Урок 7
Тема: Карнавал – свято музики і танцю
Мета: 1) формувати уявлення учнів про карнавал як хореографічне шоу, ознайомити з особливостями проведення свята в різних країнах, характерними танцями карнавалу;
2) розвивати естетичний смак, пізнавальний інтерес учнів, навички колективного співу;
3) виховувати ціннісне ставлення до професійної розважальної музики
Тип уроку: комбінований
Обладнання: комп’ютер, мультимедійна презентація, фортепіано
Форма організації пізнавальної діяльності: колективна робота
Методи: словесно-наглядний, комплексний вплив мистецтва, інтонаційно-стильове пізнання музики, художня драматургія
Очікуваний результат: сприймання театралізованих заходів масового характеру як плід довготривалої праці, емоційне сприймання музики
Хід уроку:
1.Організаційний етап
Які танці, народжені в минулому столітті, популярні в наші дні?
Назвіть батьківщину танго, румби, самби
2.Мотиваційний етап
Щороку шанувальники карнавалів і маскарадів приїжджають у Венецію на святкування просто неба. На центральній площі Сан-Марко відбувається церемонія відкриття карнавалу, пізніше – масове костюмоване гуляння. Два тижні тривають концерти, феєрверки, у театрах – вистави, у середньовічних палацах – бали-маскаради; скрізь – жива музика.
-Чи важливі подібні заходи для розвитку культури?
-Яка роль музики і танців на карнавалі?
3.Етап підготовки до засвоєння нових знань
Карнавал – театралізоване свято, учасники якого вдягають яскраві костюми і маски. Карнавал надихає художників на створення вишуканих костюмів і загадкових масок, композиторів – на написання чудової музики.
4. Етап засвоєння нових знань
Сприймання: Ж.Арбан «Карнавал у Венеції»
Цей твір – варіації для якого інструмента? (труба)
Тема турбувала й інших авторів: Ф.Шуберт «Карнавал», увертюри «Карнавал» - Г.Берліоз, А.Дворжак; «Венеціанський карнавал» для скрипки і ф-но Н.Паганіні та ін.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=74&v=RCIaiBVrPQM&feature=emb_logo
https://www.youtube.com/watch?v=GhmfDbZ6d0U
с.30 підручника – карнавальні костюми у Венеції
Ріо-де-Жанейро – столиця Бразилії; особливість карнавалу – глядацькі трибуни у вигляді самбадрому (учасники карнавалу йдуть територіями)
Парад шкіл самби – неймовірно яскраве, блискуче, енергійне явище. Перед публікою по черзі рухаються фантастично оформлені платформи, на яких безупинно танцюють самбу. Журі складають 40 чоловік, оцінюють хореографію, декорації, грим, костюми. Кожна школа самби вибирає тему, розробляє сценарій.
Талант і фантазія сотень художників та праця тисяч бразильців перетворюють самбадром у казку.
Сприймання: Ж.Абреу «Бразильський карнавал» у вик. дит.естрадного ансамблю «Сюрприз»
-Де ще відбуваються костюмовані карнавали?
https://vseosvita.ua/library/prezentacia-uroku-mistectva-10-klas-z-temi-karnaval-87005.html
5. Етап вокально-хорової роботи
Виконання: Н.Май «На нашій Україні»; Ю.Шевчук «Осінь»
6. Етап підсумків і висновків
-Що важливо для проведення карнавалу?
-Які країни найактивніші у карнавальних дійствах?
-Який танець є базовим для будь-якого карнавалу?
7. Рефлексія
-Перелічіть усі складові святкового карнавалу:…
«Лише на карнавалі побачиш яскраву індивідуальність натовпу…»
«Маски – скрізь, наче все життя – карнавал»
«Карнавальні костюми дозволяють краще розгледіти справжню натуру…»