На першому уроці учні розширюють і поповнюють знання про історичне минуле свого народу, відчувають гордість від усвідомлення себе українцем, дізнаються про сім чудес України: Херсонес Таврійський, острів Хортиця, фортеця Хотин, дендропарк «Софіївка», собор Софія Київська, Києво-Печерська лавра, Кам'янець-Подільська фортеця.
Тема. Щоб у серці була Україна.
Мета. Розширити та поповнити знання учнів про історичне минуле нашого народу; формувати в учнів національну свідомість; відчуття приналежності до України, усвідомлення себе українцем; виховувати любов до рідного краю, повагу до його історичного минулого і сучасного.
Обладнання: стенд «Державні символи України», рушник, ребуси, аудіозапис державного Гімну України, пісні "Лише у нас - на Україні", фото 7 чудес України (Херсонес Таврійський, острів Хортиця, фортеця Хотин, дендропарк «Софіївка», собор Софія Київська, Києво-Печерська лавра, Кам’янець-Подільська фортеця), фізична карта України.
Хід уроку
1. Організація класу.
2. Визначення теми - розгадування ребусів.
Красивий, щедрий, рідний край
І мова наша - солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься … (Україна).
3. Повідомлення теми, розповідь про 25 річницю Незалежності України.
Наша держава – одна з найбільших країн у Європі. Щасливі ми, що народилися і живемо в Україні. Тут жили наші прадіди, живуть батьки, тут корінь українського народу. І де б не були скрізь відчуваємо поклик рідної землі, хвилюємося аж до сліз, зачувши рідне слово, вслухаємось у чарівні мелодії пісень, вбираємо в себе ніжні звуки української мови.
Цього року 24серпня українці відзначали 25 річницю Незалежності України. Чверть століття тому назад вона стала вільною, незалежною, сама визначає свій шлях. Незалежність здобувалася важко. В наш час суверенність і цілісність нашої країни захищають воїни - герої. Один із них - наш гість, батько Ярослава.
4. Виступ гостя - учасника АТО.
5. Декламування віршів про Україну.
Поле широке, небо високе
В променях сонця сія.
Верби. Калина… В даль пісня лине –
То Україна моя.
Є у всіх одна країна,
Найрідніша нам усім.
То прекрасна Україна,
Нашого народу дім.
Моя Україно, тебе я кохаю –
Тут дім мій, тут друзі живуть.
Тут мовою рідною пісня лунає
І мальви по селах цвітуть.
Україно, земле рідна,
Земле сонячна і хлібна,
Ти навік у нас одна,
Ти, як мати, найрідніша,
Ти з дитинства наймиліша,
Наша отча сторона.
У рідному краї і серце співає,
Лелеки здалека нам весни несуть,
У рідному краї і небо безкрає,
І ріки-потоки, мов струни течуть.
Одна Батьківщина, і більш не буває.
Місця, де родилися, завжди святі.
Хто рідну оселю свою забуває,
Той долі не знайде в житті.
6. Державні та народні символи України.
7. Сім чудес України.
Нам, українцям, є чим гордитися: широкі моря, повноводні ріки, високі гори, щирі люди, а ще - видатні пам'ятки історії та архітектури, які мають назву семи чудес України. Всеукраїнська акція стартувала 10років тому, зі 100 претендентів, серед яких і Круглий двір у Тростянці, обрали 7.
Заповідник "Кам’янець" у Кам'янець-Подільському – місті, що зберегло дух середньовіччя. Стародавні архітектори та військові інженери збудували тут величну фортецю, яка на протязі століть захищала місто, відбиваючи напади численних загарбників.
Києво-Печерська лавра — одна з найбільших православних святинь України, визначна пам’ятка історії та архітектури, а також діючий монастир.
Національний дендрологічний парк «Софіївка» в Умані – перлина світового масштабу. По своїй красі, вишуканості, грандіозності та мальовничості «Софіївка» не поступається кращим зразкам садово-паркового мистецтва світу, навіть планету під номером 2259 з 1985 року офіційно названо «Софіївка»
Софія Київська - диво-храм, який на протязі 10років будував князь Ярослав Мудрий.
Херсонес Таврійський – таку назву носило місто, засноване давньогрецькими колоністами понад дві з половиною тисячі років тому на південному заході Кримського півострова.
Хотинська фортеця — збудована у X столітті князем Володимиром Святославичем. Висота фортечних мурів – 45 метрів, товщина – до 5 метрів. Під фортецею – глибокий рів, тому її можна було взяти лише довготривалими облогами. Цікаво, що безпосередньо штурмом Хотинську фортецю ніхто ніколи не захоплював.
Розповідають, що на Хортиці досі росте величезний дуб, оспіваний у козацьких піснях і легендах. В деяких з них розповідається, що запоріжці проводили під ним свої обряди, йдучи на бій. Подейкують, що цьому дереву уже 700 років.
8. Вікторина «Чи знаєш ти Україну?»
V. Підсумок уроку (Л.Костенко «Усе моє, все зветься Україна»)