Подані біографічні матеріали Івана Нечуя-Левицького. «Кайдашева сім'я» – соціально-побутова повість-хроніка.
Колодяжна Лариса Анатоліївна, учитель української мови та літератури Боромлянського навчально-виховного комплексу: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад Боромлянської сільської ради Тростянецького району Сумської області
(Слайд 1) Урок №2. Тема. Іван Нечуй-Левицький. Життя митця і його творчість як новий імпульс української літератури. Її загальна характеристика. «Кайдашева сім’я» – соціально-побутова повість-хроніка. Теорія літератури: соціально-побутова повість, поглиблення поняття про реалізм.
Мета: зацікавити постаттю Івана Нечуя-Левицького, ознайомити з його життям перед вивченням повісті-хроніки «Кайдашева сім’я», формувати вміння збирати матеріал, вибирати головне, систематизувати, сприймати й відтворювати інформацію, уміння формулювати власну точку зору, захищати власну позицію, уміння співпрацювати в групі, толерантно ставитися до співрозмовника, презентувати результати власної діяльності; розвивати творчі здібності учнів; сприяти вихованню активної життєвої позиції.
Завдання уроку: учні повинні вміти розповісти про письменника, назвати його основні твори, прокоментувати оцінку І.Франком творчого спадку І.Нечуя-Левицького; знати історію створення повісті «Кайдашева сім’я», називати прототипів.
Форми й методи: «Незакінчене речення», робота з портретом, робота в групах,
«Мікрофон», бесіда, «Біографічна піраміда», «Коло ідей», «Мозковий штурм», пояснення вчителя, «Доміно».
Обладнання: портрет письменника, книжкова виставка його творів, мультимедійний комплекс, мультимедійна презентація, електронні планшети, відеокліп «Оселя на березі Росі», тестові завдання, складені учнями, хмарне сховище OneDrive.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Форма: урок-портрет
Структура уроку:
|
І. Організаційний момент………………………………………………… |
1 хв. |
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів…………………………… |
4 хв. |
|
|
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів……………………………… |
3 хв. |
|
ІУ. Вивчення нового матеріалу…………………………………………
1 група. Здібності, захоплення Івана Нечуя-Левицького. 2 група. Погляди. Риси характеру. 3 група. Творчий доробок І.Нечуя-Левицького.
|
30 хв. |
|
У. Закріплення вивченого матеріалу…………………………………… |
4 хв. |
|
УІ. Підведення підсумків уроку………………………………………… |
2 хв. |
|
УІІ. Оголошення завдань додому………………………………………… |
1 хв. |
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Емоційна готовність учнів до уроку.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Перевірка домашнього завдання.
(Слайди 2-7) 1. Тестові завдання до теми «Література 70–90-х років ХІХ ст.», складені учнями.
А створення громад
Б Валуєвський циркуляр
В розвиток видавничої справи
Г Емський указ
А 1868 року
Б 1786 року
В 1836 року
Г 1856 року
А Київ
Б Харків
В Львів
Г Чернівці
А селянська
Б релігійно-філософська
В історична
Г національно-патріотична
А «Молот»
Б «Громадський друг»
В «Луна»
Г «Нива»
А М.Садовського
Б Б.Грінченка
В О.Кониського
Г І.Франка
А драми
Б прози
В лірики
Г усі відповіді правильні
А бароко
Б класицизм
В реалізм
Г сентименталізм
А Марко Вовчок
Б Леся Українка
В Іван Франко
Г Панас Мирний
А 1875 році
Б 1869 році
В 1873 році
Г 1876 році
А 1890 році
Б 1883 році
В 1889 році
Г 1882 році
А природа
Б людина
В істота
Г душа
Взаємоперевірка тестування..
(Здійснюється в парах під керівництвом учителя та учня, який складав тестові завдання; кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал).
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
(Слайд 8) Перегляд відеокліпу «Оселя на березі Росі».
Слово вчителя. Саме тут, у містечку Стеблеві, нині – Корсунь-Шевченківський район, що на Черкащині, у родині священика 25 листопада 1838 року розпочався життєвий шлях Івана Семеновича Левицького. Хлопець зростав серед чарівної природи Надросся. Поетичні народні звичаї та обряди, народна пісня – це те середовище, яке посприяло формуванню майбутнього автора «Кайдашевої сім’ї». Письменник, перекладач, майстер слова, за словами І.Франка: «…великий артист (митець) зору, колосальне, всеобіймаюче око України». Тож тема уроку…
ІУ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
(Слайд 9) Учні записують тему уроку в зошити.
(Слайд 10) «Незакінчене речення»: «Чого я очікую від сьогоднішнього уроку?»
Слово вчителя. Сьогодні на уроці ми познайомимося із життєвим і творчим шляхом українського Бальзака, як назвав митця академік О. Білецький, перегорнемо сторінки його наповненого подіями життя. Поговоримо про повість «Кайдашева сім’я». Літературні псевдоніми Івана Семеновича Левицького – І. Нечуй-Левицький, І. Нечуй. Дізнаємося, якою людиною він був?
У. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
(Слайд 11) 1. Робота з портретом.
2. Слово вчителя. Працюючи далі, пропоную, сприймаючи портретний образ, відкрити для себе не лише Левицького-людину, а і його думки та почуття, навколишній світ, творчий доробок. Для цього пропоную об’єднатися в групи.
(Слайд 12) 3.Портрет І.Нечуя-Левицького. Робота в групах.
Учні класу об’єднуються в 3 групи. Кожна група на уроці з наявних джерел (підручник, посібники, мережа Інтернет (планшети)) підбирає, систематизує, оформляє (схема, таблиця, мультимедійна презентація, біографічна піраміда) інформацію з заданої теми та розміщує свої матеріали в хмарному сховищі OneDrive.
(Слайд 13) Розподіл завдань за групами:
1 група. Здібності, захоплення Івана Нечуя-Левицького.
2 група. Погляди. Риси характеру.
3 група. Творчий доробок І.Нечуя-Левицького.
4. Результати роботи в групах. Складання портрета І.Нечуя-Левицького.
Портрет Івана Нечуя-Левицького(зразок)
(Слайд 14) 1. Здібності, захоплення:
(Слайд 15) 2.Погляди:
(Слайд 16) Риси характеру:
(Слайд 17) 3. Творчий доробок
( Слайд 18) «Біографічна піраміда» (зразок)
Іван Нечуй-Левицький
Розумний, категоричний
Українське місто Стеблів
Заборона рідної української мови
Писав твори одночасно з педагогічною діяльністю
Пішов у відставку, присвятив себе літературній праці
Створював антикріпосницькі твори, описував побут простих селян.
5. Пояснення вчителя. Теорія літератури.
Слово вчителя. Основна художня спадщина I. Нечуя-Левицького зберiгає й сьогоднi свою пiзнавальну, виховну й естетичну цiннiсть, впливає на сучасного читача своєю вiрнiстю правдi життя й художньою переконливiстю. До нього в українськiй лiтературi не було такого багатства й рiзноманiтностi побутових картин, таких багатобарвних, реалiстично точних i захоплено поетичних пейзажiв. Аналізуючи сказане, продовжіть мою думку: Іван Нечуй-Левицький – представник творчого методу в літературі…(реалізму).
(Слайд 19) Реалізм ( з лат. – речовий) – один із творчих методів у літературі та мистецтві. Основний метод художнього пізнання й правдивого відображення об’єктивної дійсності в її типових рисах, а також напрям у літературі й мистецтві, представники якого застосовують цей метод.
Визначальні риси реалізму:
(Слайд 20) Слово вчителя. Повість «Кайдашева сім’я» написана в 1878 році. 1879 року надрукована у львівському журналі «Правда». У Східній Україні її видали лише у 1886 році, після майже десятирічної боротьби з цензурою. У цій публікації із тексту вилучено 25 уривків. Вдруге автор видав повість 1887 року в Києві, змінивши її початок і кінцівку.
Ми вже знаємо, що прототип – це історична або сучасна авторові конкретна особа, життя й діяльність якої покладені в основу створення літературного образу (типу). Однак літературний образ не є копією прототипу.
Кайдаші мали своїх прототипів – сім’ю Мазурів із села Семигори, яка «прославилася» постійними бійками й колотнечею. Хата заможних Мазурів стояла коло церкви, поруч дійсно був горб, на якому ламалися вози. Жили в Семигорах й свати Мазурів – багаті Довбиші.
«Коло ідей».
– Ви вдома прочитали повість, тому давайте складемо паспорт твору «Кайдашева сім’я» (складається в ході бесіди)
Паспорт твору «Кайдашева сім’я»
(Слайд 21) Словникова робота. Соціально-побутова повість-хроніка – художній твір, у якому картини родинного життя й побуту героїв зображені на фоні якихось соціальних подій чи пов’язані з певними суспільними обставинами й пояснюються ними.
Хроніка – це літературний твір, у якому розкривається послідовна історія якихось суспільних чи родинних подій за тривалий проміжок часу.
(Слайд 22) Проблемне запитання. Чому «Кайдашеву сім’ю» називають соціально-побутовою повістю-хронікою?
Робота в парах.
– Що зі змісту твору ми дізнаємося про життя і побут сімей Кайдашів, Довбишів, Балашів? (Побутові умови Довбишів: Їх називають багачами. Мають землю, невеликий ставок. Хороший будинок, господарство, скотина сприяють накопиченню грошей. Наймаються до пана. Побутові умови Кайдашів: люди середнього достатку, мають землю, сад. Будинок, одяг і господарство теж це підтверджують. Ходять заробляти хліб до пана. Кайдаш стельмахує. Заробляє свіжу копійку. Побутові умови Балашів: Хата, їжа свідчать про убогість. Наймитують у пана).
– Який конфлікт лежить в основі сюжету повісті?
Підсумок роботи в парах.
Порівнявши побутові умови сімей Кайдашів, Довбишів, Балашів, можемо зробити висновок про життя українських селян у пореформений період. Ми бачимо, що намітився процес класового розшарування селянства. І поставивши родину Кайдашів на суспільній драбині між багатими Довбишами й убогими Балашами, автор ніби примушує замислитися, куди ж їх може привести уклад життя – до достатку чи до бідності.
Основа сюжету «Кайдашевої сім’ї» – це розповідь про життя однієї селянської родини, зображення в хронологічній послідовності подій, що в ній відбуваються за умов пореформеної капіталістичної дійсності протягом тривалого проміжку часу. Отже, це дійсно соціально-побутова повість-хроніка.
проблема батьків і дітей;
сімейних стосунків;
виховання;
народної моралі;
віри в Бога;
людської гідності;
добра і зла.
1. Експозиція – опис села Семигори, портрети головних героїв, розмова Карпа та Лавріна про одруження.
2. Зав’язка – одруження Карпа з Мотрею.
3. Розвиток дії – постійні сутички в родині, одруження Лавріна з Мелашкою, проща Мелашки до Києва, смерть Омелька Кайдаша, розподіл спадщини.
4. Кульмінація – сутичка Мотрі з Марусею, внаслідок якої Маруся втратила око.
5. Розв’язка – примирення двох сімей після того, як засохла груша.
УІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
«Мозковий штурм»
(Слайд 23) – У чому полягає суть соціального конфлікту в основі повісті?
(Це конфлікт, пов’язаний із життям і стосунками людей у суспільстві, породжений умовами суспільного життя, певного середовища, зумовлений поділом суспільства на класи. У повісті він зумовлений розвитком капіталістичних відносин на селі).
(Слайд 24) – Домашнім завданням було не тільки прочитати повість, а й переглянути фільм «Кайдашева сім’я» (Кіностудія/кінокомпанія: Кінооб’єднання «Консорціум Козак». Режисер: Володимир Городько;
1993 р.) та підготувати невелике повідомлення про майстерність екранізації однойменної повісті: утілення ідеї твору, переконливість характерів, гра акторів, позасюжетні елементи.
Відгуки учнів. (Гра акторів заслуговує на увагу, особливо Б.Ступки. Було цікаво побачити епізоди з життя тодішніх українців, їхніх традицій, наприклад, весілля по-українськи, почути народні пісні. Картини яскраві, колоритні. На жаль, ця стрічка не повністю слідує тексту та сюжетній лінії, тому й враження залишає дещо інші. Якщо після прочитання повісті людина замислюється над складними життєвими питаннями, то після фільму лише покращується настрій. Хоча мова в стрічці йде про ту ж саму моральну катастрофу, що й у повісті, але сприймається вона не так сумно).
УІІ. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
(Слайд 25) Продовжіть речення.
Найбільше мене вразило …
Оцінювання
(Слайд 26) УІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ЗАВДАНЬ ДОДОМУ
Зробити за підручником хронологічну таблицю життєвого й творчого шляху письменника (с. 17-23) або створити мультимедійну презентацію; підготуватися до характеристики образів-персонажів, виписати цитати; скласти кластер «Характерні риси українців»; * створити буктрейлер до повісті.
Література
1. Авраменко О.М., Пахаренко В.І. Українська література: Підручник для 10 класу загальноосвітніх навчальних закладів (рівень стандарту, академічний рівень). – К.: Грамота, 2010.-280 с.
2. Ващенко О.П, Головатюк С.М., Корнух Г.Д., Манян Л.В., Сухенко В.Г., Счастливцева Н.І. Українська література. 10 клас. І семестр. Академічний та рівень стандарту.
3. Крутікова Н. Іван Нечуй-Левицький // Історія української літератури ХІХ ст.: У 2 кн. — Кн. 2: Підручник. — К., 2006. — С. 381-413.
4. Телехова О.П. Українська література. Методичні матеріали до вивчення шкільного курсу: Посібник для вчителів. - Харків: Ранок, 2000. - 112 с./ Упоряд. О.М.Чхайло – Х.: Вид. група «Основа», 2010. – 128 с.
5. Погрібний А. «Всевидяще око України» // Літературні явища і з’яви. — К., 2007. — С. 467–476.
6. Інтернет-ресурси
http://www.bookland.net.ua Нечуй-Левицький.
http://www.ukrlit.vn.ua/author/nechuy.html
http://navigator.rv.ua/
http://museum-portal.com/ua/museums/