Конспект Стоп булінг

Про матеріал
Формувати нетерпимість до проявів агресії, розвивати співчутливе ставлення до жертв насилля, навички надання і отримання допомоги.
Перегляд файлу

Тема : Булінг у дитячому середовищі: причини, наслідки та шляхи його подолання

Мета:

Формувати нетерпимість до проявів агресії, розвивати співчутливе

ставлення до жертв насилля, навички надання і отримання допомоги.

Очікувані результати

Наприкінці заняття учні:

пояснюють, що таке булінг;

розпізнають булінг і дружні піддражнювання;

розробляють стратегії подолання булінгу;

демонструють емпатію до жертв насилля, уміння припиняти булінг та звертатися по допомогу;

називають джерела допомоги жертвам булінгу.

Обладнання і матеріали

Класна дошка і кольорова крейда або фліпчарт і фломастери.

Комп’ютер, телевізор.

Хід уроку

І.Організаційний момент .

Вправа на знайомство. «Кулька». Учні передають кульку, назвають своє повне ім’я і як би вони хотіли, щоб їх називали (наприклад, мене звати Катерина, мені подобається, коли мене називають Катруся).

 

ІІ. Актуалізація

Слово вчителя: Перед початком уроків я купила в магазині 2 яблука. Вони були майже однакові за кольором і розміром.

 "Чим відрізняються ці яблука?" и тоді  взяти одне яблуко і, звертаючись до нього, сказати: "Ти таке погане, огидне яблуко!" — і кинути його на підлогу.  Потім   запропонувати одному з учнів: "Знайди в цьому яблуці щось погане, скажи про це і теж кинь його на підлогу".    (2-3учні)

(Учні  знаходять в яблуці якісь недоліки: "Мені не подобається твій хвостик! У тебе противна шкірка!")

 Потім ще раз запитати, чи бачать діти якусь відмінність між цим яблуком і тим, що ввесь цей час лежало на столі. Попри те, що ми добряче "познущалися" над яблуком, значних зовнішніх ушкоджень у нього не було.

Тоді  розрізати обидва яблука. Те, що лежало на столі, всередині було білим, а

друге — коричневим, вкритим "синцями" від ударів об підлогу.

Вчитель: "Діти, але це ж ми його таким зробили! Це наша провина!"   "Те саме відбувається і з людьми, яких ми ображаємо чи обзиваємо. Зовні не бачимо, як це на них позначається, але ми завдаємо їм величезну кількість внутрішніх ран!"»

 

ІІІ. Повідомдення теми уроку.  

Запитання для обговорення:

Як почуваються ті, кого обзивають і цькують однолітки? (Ображеними, пригніченими, вони можуть вважати себе винними, часто плачуть.)

Як це позначається на їхньому навчанні? (Не хочуть ходити до школи, втрачають інтерес до навчання, пропускають заняття.)

Що вони думають про тих, хто їх ображає? (Вважають їх жорстокими і

безсердечними.)

Чому деякі люди ображають інших? (Хочуть ствердитися за рахунок іншого; можливо, їх самих раніше ображали, і вони думають, що це нормально, вони роблять це за

компанію з друзями.)

 

 

 

Підсумок: «Булінгу може зазнати будь-яка дитина у школі, але жодна не заслуговує на таке ставлення».

 

ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

 

  1. Порівняльні вправи .

Але в кожному колективі іноді виникають суперечки, конфлікти.  

Чи конфлікт  є те ж саме, що і булінг?
Конфлікт виникає, коли між двома чи кількома особами існує незгода, розбіжність думок або різні погляди.

При конфлікті кожна особа вільно висловлює свої погляди і дисбалансу сил немає. Кожна особа відчуває, що може вільно заявити свою точку зору.

 

Коли конфлікт може стати булінгом?

 Коли він повторюється знову і знову, і існує дисбаланс сил. З часом може з’явитися схема поведінки, за якої особа, що поводиться агресивно у конфлікті загострює конфлікт. Особа, на яку спрямований агресивний конфлікт, може почуватися все менше здатною висловити свою думку і все більше  безсилою. Саме тоді негативний конфлікт може перейти у булінг.

 

2. Робота у групах «Булінг чи піддражнювання?» (вчаться розрізняти дружнє

піддражнювання і булінг)

• Об’єднайте учнів у групи по чотири.

• Запропонуйте групам виконати завдання  . На аркушах учні пишуть два слова: булінг і подражнювання. Під цими словами приклеюють речення, які за змістом підходять.

 

Це трапляється зрідка.

Ти та інша людина добрі друзі.

Людина намагається зачепити твої почуття.

Це  трапляється регулярно, приміром, щодня.

Людина не зупиняється, коли ти її просиш.

Ти відчуваєш страх образу.

Смішно всім, крім тебе. Тобі це неприємно.

Слова чи дії цієї людини не ображають тебе.

Інша людина сильніша за тебе.

Людина припиняє дражнитися, коли ти просиш її.

Ти та інша людина рівні.

Тобі не подобається ця людина у вас погані стосунки.

Ти почуваєшся в безпеці.

Смішно усім і тобі також.

Запитання для обговорення:

• Що, на вашу думку, трапляється частіше: булінг чи піддражнювання?

Вчитель: «Зараз ми з вами виконаємо вправу, у процесі якої ви повправ-

ляєтеся відрізняти дружні піддражнювання від булінгу».

  Один учень  охочий зачитує ситуації з карток , а учні показують відповідний смайлик. (родрукувати таблицю)

Підсумок: «Булінг суттєво відрізняється від типових конфліктів і непоро-

зумінь між друзями або однокласниками.

Булінг — це якщо:

• людині завдали болю, принизили фізично або словесно;

• така поведінка повторюється, хоча може статися й один раз;

• це було зроблено навмисно;

• людина, якій заподіяли шкоду, не може сама захистити себе;

• людина, яка вчинила булінг, має переваги (старша, фізично сильніша, у неї

вищий авторитет у групі)».   типи і форми булінгу

 

  1. Гра «Камінь – ножиці – папір»

1. Об’єднати в трійки учнів, які сидять поруч.

2. Гра «Камінь – ножиці – папір».

• Поясніть учням, що у цій грі існує складна система стосунків між трьома персонажами: каменем, ножицями і папером. Ножиці ріжуть папір, папір

може накрити камінь, а камінь — зламати ножиці.  

Той, хто виграв, отримує один бал. Переможцем стане той, хто перший набере 3 бали.

 

4. Перегляд відео «Камінь – ножиці – папір». https://www.youtube.com/watch?v=H2RpBZrxnow

Запитання для обговорення:

• Як почувався Папірець, коли вперше прийшов до школи? (Злякався, бо поба-

чив групу ножиць, які сильніші за нього.)

• Що він відчув, коли зустрів папірців? (Зрадів.)

• Як його зустріли папірці? (Почали ображати, штовхати.)

• Хто доміг Папірцеві? Як він це зробив? (Папірцеві допомогли одні із Но-

жиць, відігнавши кривдників і подавши йому руку.)

Що побачили Папірець і Ножиці, коли йшли зі школи? (Як двоє камінців об-

ражають маленького Камінчика.)

• Що зробили Ножиці? (Сховалися за стовпом, бо боялися камінців.)

• Хто допоміг Камінчикові захиститися від кривдників? (Папірець прогнав

кривдників і подав Камінцю рюкзак.)

• Що Камінчик зробив для Ножиць? (Усміхнувся Ножицям і подарував

квітку.)

• Який висновок можна зробити з цієї історії? (Сильніший завжди має захищати слабших.)

 

Підсумок:

«Підтримка та взаємодопомога дуже важливі для людини, що зазнає насилля, булінгу. Якщо ви стали свідком такої ситуації, не можна бути байдужим, треба намагатися припинити насилля, за потреби покликати на допомогу».

 

Вчитель: «За даними різних досліджень, майже кожен третій учень в Україні так чи інакше зазнавав булінгу в школі, потерпав від принижень і насмішок.

Жертви булінгу переживають важкі емоції — почуття приниження та сором,

страх, розпач і злість. Такі учні іноді просто бояться ходити до школи.

Допомогти жертві булінгу інколи досить просто. Перше, що ти можеш зробити, — не підтримувати тих, хто знущається.

Твоє ставлення має бути таким, щоб ініціатори булінгу відчули, що ти не погоджуєшся з тим, що відбувається. Якщо бачиш, що з когось насміхаються, допоможи йому вийти з цієї ситуації, покажи свою підтримку, скажи, що він чи вона не заслуговує на таке ставлення. Люди, яких ображають, часто почуваються самотніми — допоможи їм відчути, що вони не одні».

 

5.Фізхвилинка.

V. Узагальнення і систематизація отриманих знань.

1.Вправа «Рука допомоги» (розробляють стратегіі боротьби з булінгом)на дольньках пишуть свої поради на кожному пальці, які способи боротьби з булінгом вони можуть запропонувати (вітатися з жертвою булінгу, звернутися до старших по допомогу, не поширювати пліток, не підтримувати тих, хто ображає інших)

 

Підсумуйте: «Наша підтримка дуже важлива для людини, яка зазнає булінгу».

 

Вчитель: «Ми знаємо, що робити і до кого звертатися, якщо раптом заболить зуб чи захворіємо на грип. А як бути, коли ситуація булінгу не вирішується на рівні однолітків?»

 

2.Мозковий штурм «До кого звертатися у разі булінгу» (розповісти про допомогу

жертвам булінгу) на дошцідіти записують. Потім порівнюють зпрезинтацією.  

 

Орієнтовні варіанти відповідей:

 батьки; старший брат або сестра; друг (друзі) зі старших класів; друг (друзі) не зі школи;

 класний керівник; директор школи; батьки кривдника; поліція;  шкільний психолог;

 

Підсумок: «Не треба соромитися зізнатися іншим у виникненні ситуації булінгу.

Найкраще сказати про це дорослим, яким ви довіряєте. Пам’ятайте, що коли кривдника не зупинити, можуть постраждати інші діти».

 

Підсумкові завдання (закріпити набуті знання). Чи виправдалися очикувані результати.

VІ. Підсумок.

Рефлексія: Вправа «Мікрофон».

  1. Про щодізналися на уроці?
  2. Чи знали раніше про це явище?
  3. Чи були жертвою булінгу?
  4. Що зрозуміли після уроку?

 

1. Зачитайте висновки:

• Тривале образливе ставлення, яке має на меті заподіяти шкоду, викликати

страх, тривогу або створити негативне середовище у школі для певної люди-

ни, називають булінгом.

• Важливо розрізняти дружнє піддражнювання і булінг. Булінг — це агресив-

на поведінка, що повторюється, а піддражнюваня є поодиноким випадком

і не ставить за мету заподіяти людині шкоду.

• Якщо ти став свідком булінгу чи його жертвою, обов’язково постарайся при-

пинити це, а коли не виходить — повідом дорослих.

 

Завершальна вправа. «Серця доброти»  

Слово вчителя: «Було б набагато ліпше, якби люди замість булінгу робили щось добре один для одного». Учням потрібно написати на серці те, що може допомогти іншій людині, зігріти їй душу (поділитися парасолькою під час дощу, притримати для когось двері). Усі «серця», перемішати, та запропонувати кожному витягнути навмання одне серце та впродовж наступного тижня зробити те, що написано на його серці доброти, для когось інш.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ви з другом ідете до

класу.

"Поспіши, копухо, бо

запізнимося"

 

 

Ти почав

носити окуляри.

Однокласник каже:

"Вони так по-

дурному виглядають,

чотириокий!" Тобі

стало сумно

 

 

Ти і декілька

однокласників граєте

у баскетбол. Коли ти

втретє не закидаєш

м'яч у корзину, один

із них каже: "Ну

ти і мазило!" І всі

сміються

 

 

 

Ти добре відповів на

уроці.

Однокласник

сказав: "Молодець,

вискочко!"

 

 

 

Ти в друга у гостях.

На обід подають

шоколадний пудинг.

Друг знає, що ти

обожнюєш шоколад, і

каже: "Треба швидко

їсти, бо з нами

сьогодні шоколадний

монстр!"

 

 

Однокласник

намалював твій

портрет зі смішними

вусами і повісив

його на видноті. Всі

сміються, але тобі

зовсім не смішно

 

Однокласник

закриває ніс і каже:

"Від тебе тхне, як від

скунса! Це огидно!"

І всі в класі

починають сміятися

 

 

Ти виграв у свого

брата гру. І він каже:

"Не можу повірити...

Я тебе вб'ю!"

 

 

Ти кумедно

танцюєш, щоб

розсмішити друзів.

Вони сміються. Тобі

також смішно

 

 

Однокласник,

дивлячись на твої

нові штани, каже з

посмішкою: "Де ти їх

узяв? На звалищі?"

 

 

Ти обідаєш у

шкільній їдальні.

До тебе підходить

однокласник, якого

ти не любиш, і

каже: "Тобі краще

відмовитися від

обіду, жиртрест"

 

 

Ти виконав пісню на

конкурсі талантів.

Після виступу твій

однокласник сказав:

"Ти співав, наче

собака на ланцюгу".

Тобі стало сумно

 

 

Картинки по запросу камінь ножиці папір схема

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ти та інша людина добрі друзі.

Це  трапляється регулярно, приміром, щодня.

Ти відчуваєш страх образу.

Слова чи дії цієї людини не ображають тебе.

Людина припиняє дражнитися, коли ти просиш її.

Тобі не подобається ця людина у вас погані стосунки.

Смішно усім і тобі також.

Це трапляється зрідка.

Людина намагається зачепити твої почуття.

Людина не зупиняється, коли ти її просиш.

Смішно всім, крім тебе. Тобі це неприємно.

Інша людина сильніша за тебе.

Ти та інша людина рівні.

Ти почуваєшся в безпеці.

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
4.0
Загальна:
4.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Шляхова Наталія
    Загальна:
    4.0
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    4.0
docx
Додано
10 жовтня 2021
Переглядів
3854
Оцінка розробки
4.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку