплавство - це використання водних ресурсів (океани, моря, річки) для руху суден (кораблі, човни)
Бранці - це полонені.
Дніпро і в сучасні часи має для нас величезне значення. На сьогоднішній день водою річки користується 70 % населення України, промисловість, сільське господарство. Крім того, на Дніпро припадає половина всіх річкових шляхів країни й основна частина річкових перевезень вантажів і пасажирів.
На Дніпрі побудовано багато електростанцій і їх кількість постійно збільшується. Головною особливістю гідроелектростанцій Дніпра є їх маневреність, здебільшого вони працюють у години пік, коли потреби в електроенергії є найбільшими.
Про роль головної річки країни можна ще багато розповідати і ця роль в житті українців не перебільшена. Дніпро – не лише головне джерело водних ресурсів, а й символ могутності, нездоланності, впевненості та слави української землі.
2) Дністер. Це рівнинна річка. Річка протікає на території України та Молдови. Початок бере в Карпатах і впадає в Дністровський лиман Чорного моря. Річка завдовжки – 1 363 км, протікає у семи областях. Друга за довжиною річка в Україні та дев'ята в Європі. Одна з найбільш повноводних річок України. На території України в Дністер впадає майже 500 річок. На річці споруджені гідроелектростанції (на території України це Дністровська ГЕС та ГЕС-2). Використовують річку також для водопостачання в населені пункти, для промисловості та для сільського господарства.
3) Південний Буг - бере свій початок на Подільській височині на Хмельниччині. Він завдовжки 795 км. Це рівнинна річка. Південний Буг має 301 притоку, кожна з яких є завдовжки 10 км. Це третя за розміром річка України. Південний Буг – єдина велика річка України, що починається і закінчується в межах нашої держави. Його воду широко використовують для зрошення земель та для водопостачання. На річці побудовано 13 малих гідроелектростанцій та багато водосховищ.
4) Тиса. Гірська річка. Найбільша ліва притока Дунаю. Довжина — 966 км (у межах України — 201 км). Бере початок в Україні в Закарпатській області і тече через всю Угорщину, після чого впадає в Дунай у Сербії. Поповнюється річка переважно за рахунок дощів і танення снігів. В Україні Тису використовують для водопостачання, риболовлі та відпочинку.
5) Прут. Бере початок з джерела на схилі Говерли, впадає в Дунай в Молдові. Ліва притока Дунаю. Довжина Прута становить 967 км, з яких 272 км припадає на територію України. На території України - це гірська річка, має бурхливу течію. Використовують річку для господарських потреб (водопостачання, рибальство, судноплавство, виробництво гідроенергії) також для туризму та відпочинку.
7. Повторення правил поведінки на водоймі
- В яку пору року ми можемо ходити до річки? Чи будуть змінюватися правила поведінки під час різних пір року? Чому?
Сьогодні ми повторимо з вами правила поведінки на воді влітку.
- Щоб не забувати ці правила, ви отримуєте пам'ятку, яку ви зможете повторювати разом з батьками.
8. Робота в парі
- Кожна пара має конверт, в якому знаходиться картка "Гірські та рівнинні річки", а також назви річок. Необхідно розмістити назви річок відповідно до їх виду.
V. Підсумок уроку
Вправа "Мікрофон"
- Що сьогодні ми вивчали на уроці?
- Що вам найбільше запам'яталося?
VI. Домашнє завдання
Підручник с. 99-102, відповідати на запитання; зошит с. 51 завдання 5 (записати правила поведінки на воді взимку)