Розробка нестандартного уроку у вигляді гри-квесту, з використанням компьютерної програми.
Мета:
освітня: вдосконалювати вміння учнів виконувати додавання і віднімання натуральних чисел, використовувати властивості додавання і віднімання натуральних чисел під час розв'язування вправ різних рівнів складності ;
розвиваюча: сприяти розвитку логічного мислення, поширенню кругозору;
виховна: виховувати інтерес до математики, вміння працювати у групі, відповідальність перед товаришами.
Тип уроку: закріплення навичок та вмінь.
Обладнання: роздавальний матеріал для груп, правила проведення квесту, портрет К. Ф. Гауса.
Тема уроку: Розв’язування вправ на додавання та віднімання
натуральних чисел. Самостійна робота.
Мета:
освітня: вдосконалювати вміння учнів виконувати додавання і віднімання натуральних чисел, використовувати властивості додавання і віднімання натуральних чисел під час розв’язування вправ різних рівнів складності ;
розвиваюча: сприяти розвитку логічного мислення, поширенню кругозору;
виховна: виховувати інтерес до математики, вміння працювати у групі, відповідальність перед товаришами.
Тип уроку: закріплення навичок та вмінь.
Обладнання: роздавальний матеріал для груп, правила проведення квесту, портрет К. Ф. Гауса.
Епіграф уроку: «Математика – цариця наук, ….» Карл Фрідріх Гаус.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Перевірка домашнього завдання (зібрати зошити для перевірки після уроку).
3. Мотивація навчальної діяльності учнів:
На дошці ви бачите портрет німецького математика К. Ф. Гауса, сьогоднішній урок ми присвячуємо цій видатній людині. У всій історії математики немає нікого, кого б можна було порівняти з Гаусом за ранньою обдарованістю. Він виявив її, коли йому не було й трьох років. Гаус згадував напівжартома, що вмів рахувати раніше, ніж навчився говорити. Якось у батька Карла зібралися товариші по роботі, щоб розподілити зароблені за тиждень гроші. Тут же був і трирічний Карл. Коли батько закінчив розрахунки, які він проводив уголос, і повідомив результати, Карл вигукнув: «Батьку, ти помилився!». Присутні були вражені заявою маленької дитини, але батько перерахував спочатку, коли він назвав нову цифру, Карл радісно вигукнув: «Тепер правильно!». Найвідоміший його вислів є епіграфом до нашого уроку «Математика – цариця наук,…» але ви помітили, що речення є незакінченим. Кінець цієї фрази зашифрований, і тільки працьовиті, розумні і кмітливі в змозі розгадати її. Спробуємо це зробити?
Відомо, що в усних обчисленнях Гаусу не було рівних. З’ясуємо як ви вмієте рахувати. Питання по рядам.
1-й ряд:
10 яблук мав Данило,
і рум’яних і красивих.
Якщо два із них він з’їсть.
То залишиться їх…(Не 6, а 8)
2-й ряд:
Думає вправно твоя голова:
П’ять плюс один, ти отримуєш…(Не 2, а 6)
3-й ряд:
Два апельсини було у Юрка.
Татко один ще купив для синка.
Довго тепер син не вийде з квартири.
Поки всі фрукти не з’їсть, всі…(Не 4, а 3)
Бачу, що усно рахувати ви вмієте. Йдемо далі.
3. Повідомлення теми та мети уроку.
Тема нашого уроку « Розв’язування вправ на додавання та віднімання натуральних чисел». Наша мета: закріпити вміння додавати та віднімати натуральні числа, використовувати властивості додавання і віднімання під час розв’язування вправ, розгадати вислів Гауса.
В зошиті записуємо дата: 26 вересня , Самостійна робота. А пройде самостійна робота сьогодні у вигляді квесту.
4. Правила проведення квесту.
Ви знаєте що таке квест? (від англ. quest - пошук, пошуки пригод) - спортивно-інтелектуальне змагання, основою якого є послідовне виконання заздалегідь підготовлених завдань командами або окремими гравцями. Отже кожен з вас отримує від мене завдання, за виконання якого ви отримуєте від мене слово, або знаходите його самі. Деякі з завдань будуть письмові – тоді ви розв’язуєте ці завдання в зошиті, деякі будуть усними – записувати нічого не потрібно. Якщо всі завдання будуть виконані правильно ви зможете скласти продовження вислову Гауса. Відтворення таємного вислову і буде для вас фінішною рискою.
І етап гри «Термінологічний» (Завдання початкового рівня)
Розгадайте кросворд. Ключове слово є вашим першим вгаданим словом. (АРИФМЕТИКА)
Д |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
О |
|
О |
А |
С |
З |
Н |
Х |
|
|
Д |
|
Д |
Л |
У |
М |
А |
В |
|
|
А |
Р |
И |
Ф |
М |
Е |
Т |
И |
К |
А |
Н |
І |
Н |
А |
А |
Н |
У |
Л |
|
|
О |
З |
|
В |
|
Ш |
Р |
И |
|
|
К |
Н |
|
І |
|
У |
А |
Н |
|
|
|
И |
|
Т |
|
В |
Л |
А |
|
|
|
Ц |
|
|
|
А |
Ь |
|
|
|
|
Я |
|
|
|
Н |
Н |
|
|
|
|
|
|
|
|
Е |
І |
|
|
|
|
Запитання до кросворду : 1.Компонент ді додавання 2.Результат дії віднімання 3.Найменше натуральне число 4.Сукупність букв у певному порядку 5.Результат дії додавання 6.Компонент дії віднімання 7.Числа, що використовуються для лічби 8.Одиниця вимірювання часу
|
ІІ етап «Усний рахунок» (завдання середнього рівня)
Комп’ютерна гра «Курчата» - намагайтеся не розгубити курчат – від цього залежить ваша оцінка на цьому етапі. Ваше слово – ( тире)
ІІІ етап «Компоненти дій»
Розв’яжіть рівняння. Ключ отримайте у вчителя.
1) 370-х=140 (230 - Ц) 4) х – 2 089 = 95 254 (97 343- И)
2) х+258 = 364 (106 – А) 5) х + 2 947 = 60 316 (57369 - Ц
3) 5 220 – х = 5 075 (145 – Р) 6) 12 323 + х = 15 382 (3059 – Я)
Кожній відповіді належить певна літера. Складіть із них слово. (ЦАРИЦЯ)
ІV етап гри «Властивості додавання та віднімання» ( завдання високого рівня)
Обчислити, використавши властивості додавання і віднімання:
235+82+18+365 = 700 271+32+68+429 = 800
(1643+2759)-259 = 4 143 (2749+5164)-1349 = 6564
54923-(6215+14623) = 34 085 48583-(9217+2483) = 36883
(913+798)-613 = 1098 (959+358) - 459 = 858
Знайдіть в таблиці відповідь і літеру, що їй відповідає. Складіть слово.
5. Підведення підсумків та оцінювання учнів.
Прийшов час розгадати вислів Гауса. Спробуйте відтворити таємний вислів.
Отже, отримали вислів «Математика – цариця наук, арифметика – цариця математики!» Молодці всі, хто впоралися сьогодні з завданнями. Молодці і ті, хто не дістався фінішної риски, адже найголовніше прагнення до перемоги. Наступного разу вийде значно краще.( Оцінюю учнів, які дісталися фінішу).
6. Рефлексія:
- Що нового дізналися на уроці?
- Чого навчилися?
- Чи згодні ви з висловом Гауса? Чому?
8. Повідомлення домашнього завдання.
Повторити компоненти дій додавання та віднімання, їх властивості .
Додаткове завдання :
1. Замiсть зiрочок постав потрiбнi знаки дiй :
8 * 4 > 9 * 3 8 * 4 < 9 * 3 8 * 4 = 9 * 3
( * * * + + + ) ---------
2. Сума цифр двоцифрового числа дорiвнює найбiльшому одноцифровому ,
а число десяткiв -- на 1 менше вiд цiєї суми .
Додатки
І етап гри «Термінологічний» (Завдання початкового рівня)
Розгадайте кросворд. Ключове слово є вашим першим вгаданим словом.
|
Запитання до кросворду : 1.Компонент ді додавання 2.Результат дії віднімання 3.Найменше натуральне число 4.Сукупність букв у певному порядку 5.Результат дії додавання 6.Компонент дії віднімання 7.Числа, що використовуються для лічби 8.Одиниця вимірювання часу
|
І етап гри «Термінологічний» (Завдання початкового рівня)
Розгадайте кросворд. Ключове слово є вашим першим вгаданим словом.
|
Запитання до кросворду : 1.Компонент ді додавання 2.Результат дії віднімання 3.Найменше натуральне число 4.Сукупність букв у певному порядку 5.Результат дії додавання 6.Компонент дії віднімання 7.Числа, що використовуються для лічби 8.Одиниця вимірювання часу
|
ІІ етап «Усний рахунок» (завдання середнього рівня)
Комп’ютерна гра «Курчата» - намагайтеся не розгубити курчат – від цього залежить ваша оцінка на цьому етапі. Слово отримайте у вчителя.
ІІ етап «Усний рахунок» (завдання середнього рівня)
Комп’ютерна гра «Курчата» - намагайтеся не розгубити курчат – від цього залежить ваша оцінка на цьому етапі. Слово отримайте у вчителя.
ІІ етап «Усний рахунок» (завдання середнього рівня)
Комп’ютерна гра «Курчата» - намагайтеся не розгубити курчат – від цього залежить ваша оцінка на цьому етапі. Слово отримайте у вчителя.
ІІ етап «Усний рахунок» (завдання середнього рівня)
Комп’ютерна гра «Курчата» - намагайтеся не розгубити курчат – від цього залежить ваша оцінка на цьому етапі. Слово отримайте у вчителя.
ІІ етап «Усний рахунок» (завдання середнього рівня)
Комп’ютерна гра «Курчата» - намагайтеся не розгубити курчат – від цього залежить ваша оцінка на цьому етапі. Слово отримайте у вчителя.
ІІ етап «Усний рахунок» (завдання середнього рівня)
Комп’ютерна гра «Курчата» - намагайтеся не розгубити курчат – від цього залежить ваша оцінка на цьому етапі. Слово отримайте у вчителя.
ІІ етап «Усний рахунок» (завдання середнього рівня)
Комп’ютерна гра «Курчата» - намагайтеся не розгубити курчат – від цього залежить ваша оцінка на цьому етапі. Слово отримайте у вчителя.
ІІ етап «Усний рахунок» (завдання середнього рівня)
Комп’ютерна гра «Курчата» - намагайтеся не розгубити курчат – від цього залежить ваша оцінка на цьому етапі. Слово отримайте у вчителя.
ІІІ етап гри «Компоненти дій»
Розв’яжіть рівняння. Ключ отримайте у вчителя.
1) 370-х=140 4) х – 2 089 = 95 254
2) х+258 = 364 5) х + 2 947 = 60 316
3) 5 220 – х = 5 075 6) 12 323 + х = 15 382
ІІІ етап гри «Компоненти дій»
Розв’яжіть рівняння. Ключ отримайте у вчителя.
1) 370-х=140 4) х – 2 089 = 95 254
2) х+258 = 364 5) х + 2 947 = 60 316
3) 5 220 – х = 5 075 6) 12 323 + х = 15 382
ІІІ етап гри «Компоненти дій»
Розв’яжіть рівняння. Ключ отримайте у вчителя.
1) 370-х=140 4) х – 2 089 = 95 254
2) х+258 = 364 5) х + 2 947 = 60 316
3) 5 220 – х = 5 075 6) 12 323 + х = 15 382
ІІІ етап гри «Компоненти дій»
Розв’яжіть рівняння. Ключ отримайте у вчителя.
1) 370-х=140 4) х – 2 089 = 95 254
2) х+258 = 364 5) х + 2 947 = 60 316
3) 5 220 – х = 5 075 6) 12 323 + х = 15 382
ІІІ етап гри «Компоненти дій»
Розв’яжіть рівняння. Ключ отримайте у вчителя.
1) 370-х=140 4) х – 2 089 = 95 254
2) х+258 = 364 5) х + 2 947 = 60 316
3) 5 220 – х = 5 075 6) 12 323 + х = 15 382
Кожній відповіді належить певна літера. Складіть із них слово.
|
Кожній відповіді належить певна літера. Складіть із них слово.
|
||||||||||||||||||
Кожній відповіді належить певна літера. Складіть із них слово.
|
Кожній відповіді належить певна літера. Складіть із них слово.
|
||||||||||||||||||
Кожній відповіді належить певна літера. Складіть із них слово.
|
Кожній відповіді належить певна літера. Складіть із них слово.
|
ІV етап гри «Властивості додавання та віднімання» ( завдання високого рівня)
Обчислити, використавши властивості додавання і віднімання:
235+82+18+365 171+32+68+429
(1643+2759)-259 (2749+5164)-1349
54923-(6215+14623) 48583-(9217+2483)
(913+798)-613 (959+358)-459
Слово отримаєте розташувавши слова в порядку зростання.
ІV етап гри «Властивості додавання та віднімання» ( завдання високого рівня)
Обчислити, використавши властивості додавання і віднімання:
235+82+18+365 171+32+68+429
(1643+2759)-259 (2749+5164)-1349
54923-(6215+14623) 48583-(9217+2483)
(913+798)-613 (959+358)-459
Слово отримаєте розташувавши слова в порядку зростання.
ІV етап гри «Властивості додавання та віднімання» ( завдання високого рівня)
Обчислити, використавши властивості додавання і віднімання:
235+82+18+365 171+32+68+429
(1643+2759)-259 (2749+5164)-1349
54923-(6215+14623) 48583-(9217+2483)
(913+798)-613 (959+358)-459
Слово отримаєте розташувавши слова в порядку зростання.
ІV етап гри «Властивості додавання та віднімання» ( завдання високого рівня)
Обчислити, використавши властивості додавання і віднімання:
235+82+18+365 171+32+68+429
(1643+2759)-259 (2749+5164)-1349
54923-(6215+14623) 48583-(9217+2483)
(913+798)-613 (959+358)-459
Слово отримаєте розташувавши слова в порядку зростання.
Додаткове завдання :
1. Замiсть зiрочок постав потрiбнi знаки дiй :
8 * 4 > 9 * 3 8 * 4 < 9 * 3 8 * 4 = 9 * 3
2. Сума цифр двоцифрового числа дорiвнює найбiльшому одноцифровому ,
а число десяткiв - на 1 менше вiд цiєї суми .
Додаткове завдання :
1. Замiсть зiрочок постав потрiбнi знаки дiй :
8 * 4 > 9 * 3 8 * 4 < 9 * 3 8 * 4 = 9 * 3
2. Сума цифр двоцифрового числа дорiвнює найбiльшому одноцифровому ,
а число десяткiв - на 1 менше вiд цiєї суми .
Додаткове завдання :
1. Замiсть зiрочок постав потрiбнi знаки дiй :
8 * 4 > 9 * 3 8 * 4 < 9 * 3 8 * 4 = 9 * 3
2. Сума цифр двоцифрового числа дорiвнює найбiльшому одноцифровому ,
а число десяткiв - на 1 менше вiд цiєї суми .
Додаткове завдання :
1. Замiсть зiрочок постав потрiбнi знаки дiй :
8 * 4 > 9 * 3 8 * 4 < 9 * 3 8 * 4 = 9 * 3
2. Сума цифр двоцифрового числа дорiвнює найбiльшому одноцифровому ,
а число десяткiв - на 1 менше вiд цiєї суми .
Додаткове завдання :
1. Замiсть зiрочок постав потрiбнi знаки дiй :
8 * 4 > 9 * 3 8 * 4 < 9 * 3 8 * 4 = 9 * 3
2. Сума цифр двоцифрового числа дорiвнює найбiльшому одноцифровому ,
а число десяткiв - на 1 менше вiд цiєї суми .
___
|
___ |
___ |
___ |
___
|
___ |
___ |
___ |
___
|
___ |
___ |
___ |
___
|
___ |
___ |
___ |
___
|
___ |
___ |
___ |
КАРЛ ФРІДРІХ ГАУС (1777-1855)
«Математика – цариця наук, ….»
Карл Фрідріх Гаус
арифметика – цариця математики!
700
|
800 |
858 |
1098 |
4143 |
6564 |
34085 |
36883 |
700
|
800 |
858 |
1098 |
4143 |
6564 |
34085 |
36883 |
700
|
800 |
858 |
1098 |
4143 |
6564 |
34085 |
36883 |
700
|
800 |
858 |
1098 |
4143 |
6564 |
34085 |
36883 |
700
|
800 |
858 |
1098 |
4143 |
6564 |
34085 |
36883 |
МА
|
Т |
Е |
М |
А |
Т |
И |
КИ |
МА
|
Т |
Е |
М |
А |
Т |
И |
КИ |
МА
|
Т |
Е |
М |
А |
Т |
И |
КИ |
МА
|
Т |
Е |
М |
А |
Т |
И |
КИ |
МА
|
Т |
Е |
М |
А |
Т |
И |
КИ |