Конспект навчального заняття з Технології для 5-6-х класів на тему "Закріплення деталей аплікації нитками на основі панно чи картини"

Про матеріал

Конспект навчального заняття з Технології на тему "Закріплення деталей аплікації нитками на основі панно чи картини", розрахований на дві години у 5-6-х класах при виконанні проекта, де об'єктом проектно-технологічної діяльності учнів є "Панно, картина", що виконується однією з основних технологій "Технологія виготовлення аплікації (з текстильних та природних матеріалів)".

Конспект дає змогу ознайомити учнів з різними способами закріплення деталей аплікації до основи панно чи картини, з петельним швом, його використанням, графічним зображенням та вимогами до виконання, а також з послідовністю прикріплення деталей аплікації нитками на основі панно чи картини.

Перегляд файлу

Активним і уважним будь

І про кмітливість не забудь!

Видумуй, пробуй і твори

Розум і фантазію прояви!

 

Тема. Закріплення деталей аплікації нитками на основі панно чи картини

Практична робота. Пришивання деталей аплікації до основи панно чи картини

Мета:

навчальна: забезпечення засвоєння технології виконання шва «петельний»

розвиваюча: розвиток моторних навичок під час закріплення деталей аплікації нитками на тканині

виховна: виховання бажання оволодіти якою-небудь професією

Тип уроку. Формування умінь та навичок учнів

Ключові слова: петельний шов, деталі аплікації

МТО. ІКТ, інструкційні картки, зразки панно та картин оздоблених аплікацією, графічне зображення петельного шва

Інструменти та матеріали. Тканина для основи аплікації з перенесеним малюнком та прикріпленими деталями аплікації, деталі аплікації, голки, нитки, ножиці, гольник, наперсток

Об’єкт праці. Панно, картина

Міжпредметні зв’язки. Креслення, математика, трудове навчання, образотворче мистецтво

 

Структура уроку

  1. Організаційний момент
  2. Виявлення знань і вмінь учнів
  3. Актуалізація опорних знань учнів
  4. Мотивація навчальної діяльності учнів
  5. Повідомлення теми уроку
  6. Визначення мети(завдань) для учнів на урок
  7. Вивчення нового матеріалу
  8. Осмислення учнями вивченого матеріалу
  9. Формування умінь і навичок учнів
  10. Рефлексія
  11. Мотивація оцінок, виставлення їх у журнал і щоденники
  12. Завдання додому
  13. Прибирання робочого місця

Хід заняття

  1. Організаційний момент
  • Перевірка підготовленості робочих місць
  • Перевірка наявності робочого одягу  

II.  Виявлення знань і вмінь учнів

  Індивідуальне опитування:

  • Які ви знаєте способи прикріплення деталей аплікації на основу панно чи картини?
  • Де можна використовувати шов «уперед голкою»?

Фронтальне опитування:

  • Як графічно можна зобразити шов «уперед голкою»?
  • Що означає приметування деталей аплікації до основи?

III.  Актуалізація опорних знань учнів

Оживлення знань, умінь, досвіду:

  • Що знаєте про петельний шов?
  • Вмієте виготовляти виріб, дотримуючись безпечних прийомів праці?
  • Як краще закріплювати деталі аплікації нитками на тканині?

IV.  Мотивація навчальної діяльності

          Щоб виготовлені вашими руками панно чи картина мав привабливий вигляд, ви повинні знати способи закріплення деталей аплікації та вміти виконувати петельний шов

V.  Повідомлення теми уроку

     Тема. Закріплення деталей аплікації нитками на основі панно чи картини

VI.   Визначення мети для учнів на урок

         Учні повинні знати: Технологію виконання петельного шва

         Учні повинні вміти: Пришивати деталі аплікації до основи панно чи картини

VII.  Вивчення нового матеріалу

  • Способи закріплення деталей аплікації

    Учитель. Деталі аплікації можна закріплювати до основи різними способами (мал.1): приклеювати (а), пришивати вручну (б) або на швейній машині (в).

C:\Users\DB26~1\AppData\Local\Temp\FineReader10\media\image1.jpeg

Мал.1 Закріплення деталей аплікації нитками на тканині

  • Петельний шов

    Учитель. Назва петельного шва походить від його первісного призначення — обробки петель. Коли не було швейних машин, петлі на одязі обробляли вручну петельним швом (мал. 2).

 

Мал. 2 Обробка петлі петельним швом

 

Також цей шов використовують для обробки країв швейних виробів, щоб запобігти їх обсипанню:

  • при виготовленні аплікацій для закріплення деталей на тканині (мал.3)

 

C:\Users\DB26~1\AppData\Local\Temp\FineReader10\media\image4.jpeg

Мал.3 Закріплення деталей на тканині

 

  • для оздоблення швейних виробів(мал.4)

C:\Users\DB26~1\AppData\Local\Temp\FineReader10\media\image2.jpeg

Мал. 4 Оздоблення швейних виробів

 

  • при виготовленні м'яких іграшок(мал.5)

C:\Users\DB26~1\AppData\Local\Temp\FineReader10\media\image3.jpeg

Мал. 5 Виготовлення м’яких іграшок

  • як простий вишивальний шов(мал.6)

C:\Users\DB26~1\AppData\Local\Temp\FineReader10\media\image5.jpeg

Мал. 6 Простий вишивальний шов

  • Графічне зображення шва та послідовність його виконання

Учитель. Петельний шов утворюють вертикальними петлеподібними стібками.

Шиють петельний шов зліва направо. Петля, що поєднує сусідні стібки, лягає не по верхньому краю шва, а по нижньому (мал. 7 ).

C:\Users\DB26~1\AppData\Local\Temp\FineReader10\media\image6.jpeg

Мал. 7 Послідовність виконання петельного шва

Учень. Послідовність виконання петельного шва:

  • Край тканини слід покласти на вказівний палець і притримувати його великим пальцем. Вивести нитку з вивороту на лицьовий бік у точці 1
  • Відступити вгору на довжину стібка і вколоти голку в тканину в точці 2. Для утворення петлі необхідно відступити від попереднього стібка вправо, рухом голки до себе викласти нитку петлею та зробити стібок зверху вниз так, щоб петля залишилася під голкою
  • Виколоти голку в точці 3, стежачи за тим, щоб робоча нитка була під голкою. Потягнути нитку вертикально вниз уздовж стібка, утворюючи петлю
  • Виколоти голку на виворотний бік через точку 4 і вивести її на лицьовий бік у точці 5. Нитка має бути під голкою
  • Щоб закінчити шов, треба вивести голку на виворітний бік за останньою петлею
  • Підтягнути нитку, щоб отримати маленький прямий стібок, і закріпити її
  • Закріплення деталей аплікації нитками на тканині

Учень. Петельним швом обробляють зрізи в аплікаціях та прикріплюють деталі аплікації до основної тканини.                            

 Вимоги до виконання петельного шва:

  • Усі стібки шва мають бути розміщені паралельно
  • Лицьові й виворітні стібки розташовувати перпендикулярно до краю тканини
  • Довжина стібків, відстань між стібками мають бути однаковими по всьому шву
  • Переплетення петель має розташовуватися по контуру візерунка
  • Переплетення ниток по краю тканини не повинно стягувати тканину
  • Розмір стібків, їх висоту та щільність добирати залежно від типу тканини
  • Після пришивання деталей петельним швом необхідно видалити зметувальні стібки.

VIII.  Осмислення учнями вивченого матеріалу

  • Які ви знаєте способи закріплення деталей аплікації?
  • Давайте, розгадуючи кросворд, пригадаємо, про який шов йшла сьогодні мова?
  1. Виготовлення різних художніх зображень нашиванням, наклеюванням на основу деталей із різноманітних матеріалів. (Аплікація)
  2. Маленькі декоративні скляні намистинки з отвором для нанизуванням на нитку волосінь або дроту. (Бісер)
  3. Товстий твердий папір особливого виготовлення. (Картон)
  4. Маленьке біленьке по чорному полю стрибає і слід залишає. (Крейда)
  5. Вміє вишивати, шити, може ґудзики пришити, та без одягу до нині рукодільниця – кравчиня. (Голка)
  6. Інструмент для письма, писна частина якого складається з графіту, а коробочка суцільна, дерев’яна. (Олівець)
  7. Одна голка, а сто оченят. (Наперсток)
  8. Широке поле простелилось, а люди в нього одяглись. (Тканина)
  9. Відірвалися листочки?

Треба склеїти шнурочки?

Допоможе повсякчас,

Ще й причепиться до нас? (Клей)

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Що ви можете розповісти про петельний шов?

IX.  Формування умінь і навичок учнів

Вимоги до практичної роботи

  • Аналіз завдань практичної роботи
  • Забезпечення учнів необхідними матеріалами та інструментами
  • Дотримання правил безпечної праці, організації робочого місця та санітарно-гігієнічних вимог під час виконання практичної роботи
  • Самостійне виконання учнями завдань практичної роботи за інструкційними картками
  • Пришивання деталей аплікації до основи

Інструкційна картка

Інструменти та матеріали: Тканина для основи аплікації з перенесеним малюнком та прикріпленими деталями аплікації, деталі аплікації, голка, нитки, ножиці, гольник, наперсток

Послідовність виконання роботи:

  • Перед початком пришивання деталей аплікації до основи необхідно переконатися в тому, що деталі приметані до основи відповідно до малюнка
  • Дібрати нитки відповідного кольору для пришивання
  • Пришити кожну деталь аплікації окремо, стежачи за тим, щоб переплетення петель розташовувалися по контуру візерунка та довжина стібків була однаковою
  • Видалити зметувальні стібки
  • Контроль учителя з метою виявлення недоліків у знаннях та вміннях учнів
  • Здійснення вчителем поточного інструктажу (індивідуального, групового)
  • Організація самоконтролю та взаємоконтролю учнів
  • Підбиття підсумків практичної роботи:
  • демонстрація кращих робіт
  • аналіз недоліків та визначення шляхів їх усунення
  • оцінювання результатів практичної роботи

X.  Рефлексія

  • Що нового дізнались на уроці?
  • Чого навчились? Яку роботу виконали?
  • Що потрібно зробити для того, щоб мати кращі результати роботи?
  • Де можна використати набуті знання та вміння?

XI.  Мотивація оцінок, виставлення їх у журнал і щоденники

XII.  Завдання додому

       Принести вироби оздобленні аплікацією та матеріали для оздоблення (гудзики, бісер, блискітки, нитки для вишивання)

XIII.  Прибирання робочого місця

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.3
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Ходаківська Світлана
    Дякую ,гарний конспект.
    Загальна:
    4.3
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
13 березня 2018
Переглядів
3834
Оцінка розробки
4.3 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку