Дата:
Клас: 3
Предмет: Англійська мова
Тема: Мій будинок
Мета:
освітня: навчати лексики з теми: «Будинок»;
навчальна: практикувати лексичні одиниці у мовленні;
розвиваюча: ефективно співпрацювати під час парної роботи; розвивати діалогічне мовлення;
виховна: виховувати уміння сконцентруватися, уважно слухати інших.
Обладнання: презентація на тему « Мій будинок», коробка, м’ячик.
Хід уроку
І. Організаційна частина
1.1 Організація класу
Hello, children. My name is Iryna Dmutrivna . I’m your teacher today. Take your seat, please.
1.2 Введення в іншомовну атмосферу
1) Фонетична зарядка
1.Look at the board. I’ll read. You should listen very carefully.
Where is my doll?
It is near the ball.
Where is my bear?
It is on the chair.
Where is my little hare?
Look! Under the chair.
Where is my little fox?
Look! In the box.
2. What is this poem about?
3. Read with me line by line.
4. Read with me altogether.
5. Read without me.
II. Основна частина
2.1 Семантизація нової лексики
- Look at the board. Repeat.
- What is this?
- What does it mean?
Open your book at page 57. Listen new words.
next to (поряд), between (між), behind (позаду), in front of (перед), go up (підійматися), go down (спускатися), go into (увійти в), get out of (вийти з).
- Read with me. Read without me.
Показую на дошці на окремі малюнки, діти самостійно називають прийменники.
- Where is the boll?
- It`s in front of the box.
Показую розташування м’ячика, використовуючи коробку.
2.2 Практичне використання прийменників
- Open your copybook at page 40. Look at the pictures. Match them with the words. Are you ready?
-Read the words and number of the picture. (7a, 2b, 1c, 6d, 8e, 3f, 5g, 4h)
2.3Фізкультхвилинка
Гра «Simon Says»
Виконуйте рухи тільки після слів: «Simon says…»
T: Simon says, hands up!
Учні підводять руки.
T: Hands down!
Учні нічого не роблять.
T: Simon says, hands down!
Учні опускають руки.
T: Simon says, hands on hips!
Учні кладуть руки на стегна.
T: Sit down!
Учні нічого не роблять.
T: Bend left! Bend right!
Учні нічого не роблять.
T: Simon says, hop!
Учні підстрибують.
or
Hands up! Hands down!
Hands on your hips! Sit down!
Hands up! To the sides!
Bend left! Bend right!
One, two, three… Hop!
One, two, three… Stop!
Stand still!
Thank you, girls! Sit down!
Thank you, boys! Sit down!
2.4 Навчання аудіювання/читання
1. Pre-Listening
-Look at the picture.
-Name the room, please. (kitchen, bedroom, bathroom, living room, stairs).
-What is it? (Показую на doll, teddy bear, skirt, dog Azor - діти називають. )
2. While-Listening
I will read the text, you listen carefully. Where is the doll, the teddy bear, the skirt and dog Azor .
Read with me. Читаємо всі разом напівголосно. Point with pencil where the teddy bear, the doll, the skirt and dog Azor.
-Where’s the doll? (doll is next to the bed)
-Where’s dog Azor? (Azor is behind the door)
-Where’s teddy bear? (teddy bear is on the chair)
-Where’s skirt? (skirt is under shirt).
-Where is the sofa? (Sofa in the living room.)
-Where is the bed? (Bed in the bedroom.)
-Where is the chair? (A chair in the kitchen.)
-Where is the table? (Table in the kitchen)
2.5 Практичне використання лексичних одиниць
Look the activity 1.
-Where are two chairs? (Two chairs are behind the table)
-Where is Nolik ? (1.A Nolik goes up stairs. 2. Nolik is next to sofa . 3.A Nolik goes down stairs. 4. A Nolik is on the bed. 5. A Nolik is next to the door. )
2.6 Застосування прийменників
Look at the picture in your copybook. Write the answers to the questions. (2. They are under the bed. 3. They are on the table. 4. It is in front of the table. 5. They are in a bag. 6. It is behind the door.)
ІІІ. Заключна частина
3.1 Пояснення домашнього завдання
Повторити слова на с.57 (SB:c.57(слова))
3.2 Підсумок
Draw a ball and write with new words where is it.