конспект «Розповіді про нас самих».

Про матеріал
Узагальнення знань за розділом «Розповіді про нас самих». Мета: узагальнити знання учнів за розділом «Розповіді про нас самих»; учити порівнювати, співставляти прочитані твори; розвивати творчі здібності учнів, уміння узагальнювати, висловлювати оцінні судження; виховувати любов до художнього слова.
Перегляд файлу

Тема: Узагальнення знань за розділом «Розповіді про нас самих».

Мета: узагальнити знання учнів за розділом «Розповіді про нас самих»; учити порівнювати, співставляти прочитані твори; розвивати творчі здібності учнів, уміння узагальнювати, висловлювати оцінні судження; виховувати любов до художнього слова.

Обладнання : Презентація, роздатковий матеріал (прислів’я), ватман для написання жанрів творів.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

1. Привітання. Девіз уроку.

Здається, байка просто бреше,

А справді ясну правду чеше.

Нікого в світі не мине.

Читайте, згадуйте мене!

— Сьогодні розширюватимемо та узагальнюємо знання про жанр байки, про творчість і життя відомого українського байкаря Л. І. Глібова.

 

А зараз створимо павутинку із жанрами творів, які ми вже вивчили.

 

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Дослідницька хвилинка. Біографія Леоніда Глібова.

1-й учень:

—Народився Л. І. Глібов 5 березня 1827 року у селі Веселий Поділ на Полтавщині. Батьки його не цуралися народних звичаїв. Маленького Леоніда рідні звали Льолик. Він був веселим і жвавим хлопчиком, дуже любив рослини і квіти. Вдома охоче доглядав за квітами. Його прозвали жартома „квітчастий король”.

2-й учень:

До школи Льолик спочатку не ходив, а вчився вдома. Учителькою була мати Орина Гаврилівна, культурна, освічена жінка.

       У 13 років Леоніда відвезли до Полтави у гімназію. Він швидко подружився з учнями. Але, уперше відірвавшись від дому, хлопець так занудьгував, що йому снилася рідна оселя. Ця туга вилилась у вірш, над яким він старанно вивів назву „Сон”. Це був перший вірш Глібова.

3-й учень:

   Леонід Іванович дуже любив дітей. Декілька років працював учителем географії та історії. Але важка хвороба змусила припинити викладацьку діяльність. На 66-му році життя від астми і хвороби серця Л. Глібов помер. Весь Чернігів проводжав його в останній путь. Труну несли на руках.

Відомий український байкар залишив після себе значний творчий, доробок (байки, вірші, казки, загадки, акровірші).

- Дякуємо нашим кореспондентам із  “Довідкового бюро” за цікаву інформацію.

 

Гра «Хто краще?»  (слайди та музика до кожної байки)

Учні в групах інсценізують байки Леоніда Глібова «Зозуля та півень», «Лисиця та вовк», «Муха та бджола», «Вовк та кіт», «Чиж та голуб».

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

-  Який розділ ми завершили вивчати?

- Сьогодні ми підіб’ємо підсумки роботи за розділом «Про нас самих». І перевіримо як ви засвоїли вивчений матеріал.

ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ 

1. «З’єднай назву твору та його автора» .

    «Лисиця, що впала з неба»                                Олена Пчілка

    «Двоє приятелів і ведмідь»                               Леонід Глібов

    «Котова наука»                                                   Езоп

     «Зозуля і Півень»                                              Неля Шейко-Медведєва

2. Гра «Вгадай героя твору. Назви твір та його автора».

https://image.jimcdn.com/app/cms/image/transf/dimension=410x10000:format=png/path/sb66d135c3b4810ec/image/i2dc86477653da6a7/version/1466103790/image.pngВлітку медом ласував,

Досхочу малини мав.

А як впав глибокий сніг,

Позіхнув і спати ліг.

Бачив чи не бачив сни,

А проспав аж до весни.   

(Ведмідь. Езоп. Байка «Двоє приятелів і ведмідь»).

Від мене всі втікають,

https://image.jimcdn.com/app/cms/image/transf/dimension=324x10000:format=jpg/path/sb66d135c3b4810ec/image/i3b16873d44922adb/version/1466104795/image.jpgІ злим мене вважають.

Мене у ліс женуть,

Овечок стережуть,

щоб я їх не поцупив,

не показав їм зуби.

А що ж бо я зроблю,

Як м'ясо так люблю?

(Вовк. Неля Шейко-Медведєва. П’єса-казка «Лисиця, що впала з неба»).

 

Результат пошуку зображень за запитом "загадки про півня українською мовою"На дворі і на току

- Скрізь луна :»Ку-ку-рі-ку!»

 Гордо птах цей походжає,

Дуже пишний хвостик має,             

 Шпори, гребінець чарівний…

 Що за птах цей, дітки? …(Півень).

(Півень. Л. І. Глібов. Байка «Зозуля і Півень»).

 

https://image.jimcdn.com/app/cms/image/transf/dimension=224x10000:format=png/path/sb66d135c3b4810ec/image/i01962d0418365e07/version/1466102928/image.pngВ лісі молодиця гуляє

На всі боки поглядає.

На ній шубка дорога

Вся горить, мов золота.

Хвіст пухнастий і м’який.

Що за звір такий? (слайд 8)

(Лисиця. Неля Шейко-Медведєва. П’єса-казка «Лисиця, що впала з неба»)

3. Хвилинка тиші. (мелодія)

4.Самостійний пошук інформації (Робота у групах)

— Де і коли народився майбутній байкар?

— Де минуло його дитинство?

— Де хлопчик здобув освіту?

— Де пройшла найбільша частина життя байкаря?

— Хто з відомих людей був серед його учнів?

— Де письменник друкував твори для дітей? Під яким псевдонімом?

5. Гра «Кмітливчики». Робота в группах

-  Із слів складіть прислів’я  і поясніть, як ви їх розумієте.

 

Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже.

(друг той не хто маже а медом той каже  хто правду)

 

В лиху годину пізнаєш вірну людину.

(годину в пізнаєш лиху людину вірну)

 

Подумай двічі, тоді скажи слово.

(тоді двічі а подумай скажи слово)

 

Брехня стоїть на одній нозі, а правда на двох.

(стоїть а правда брехня на нозі одній на двох)

 

Правда, як олія, скрізь на верх спливає.

(як олія скрізь правда спливає на верх)

 

 

5. Гра «Чи уважний ти читач?» 

Тестування

1. Який розділ ми завершили читати?

а) Сторінками історії України;

б) Розділ про нас самих;

в) Світ дитинства в літературі.

2. Кого вважають першим байкарем у світі?

а) Леонід Глібов;

б) М. Рильський;

в) Езоп.

3. Де жив Езоп?

а) У Стародавній Греції;

б) у Стародавньому Римі;

в) у Стародавньому Єгипті.

4. Яка мораль байки «Двоє приятелів і ведмідь»?

а) Не бери чужого;

б) друзі пізнаються в біді;

в) семеро одного не ждуть.

5. Мораллю якої байки є слова «Рука, як кажуть, руку миє»?

а) «Котова наука»;

б) «Двоє приятелів і ведмідь»;

в) «Зозуля й Півень».

6. Як звали хлопчика з байки «Котова наука?»

а) Петрусь;

б) Павлусь;

в) Івась.

7. Хто підняв у небо Лисицю?

а) Журавель;

б) лелека;

в) орел.

8. Чим відрізняється байка від інших творів?

а) Мораллю;

б) героями;

в) темою.

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра «Закінчи речення» 

- Сьогодні на уроці я вчився...

- Найбільше мені запам’яталося...

- Урок завершую з ... настроєм.

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Відповідати на запитання рубрики «Перевір свої досягнення»

docx
Додано
11 жовтня 2022
Переглядів
344
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку