ТЕМА:ЧИМ АНТАРКТИДА ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ВІД ІНШИХ МАТЕРИКІВ.
МЕТА: створити умови для формування уявлення про особливості розташування та природу найхолоднішого материка планети, через практичну роботу дослідити географічне положення Антарктиди, формувати природничу компетентність, розвивати вміння працювати з текстом і поза текстовим матеріалом підручника, географічною картою,
формувати ціннісне ставлення до природи, виховувати пізнавальний інтерес до вивчення найхолоднішого материка.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь.
Обладнання: мультимедійна презентація, підручник, географічна карта.
УРОК ПРИРОДОЗНАВСТВА у 4 КЛАСІ
ВЧИТЕЛЬ: Фещенко Наталія Миколаївна
ТЕМА:ЧИМ АНТАРКТИДА ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ВІД ІНШИХ МАТЕРИКІВ.
МЕТА: створити умови для формування уявлення про особливості розташування та природу найхолоднішого материка планети, через практичну роботу дослідити географічне положення Антарктиди, формувати природничу компетентність, розвивати вміння працювати з текстом і поза текстовим матеріалом підручника, географічною картою,
формувати ціннісне ставлення до природи, виховувати пізнавальний інтерес до вивчення найхолоднішого материка.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь.
Обладнання: мультимедійна презентація, підручник, географічна карта.
ХІД УРОКУ:
1. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
Сьогодні у нас особливий урок. Ми будемо досліджувати, спостерігати, аналізувати. Давайте повторимо девіз нашого уроку.
Не просто слухати, а чути.
Не просто, дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
(ознайомлення з планом уроку) Чим би ви хотіли його доповнити?
ПОВІДОМЛЕННЯ СИНОПТИКА.
2. Повторення раніше вивченого матеріалу.
Природничий диктант.
1) Батьківщина картоплі. (Південна Америка)
2) Який материк є найтеплішим? (Африка)
3) На якому материку мешкає кенгуру? (Австралія)
4) Як називається найбільший острів? (Гренландія)
5) Який материк є найбільшим? (Євразія)
6) ) Третій за розміром материк, на якому є найродючіші в світі ґрунти. (Північна Америка)
7) На який із материків ми поселимо пінгвіна? (Антарктида)
3. Повідомлення теми уроку.
Перед нами постала проблема. Ми не знаємо на який материк поселити пінгвіна.
- Яку мету поставимо перед собою на уроці? Чому б ви хотіли навчитися, що дізнатися?
- Я пропоную вирушити у наукову експедицію і ознайомитись із особливостями розташування материка, вивчити рослинний і тваринний світ. В експедиції приймуть участь різні науковці.
4. Вивчення нового матеріалу.
Антарктида, неначе величезна крижина, застигла за Південним полярним колом Землі. Ніде на нашій планеті немає таких суворих природних умов. Як тільки не називають цей материк — «королева холоду», «безлюдний континент», «край Землі», «заповідник науки»...
А) Перегляд відео сюжету про цей материк.
- Чим покрита вся Антарктида?
- Чому люди не можуть постійно жити на цьому материку? (Низька температура повітря круглий рік. Віддаленість материка від Великої землі. Відсутність рослинності в Антарктиді. Вічний льодовий покрив. Відсутність їжі. Півроку - ніч.)
Б)Працюємо у парі. Підручник с.122
Роздивіться глобус і карту. Покажіть на ній Антарктиду та дайте відповіді на запитання: у яких півкулях Землі розміщена Антарктида? Які океани омивають її береги?
В) Відкриття нового знання. Робота у групах.
Прочитайте текст у підручнику. Поміркуйте у якій групі ви хотіли проводити дослідження.
Першовідкривачі.
Геологи.
Синоптики.
Ботаніки.
Науковці.
Зоологи.
Давайте послухаємо наших дослідників! (Всіх)
Перевірка розуміння. (На сніжинках)
- Де розташований Південний полюс Землі? ( Приблизно в центрі Антарктиди розташовано Південний полюс Землі)
- Чому Антарктиду вважають найвищим материком? (Якщо вважати поверхнею континента льодовий покрив, то можна сказати, що Антарктида — найвищий материк Землі. Адже під антарктичним льодовиком «заховалися» гори висотою 3000-5000 метрів над рівнем океану.)
- Яку форму має Льодовий щит Антарктиди? (Льодовий щит Антарктиди має форму купола, зниженого по краях.)
- Яких тварин можна зустріти на берегах материка й островів? (На берегах материка й островів можна зустріти тюленів, морських леопардів, морських слонів. Єдиними постійними мешканцями Антарктиди є пінгвіни.)
- Хто головні вороги пінгвінів? (Улітку на узбережжі Антарктиди гніздяться мартини, буревісники та поморники — головні вороги пінгвінів)
Запам’ятайте висновки у рубриці «Сторінками Книги корисних природничих знань» (з слайда читають хором)
5. Закріплення вивченого матеріалу.
А) Цікаво знати!
Усю південну полярну область нашої планети — Антарктиду разом із прилеглими до неї частинами трьох океанів — називають Антарктикою (у перекладі з грецької мови «анти» означає «проти»), тобто та, що лежить проти північної полярної області земної кулі — Арктики.
А́рктика (з грец. ἄρκτος — «ведмедиця», ἀρκτικός — «що знаходиться під сузір'ям Великої Ведмедиці», «північний») — північний полярний регіон Землі, що включає околиці материків Євразії та Північної Америки, майже весь Північний Льодовитий океан з островами (окрім прибережних островів Норвегії), а також прилеглі частини Атлантичного й Тихого океанів.
Рослинний і тваринний світ Арктики надзвичайно бідний. До каміння тут ліпляться лишайники, ростуть мохи. Лише влітку цвітуть полярні маки і ломикамінь. На скелястих берегах вирують гомінкі «пташині базари» — численні гніздівлі рибоїдних птахів. На островах і крижинах білі ведмеді полюють на тюленів і рибу.
Б)Робота у зошиті.
Тихий, Індійський, Атлантичний
Критерії порівняння:
В) Гра «Так чи ні?»
Підсумок уроку.
Домашнє завдання:
Я пропоную вам домашнє завдання на вибір: