Конспект комплексного заняття з розвитку мовлення (молодша група)
Тема: «Маленькі помічники»
Мета: Формувати навички зв’язного мовлення:
Знайомити дітей з процесом садіння цибулі. Закріпити знання малечі про умови необхідні для росту рослин (тепло, волого, сонце).
Словник: цибуля, денце, пір’ячко, вітаємо, візьми, гірка, їдка, тверда, кругла, золотиста, садити, їсти, варити, різати, смажити.
Хід заняття.
Давайте з ними привітаємось.
Ми гостей вітаємо
Ми їм посміхаємось
Весело танцюємо
Пісеньку співаємо.
Барабани: бу – бу – бу
І на дудочці: ду – ду
Граєм, граєм виграваєм
І гостей усіх вітаєм.
Це маленький сонячний посланець, а звати його Теплунчик. Таке ім’я йому дала Весна. Хочете зігрітися від сонячного посланця? Давайте візьмемо його до рук, передаємо товаришу, посміхаємось і назвемо ласкаво його ім’я, так ми передаємо своє тепло тому, хто поряд. Візьми…
Гра «Передай своє тепло»
– Хто це? (фото дітей)
– То для кого конверт? (для нас)
– А від кого він? (від дідуся)
– Відкриваємо конверт, подивимося що в ньому. Діти, дідусь запрошує нас до себе в гості на село.
Хочете поїхати?
-А на чому ми можемо швидко доїхати?
-На чому ми можемо доїхати, якщо летітимемо по небу?
-А якщо їхатимемо по дорозі?
-А якщо попливемо по річці?
Тож сідайте, поїхали.
Ду…на гостини їду.
Зі… на швидкому потязі.
Ли… вже приїхали.
-Подивіться, и вся цибуля однакова за кольором та розміром? (ні)
-Давайте ми її розглянемо.
Візьміть кожен по одній цибулині.
-У тебе якого кольору цибуля?
(У тебе яка?)
-А у тебе? А у тебе?
У червону корзину ми покладемо велику цибулю, а в зелену – маленьку.
Кожен з вас повинен сказати що він кладе, якого кольору і розміру.
Я перша покладу. Послухайте, як я кажу:
Молодці. Ви добре впорались із завданням.
-Ой, що це ми з вами їдемо до дідуся без гостинців. Давайте візьмемо з собою цибулю.
Тож їдемо далі.
Ду…на гостини їду.
Зі… на швидкому потязі.
Ли… вже приїхали.
-Давайте ще раз розглянемо цибульку.
Візьміть всі по цибулинці.
-Покатіть її по долонці.
-Якої вона форми?
-Придивіться, яка вона? (тверда)
-Якого кольору у неї кожура?
-Яка вона на дотик? (гладенька)
-Яка вона на запах? (їдка)
-Чи всі ви коштували цибулю? Яка вона на смак? (гірка, пекуча)
-То навіщо ми з вами її їмо, якщо вона їдка, гірка, пекуча?
(багато вітамінів, щоб не хворіти).
-Так цибуля – це перший помічник від простуди та грипу. А ще кажуть
«Цибуля від семи хвороб рятує».
Давайте назвемо її ласкаво:
Цибулька, цибулинка, цибулиночка .
-Діти, а що з цибулею можно робити? (чистити, різати, варити, смажити, їсти,
садити).
Вже час нам у дорогу. Складайте цибулю в корзину.
А далі я пропоную їхати на конях. Згодні?
На коняці їхали (клацання язиком)
До річки доїхали.
Трр. Стоп. Розворот.
На машину сіли.
Долили бензину – буль – буль
На машині їхали ш – ш – ш
До села доїхали.
А ну дівчата. А тепер хлопці
Їде, їде дід, дід Пішов дід на гриби
Несе, несе міг, міг Баба на підпеньки
Отакий дідище Дід свої поварив
Таке бородище Бабині сиренькі.
Отакий ногатий
Отакий рукатий
Отакий вусатий
Такий бородатий
Пусти дітей до хати.
Дід:
-Ой, хто це тут? Та в мене гості.
Вітаю Вас, малята, любі хлопчики й дівчата.
Вихователь:
-Вітаємо Вас, дідусю!
Дідусю, а ми тобі привезли цибулю.
Дід:
-Ой, які ви молодці, я збирався садити город та захворів, недужаю.
Вихователь:
-А ми тобі допоможемо.
-Діти, поможемо дідусеві посадити цибулю?
-Одягайте фартухи, щоб не забруднились. Та ставайте до столу.
Згадаємо:
-У цибулини є верх – (показати) звідси виросте зелена цибулька – називається вона пір’ячко. Давайте разом скажемо пір’ячко.
-Покажіть, де у цибулинки низ. Погляньте, а що є у цибулинки внизу?
Низ у цибулинки називається – денце. Давайте разом скажемо – денце. Обведіть його пальчиком. Цибульку треба садити денцем до низу.
Якщо ми посадимо цибульку, коріння буде рости вверх чи вниз? (Покажіть).
-А пір’ячко куди ростиме?
Коріння вниз – все глибше та глибше.
А пір’ячко вверх – до сонечка тягнеться,
Сонечку посміхається,
Вітерець прилетів – гойдає пір’ячко.
-Коріння вниз – міцно тримається за землю, а пір’ячко все вверх та вверх. Ось виросте зеленка цибулька висока, висока.
-Спочатку я насиплю тирсу в горщик.
-Скільки тирси насипаємо? (Не зовсім повний, щоб залишилося місце для цибульки).
-Як правильно посадити цибульку? (Денцем вниз).
-Тепер ви посадіть свої цибулинки. Намагайтесь працювати охайно, не розсипати тирсу.
Індивідуальна робота
-Молодці. Всі ви добре попрацювали.
-Подумайте. А що ще треба зробити, щоб цибулинка росла? (Полити).
-Я поллю вашу цибульку.
-Що я роблю? (Поливаю).
-Чим?
-Навіщо?
-Пославте свої горщики на рознос і приберіть своє робоче місце.
-А куди ми поставимо цибульку, щоб вона краще росла? (На підвіконня).
-Правильно. Ближче до сонечка!
Давайте погукаємо сонечко!
Сонце, глянь на нас із неба,
Нам тепло на землю треба
Вийди, вийди сонечко
На дідове полечко
На бабине зіллячко
На наше подвір’ячко.
Вихователь:
-Дідусю, ось ми й посадили твій город.
Дід:
-Спасибі. А у мене є для Вас подарунок.
Вихователь:
-Дякуємо тобі, дідусю. А нам вже час в дитячий садок. Сідайте на коней та й поїхали.
На коняці їхали (клацання язиком)
До річки доїхали.
Трр. Стоп. Розворот.
На машину сіли.
Долили бензину – буль – буль
На машині їхали ш – ш – ш
Додому доїхали.