Нестандартний урок з математики для 1 класу (+презентація) "Число і цифра 3. Трикутник". Презентація до даного уроку буде є доступною в наступній публікації.
Тема. Число і цифра 3.Трикутник.
Мета: навчальна: познайомити з утворенням числа і цифрою 3, навчити писати цифру 3; поглибити знання про геометричні фігури, познайомити, з яких елементів складається трикутник, вчити будувати трикутник;
розвивальна: розвивати логічне мислення, кмітливість, увагу, пам'ять; виховна: виховувати інтерес до математики.
Обладнання: презентація «Королівство трійки», набір цифр, геометричні фігури.
Тип уроку: урок-мандрівка.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Всі почули ви дзвінок,
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Ми урок розпочинаєм,
Математику вивчаєм.
II. Повідомлення теми уроку. Очікування
- Сьогодні ми помандруємо в королівство Трійки, а знаєте чому саме в це королівство?(Правильно, молодці, адже сьогодні ми будемо знайомитись із числом та цифрою 3 та її другом трикутником).
- Чи любите ви мандрувати? - Що ви очікуєте від цього уроку? (3 стікери зі смайликами на партах, учні обирают настрій смайлика і говорять про очікування)
- Заплющіть очі, покрутіть головою і ось ми прилетіли. Погляньте на королівство. (включаю2 слайд )
- Чи справді це королівство Трійки? Доведіть.(Правильно, це королівство трійки, оскільки там живе 3 дітей)
III. Вивчення нового матеріалу
1.Утворення числа 3(слайд 4)
- Отож, перше завдання для Оленки:
Вірш
Дві сороки і ворона
Прилетіли у садок.
Здогадайтесь,любі діти,
Скільки є усіх пташок?
- Скільки сорок прилетіло?(2)
- Правильно, поставимо на парту 2 круга
- А скільки ворон прилетіло? (1)
- Додамо ще 1трикутничок?
- Тож, скільки є усіх пташок? (3)
- Як одержали число 3? (до 2 додали 1)
- Ми допомогли Оленці, а тепер вона хоче, щоб ви розв’язали її задачу. Отож, послухайте.
Демонстраційний матеріал
1 )У Маші 2 яблука. Єва дала їй ще 1 яблуко. Скільки яблук стало у Маші ?
- Як одержали число 3? (до 2 додали 1)
-А ще одну задачку розв’яжете?
2) - Викладіть на парті 2 квадрати.
- Покладіть поруч 1 прямокутник.
- Скільки стало фігур?( 3)
- Як утворили число 3?( до 2 додали 1)
- Отже, запам’ятаймо, число 3 утворюється коли до 2 додається 1 . Число 3 на письмі позначається цифрою 3.
- Ну що ж,ми впорались з першими завданнями і Оленка
піднімаємось на 1 сходинку.(слайд 5)
Фізкультхвилинка
На 1 – присісти 1 раз;
На 2 – плеснути 2 рази в долоні;
На 3 – 3 рази підстрибнути.
- Наступне завдання для Оленки. Послухайте віршик.
Три – щаслива цифра дуже.
Але трохи вона тужить:
Буква Зе на мене схожа -
Переплутати нас можуть!
- Хто знайде і покаже букву Зе в алфавіті? (1 учень б.д.)
- Ви не переплутаєте цифру і букву?
2. Розташування цифри в касі цифр (слайд 6)
- Давайте поставимо цифру 3 на місце в касі цифр.
- Після якої цифри стоїть 3?(після 2)
1 |
2 |
3 |
|
|
|
|
|
|
|
- Яке з чисел 1 ,2 чи 3 найбільше?
- Яке найменше?
- Назвіть сусідів числа 2.
- Ми впорались із цим завданням і Оленка піднімається
вище сходами.
3.Робота за підручником
- Відкрийте підручники на ст. 18, 1 і 8, завдання
- Погляньте на малюнки?
- Що там зображено? (машинки, олівці.. т. п)
- Нам потрібно вибрати лише ті іграшки, яких є по три.
- Полічіть іграшки. Тож які іграшки ми візьмемо? (м’ячі , олівці )
- Молодці! Піднімаємось з Оленкою ще на 1 сходинку вище.(слайд 7)
4.Робота в зошиті
- Відкрийте зошити на с.8.(слайд 8)
- Поставте пальчик на 1 завдання. - Розгляньте друковану цифру 3.
- Якими лініями її почали заштриховувати? (похилими )
- Візьміть простий олівець. Обведіть цифру 3 по пунктирах і заштрихуйте похилими лініями.
- Як утворили число 3?
Показ цифри 3
- Перед вами рукописна цифра 3.
Давайте розглянемо її.
- Вона складається з двох півовалів.
- Подивіться, як її треба писати. Цифра 3 складається з верхнього і нижнього малих півовалів. Починають писати цифру трохи вище за центр клітини (приблизно у тій самій частині клітини, що і цифру 2). Початок написання першого елементу цифри 3 дуже схожий на перший елемент цифри 2. Верхній півовал доводять майже до центра клітини і, не відриваючи ручки від паперу, пишуть нижній півовал. Нижній півовал трохи більше за верхній.
- Написання цифри 3 в повітрі.
- Ми виконали завдання в зошиті і разом з Оленкою піднімаємося сходами вище.(слайд 9)
На 1 – присісти 1 раз;
На 2 – плеснути 2 рази в долоні;
На 3 – 3 рази підстрибнути.
5. Робота з геометричним матеріалом
- А зараз ми познайомимось із другом числа 3- трикутником.
- Послухайте віршик .(слайд 10)
Щоб потішить малюків,
вітер човник підхопив,
у трикутники-вітрила
дмухав пустунець щосили.
- То ж які були вітрила у човника?
- Погляньте, будь ласка, на дошку . Що ви бачите? ( геометричні фігури)(слайд 11)
- Як називаються ці фігури ? (многокутники)
- Під яким номером фігур найбільше? (2,4, 7)
- Як називаються ці фігури? (трикутники) (слайд 12-13)
- На що схожий трикутник? (ялинку, знак…) (слайд 15 )
- Чому ми виділили саме ті фігури? (Кожна з поданих фігур має: 3 сторони, 3 кути , 3 вершини) (слайд 16-20)
- Погляньте це 3 сторони, давайте порахуємо, 3 кути, 3 вершини.
Запам’ятайте! Трикутники мають
- Знайдіть серед поданих фігур трикутники.(2,6,9) (Слайд 21-22)
- Тож, цікаво нам усім, як побудувати трикутник.(слайди23-26 )
1. Ставимо 3 точки (не забуваймо про відповідне розміщення 2 точки знизу і одна зверху).
2.З’єднуємо точки прямими.
3.І утворився трикутник. Перевіримо!
- Порахуємо скільки кутів у трикутника, скільки сторін, вершин?
- Тож, ми побудували трикутник.
- Молодці, ви допомогли Оленці, дійти до своїх друзів. І вона вам приготувала також подарунки.
- Дякую вам, що допомогли, тому кожен з вас отримає розмальовку.(слайд 28)
- Отож, ми допомогли Оленці і нам час повертатись додому. Заплющуємо очі. От, ми і дома.
IV. Підсумок уроку
- Пригадайте, будь ласка, з яким числом ми сьогодні познайомились?
- Як воно утворюється?
- З якою геометричною фігурою ми познайомились?
- Скільки у неї кутів, сторін, вершин?