Тематичне заняття до Дня рідної мови для старших дошкільників
«Наша рідна Україна, наше рідне слово»
Форма проведення: музично-літературна композиція
Мета: Закріпити знання дітей про Україну, рідну мову, про звичаї та традиції українського народу; закріпити вміння правильно називати голосні та приголосні звуки, робити звуковий аналіз слів, ділити слова на склади; згадати з дітьми вивчені раніше колискові, легенди, вірші, народні ігри; розвивати увагу, пам'ять, мислення, дрібну моторику; виховувати любов до рідного краю, почуття гордості за свій народ, бажання продовжувати традиції старших поколінь та спілкуватися рідною мовою.
Перебіг заняття
Вихователь читає вірш
РІДНА МОВА
Мово рідна, слово рідне,
Хто вас забуває,
Той у грудях не серденько,
Тілько камінь має.
Як ту мову мож забути,
Котрою учила
Нас всіх ненька говорити,
Ненька наша мила?
У тій мові ми співали,
В ній казки казали,
У тій мові нам минувшість
Нашу відкривали.
Ой тому плекайте, діти,
Рідну свою мову,
Вчіться складно говорити
Своїм рідним словом! —
Мово рідна, слово рідне,
Хто вас забуває,
Той у грудях не серденько,
Але камінь має!
Сидір Воробкевич
Український я козак,
Тризуб – це святий мій знак.
Я є сокіл-бистрозор,
Жовто-синій мій прапор.
Нам поможе серед бурі
Господь Бог і лицар Юрій.
Це широкі квітучі поля,
Це маленька, щаслива дитина,
І найкраща матуся моя.
- Отже, найперше свою рідну мову ми чуємо від мами, мамина колискова пісня – це пісня добра, як мама, це цілий світ доброти і любові:
Колискова пісня, колискова,
То найперша материнська мова,
Пахне вона м’ятою і цвітом,
Чебрецевим і суничним літом.
То ж давайте пригадаємо, які ми вчили колискові. Уявимо, що присипаємо маленьку дитинку і співаємо пісню .
( діти співають колискові: «Котику сіренький…», «Люлі, люлі прилетіли гулі..»)
Мова наша солов’їна,
Барвінкова і єдина.
Ліс, струмочок, сонце, квіти –
Все це мова рідна, діти.
Дім, садочок, мама,тато -
Слів ми знаємо багато.
Тож шануйте рідну мову,
Різнобарвну, неповторну.
Отже, найбільшим багатством для всіх нас, для українського народу - є його мова. А що таке діти «мова»? ( «Речення, слова, звуки»)
Коли ми ротик відкриваєм,
Тоді ми звуки промовляєм.
Коли олівчик беремо,
Тоді ми букви пишемо.
Д/гра «Ланцюжок слів»
Діти грають з м’ячем. Хто отримав м’яч, називає слово і передає м’яч іншому, наступна дитина називає слово на останній звук попереднього слова і знову передає м’яч …. /мова – абетка - алфавіт – театр -…./
Малята стають у коло і промовляють:
Котилася велика бочка
Ось така (розширили коло)
Із маленького горбочка
Ось такого (присіли),
Та об землю трісь (оплеск)
Та об землю трах (оплеск)
Розсипалася так… (розбіглися)
Бондар наздоганяє дітей, гра повторюється.
У вінку зеленолистім,
У червоному намисті
Задивляється у воду
На свою хорошу вроду
В калиновім гаєчку
Соловейко звив гніздечко.
Усміхається калина,
Ллється пісня солов’їна.
Гра – хоровод «Ой є в лісі калина»
Діти розповідають вірш А Камінчука «ВІРШ ПРО МОВУ»
На білому світі, Є мова в калини,
На чорній землі В дрімучого лісу,
Є мова у квітів, У річки й стежини,
Є мова в зорі. В осіннього листу.
Є мова у бджілки, Та тільки тому,
В метелика й клена, Хто цурається
В бузкової гілки, Рідної мови,
В любистку зеленого. Не промовлять вони Ані слова.
1