КОНСПЕКТ інтегрованого заняття (мовленнєвий розвиток, ознайомлення із соціумом, малювання) «Український одяг» для дітей старшого дошкільного віку

Про матеріал
Інтегроване заняття (мовленнєвий розвиток, ознайомлення із соціумом, малювання) Тема:« Український одяг» Мета:поглиблювати та закріплювати знання дітей про предмети українського національного вбрання. Вчити називати та складати описові розповіді про народний костюм. Вправляти в умінні будувати сполучення із заданим словом узгоджуючи іменники із відповідним родом слова-ознаки; в умінні добирати римовані слова, складати віршовані рядки. Поповнювати словниковий запас назвами матеріалів із яких виготовлене українське вбрання. Залучати до оздоблення площинних форм візерунками (предмети одягу) за мотивами української вишивки. Розвивати зв’язну розповідну мову, мислення, увагу, творчі здібності. Виховувати пізнавальний інтерес до українських народних звичаїв, патріотичні почуття.
Перегляд файлу

Лозівський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок)

комбінованого типу №11 «Берізка»

Лозівської міської ради Харківської області

 

 

 

 

 

 

 

 

КОНСПЕКТ

інтегрованого заняття (мовленнєвий розвиток,

ознайомлення із соціумом, малювання)

 «Український одяг»

для дітей старшого дошкільного віку

 

 

 

 

 

 

                                                  Підготувала і провела  вихователь:

                                                                 Колісник  Ірина Іванівна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інтегроване заняття

(мовленнєвий розвиток, ознайомлення із соціумом, малювання)

 

Тема:« Український одяг»

Мета:поглиблювати та закріплювати знання дітей про предмети українського національного вбрання. Вчити називати та складати описові розповіді про народний костюм. Вправляти в умінні будувати сполучення із заданим словом узгоджуючи іменники із відповідним родом слова-ознаки; в умінні добирати римовані слова, складати віршовані рядки. Поповнювати словниковий запас назвами матеріалів із яких виготовлене українське вбрання. Залучати до оздоблення площинних форм візерунками (предмети одягу) за мотивами української вишивки. Розвивати зв’язну розповідну мову, мислення, увагу, творчі здібності. Виховувати пізнавальний інтерес до українських народних звичаїв, патріотичні почуття.

 

Словник: український костюм, плахта, кушак, вишиванка, сапян.

 

Матеріал: квіти-фішки, стрічки, чарівна скриня, український одяг, українське вбрання для дівчинки та Лисички, записи українських мелодій, площинне зображення ляльок (хлопчик та дівчинка), площинні форму одягу, фарби, пензлі, серветки.

 

Хід заняття

Вихователь: Діти, погляньте, як гарно прибрана сьогодні наша група.

Що ви бачите на столі? (вишиті рушники, народні іграшки, посуд, тощо).

Як ви гадаєте, який народ пишається такою красою?

А хто ми з вами і де живемо?

Що для нас Україна?(відповіді дітей)

Чому для нас Україна – найдорожча? (відповіді)

Дитина читає вірш П.Осадчук «З тобою».

Послухай як струмок дзвенить,

                                        Як гомонить ліщина.

                                        З тобою всюди, кожну мить

                                        Говорить Україна.

                                        Послухай, як трава росте,

                                        Напоєна дощами

                                        І як веде розмову степ

                                        З тобою колосками.

                                        Послухай, як вода шумить –

                                        Дніпро до моря лине –

                                        З тобою всюди, кожну мить

                                        Говорить Україна.

Вихователь: А давайте разом пригадаємо про що ще говорить Україна і пограємо у гру «Українське, наше, рідне».

За кожну правильну відповідь ви отримаєте фішку, тож будьте уважні. Я починаю, а ви – продовжуєте.

Українське село – місто, свято, поле, море, небо, минуле, сонце, козацтво.

Український рід – прапор, герб, гімн, символ, козак, рушник, край, народ, віночок, хлопець.

Українська хата – земля, мова, пісня, казка, дівчина, писанка, калина, річка, книжка, гра.

Молодці, ви були уважні, тому і впоралися із завданням. А зараз проходьте на свої місця, бо у мене для вас є сюрприз.

Звучить українська мелодія,

входить дівчинка в українському вбранні

- Діти, погляньте, хто до нас завітав!

Дівчинка читає вірш Ю.Шкумеляк «Мала українка»

                                                Ой вдягнуся у неділлю

                                                У вишивану сорочку,

                                                У червону спідничину

                                                І корали на шнурочку.

                                                Заплету я свої коси

                                                І візьму віночок з рути,

                                                Ще васильком заквітчаюсь,

                                                Чи від мене кращій бути?

                                                 А на ноги чоботята,

                                                 Червоні, сапянові!

                                                 Я маленька українка,

                                                 Будьте всі мені здорові!

Дівчинка: Чи сподобався вам віршик?

Про кого в ньому розповідається?

Чи приємно вам дивитися на мене?

Чому?

Вихователь: В яке вбрання одягнута маленька українка?

- Сьогодні ми продовжимо розмову про українське народне вбрання, яке носили наші прадіди та прабабусі.

А допоможе нам в цьому чарівна скриня.

Будемо ми діти  кожну річ розглядати та про неї розповідати. А потім визначати, чия розповідь найкраща, тож будьте уважні. Ви повинні обрати річ, назвати її, визначити з чого вона виготовлена, як оздоблена та хто її одягає. За цікаву та змістовну розповідь, ви отримаєте фішку-квітку.

Д/г «Вбрання українців»

(складання описової розповіді)

 Невипадково ми їх розклали у дві купки. Чому? (жіночий та чоловічий одяг). А чи знаєте ви, яке взуття носили українці? З чого шили чоботи? Якого кольору жіночі (чоловічі) чоботи?

- А зараз, увага! Настав час визначити, чия розповідь була найкраща? (відповіді)

За цікаві і змістовні розповіді ви отримуєте фішки.

Діти, пригадайте прислів’я, народні жарти про український одяг.

                       Як неділля, то й сорочка біла.

                     Ой, гоп штани-шаровари, куповані у Києві на базарі.

                     Шаровари сині, а ще двоє дома в скрині.

                     Кожух та свита і душа сита.

                     Іде зима, а кожуха нема, чоботи ледащо і купити нема за що.

                     Найкращий парубок Микита, що на ньому сіра свита.

                     Вбрався в жупан та думає, що пан.

                     На нозі сапян рипить, а в борщі півник кипить.

- Молодці, ось такі жарти склав наш народ про український одяг.

А зараз у вас є нагода отримати ще фішки-квітки, бо ми будемо грати у цікаву гру «Із чого наше вбрання»

                                     Сорочка із льону – лляна сорочка

                                      Шаровари із шовку – шовкові шаровари

                                      Спідничка із шерсті – шерстяна спідничка

                                      Стрічки із атласу – атласні стрічки

                                      Намисто із скла – скляне намисто

                                     Чобітки із сап’яну – сап’янові сапоги

                                      Шапка із вівці – овеча шапка

- Діти, даючи правильні відповіді, ви отримали квіточки, тож давайте з них сплетемо віночок, дізнаємося, чий вінок кращий, чи той, що сплели дівчатка, чи той, що сплели хлопчики.

Діти викладають віночки

А зараз завдання для хлопчиків: назвіть квіти, які ви вплели у віночок та їх значення.

                                             Ромашка – символ добра

                                              Мак – символ любові

                                              Незабудка – символ вірності

                                              Волошка – символ ніжності

Завдання для дівчаток: поясніть значення кожного кольору стрічки.

                                               Жовта – символ сонця

                                                Блакитна – води і неба

                                                Рожева – символ багатства

                                                Червона – символ любові

                                                Зелена – символ рослин

У народі кажуть: «Віночок вити – життя любити». Бо вінок – це не тільки прикраса, а й оберіг, лікар. В ньому є чарівна сила, яка знімає головну біль, береже волосся. У віночках танцювали, водили хороводи. Тож давайте і ми поведемо  хоровод.

Народна гра «Віночок»

                                                  Візьмемось за руки,

                                                  Підемо на луки,

                                                  Там сплетем віночок,

                                                  Станемо в таночок.

                                                  Чий найкращий вінок,

                                                  Той і піде у танок.

 

- Діти, поки ми грали, до нас гостя завітала, спробуйте відгадати, хто це:

Загадка:                                   Журавель до себе гостю запросив.

                                                Довго готувався, щось в печі варив.

                                                Але гостя страву ту не зїла

                                                І журавля до себе запросила.

                                                Чи впізнали, хто це? Лисичка

Лисичка: Добрий день, діти. Я дуже рада, що зустрілася з вами.

Вихователь: З якої казки завітала гостя?

                      Чому вона вбрана в український одяг?

- Подивіться уважно на Лисичку і скажіть, який предмет одягу римується зі словом лисичка? Лисичка- спідничка

- Давайте спробуємо про Лисичку і спідничку скласти віршик.

Як називають Лисичку в казках? Лисичка-сестричка

Якою її описують в українських народних казках? Хитрою

Складіть про це речення     Хитра Лисичка-сестричка

Як спідничка опинилася на Лисичці? Вона її одягла

Спідничка яка? Гарна, красива

Складіть про це речення аби слово спідничка було в кінці.      

Одягла гарну спідничку

Що зараз стала робити Лисичка? Кружляти

Продовжіть речення: Стала в ній ......вона кружляти

Який зараз настрій у вас викликає Лисичка? Веселий

Тобто Лисичка що робить?   Звеселяє

Кого вона звеселяє? Всіх нас

Складіть про це речення аби слово звеселяти було в кінці.

Всіх нас звеселяти.

А зараз спробуємо повторити віршик з початку

                                          Хитра Лисичка-сестричка

                                          Одягла гарну спідничку.

                                           Стала в ній вона кружляти,

                                           Всіх нас звеселяти.

-Молодці, ви справжні поети!

Нещодавно Лисичка відвідала дітей середньої групи і дізналася, що вони теж хочуть знати, який одяг носили їх прадіди та прабабусі.

Тому Лисичка принесла вам ось цих ляльок (показ площинних ляльок) для того, щоб ви допомогли виготовити гру «Одягни ляльку».

Чи згодні ви виконати завдання Лисички?

В яке вбрання нам необхідно одягнути ляльок?

Ми неодноразово розглядали українське вбрання, визначали неповторність та красу вишиванок. Тож спробуйте всі свої враження відтворити у малюнку.

Але спочатку закрийте на мить очі і уявіть, яку б річ ви хотіли оздобити?

                                Діти визначаються та називають річ

Який візерунок буде на сорочці?

Які кольори використаєш?

Як розмістиш візерунок?

Якого кольору будуть шаровари?

Якого кольору намалюєш кушак?

Як будемо малювати тонкі лінії?

- Я бачу, що ви визначились, тому запрошую до роботи.

самостійна робота дітей

- Молодці, ви добре попрацювали. Як вважаєте, чи сподобається дітям середньої групи одяг який ви створили?    Чому?

Перш ніж віднести гру дітям, я хочу у вас запитати:

Що запамяталось вам сьогодні найбільше?

Про що ви розкажете своїм друзям чи батькам?

 

 

 

1

 

docx
Додано
26 січня 2019
Переглядів
6532
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку