Тема: Водозбереження, теплозбереження, енергозбереження у кожній оселі в України.
Мотивація: - З кожним роком природні ресурси нашої планети зменшуються, тому дорожчають енергоносії і економія води, тепла, електроенергії набула глобального значення. Щомісяця плата за комунальні послуги виливається в кругленьку суму. Тому цей урок особливий, вчимося дуже необхідним речам – економити ресурси країни та кошти сім`ї, через заощадження води, тепла та електроенергії.
- Метою нашого уроку буде - розібратись, що таке енергозбереження, яке значення воно має в житті кожного з нас. Як новітні екологічні технології впроваджуються в нашій державі та у світі в цілому.
Комунальний заклад “Навчально-виховне об'єднання № 32
“Спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів,
позашкільний центр “Школа мистецтв”
Кропивницької міської ради Кіровоградської області”
Урок на тему:
“Водо-, тепло-, енергозбереження
у кожній оселі”
Проведений у 6-х класах
Вчитель біології і географії
Федотова Т. В.
м. Кропивницький
Тема: Водозбереження, теплозбереження, енергозбереження
у кожній оселі в Україні
Мотивація: - З кожним роком природні ресурси нашої планети зменшуються, тому дорожчають енергоносії і економія води, тепла, електроенергії набула глобального значення. Напевне всі ви не раз бачили, як ваші батьки підраховують кошти за сплату спожитих комунальних послуг. Щомісяця вони виливаються в кругленьку суму. Тому наш сьогоднішній урок особливий, ми навчимося дуже необхідним речам – економити ресурси країни та кошти сім`ї, через заощадження води, тепла та електроенергії.
- Метою нашого уроку буде - розібратись, що таке енергозбереження, яке значення воно має в житті кожного з нас. Як новітні екологічні технології впроваджуються в нашій державі та у світі в цілому.
Отже, почнемо з визначення.
Енергозбереження - це зменшення споживання енергії за рахунок використання меншої кількості енергетичних послуг, що знижує негативний вплив на довкілля і призводить до фінансової економії у державі та в кожній окремій родині.
Ми розглянемо і обговоримо три головні напрямки енерго-ефективності у власному побуті:
Першими до дискусії запрошую групу учнів, які досліджували способи економії води в наших оселях. Але спочатку замислимось, який шлях робить вода по дорозі до споживача.
- На Землі дуже багато води (вона займає 2/3 частини поверхні всієї планети), але не вся годиться до вживання, чому? (солона вода океанів). Діти, уявіть лише 3% - це прісна вода, тобто без солей. На селі люди таку воду беруть з підземних свердловин – артезіанську. А у містах, де споживання води збільшується в рази, вона потрапляє до кранів з річок, очищена на водоочисних підприємствах, де лаборанти слідкують, щоб вода була відповідної якості.
- Діти, давайте задамось питанням, а чому ж потрібно берегти питну воду? Тому, що запаси прісної води на нашій планеті неухильно зменшуються через погану екологічною ситуацією: річки забруднюються, висихають, зникають дрібні, а глибоководні міліють.
- Як людина використовує воду в своєму житті? Про значення води складено багато віршів, прослухаємо один із них.
- Подивіться, будь ласка, на слайди. Ви зрозуміли, про що вони?
Назвіть у яких випадках:
Діти, одному учню з нашого класу було задано завдання провести дослід вдома. Якщо погано закрити кран, за деякий час по краплі води витече чимало. Метою досліду було: перевірити, скільки води за добу витече дарма. Послухаємо:
Алгоритм виконання досліду
1. Відкрий кран так, щоб з нього вода капала по краплині.
2. Збери по краплині воду в склянку, що накапає за 1 хвилину.
3. Виміряй її кількість у мілілітрах.
4. Помнож це число на 60 хвилин. Це буде кількість води, що витекла за годину.
5. Помнож отримане число на 24 години. Отримаєш кількість води, яка протекла даремно за добу, не зробивши користі людям.
- Для чого могло вистачити цієї кількості води дома?
Тож як реально можна заощадити воду в оселі:
- Як тікає від нас тепло?
Заощаджуємо тепло і газ:
Назвіть спосіб запобігання втратам тепла за малюнками:
3 Утеплений фасад будинку
4 Засклений балкон
1 Регулятори тепла на батареях
6 Подвійні вхідні двері
7 Штори не повинні закривати батареї, щоб тепло надодило до
кімнати
2 Дерев'яні підлоги – паркетні та дощаті - завжди тепліші, ніж лінолеум
5 На підлогу бажано покласти килимове покриття
Заощаджуємо електроенергію
Звідки приходить електрика?
В кожній квартирі багато електроприладів. Та без електричного струму погаснуть екрани телевізорів, комп`ютерів, перестануть працювати холодильники, пральні машини. Всім необхідний електричний струм. Звідки він береться? Його виробляють потужні електростанції. По лініях електропередач енергія передається у міста та села, на заводи та фабрики, школи та лікарні, житлові будинки тощо. Електричний струм тече по високовольтних проводах, потім по звичайних дротах перетікає в наші квартири, потрапляючи у вмикачі та розетки.
Виробництво електроенергії – складний процес. Дізнаємось про нього на прикладі ТЕС. На тепловій електростанції використовується для отримання енергії вугілля. Вугілля спалюється. Тепло перетворює воду на пару. Пара рухає генератор, який виробляє електрику.
Способи збереження електроенергії:
Узагальнення:
Хочеться вірити, що озброєні потрібними знаннями і мотивацією, ви будете економити власні кошти економлячи електро- та водо- ресурси.
Домашнє завдання
Разом з батьками обговоріть, як ви готуєте житло до зимового періоду. Дослідіть, які заходи щодо утеплення квартири (будинку) проводять у вас вдома. Як це вплинуло на температуру повітря в житловому приміщенні? Результати дослідження зафіксуйте в таблиці.
1